Dzisiaj jest: 30 Stycznia 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Martyna, Maciej, Marcin
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Święto z ułanami. Skansen zaprasza

poniedziałek, 14 sierpień 2017 15:02
Dział: Wiadomości
Autor 

W Święto Wojska Polskiego, 15 sierpnia, Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza na „Letni kurs historii”. W ramach imprezy m.in. barwne widowisko batalistyczne z udziałem grup rekonstrukcyjnych.

 

O godzinie 12.00 w skansenie rozpocznie się piknik historyczny „Jak z obrazów Kossaka”. Na terenie wybranych obiektów pokazane zostaną scenki rodzajowe z udziałem aktorów i grup rekonstrukcyjnych. Towarzyszyć im będzie muzyka i pieśni z epoki. To będzie jednocześnie temat pleneru artystycznego i fotograficznego w ramach corocznego konkursu na najlepsze dzieło utrzymane w konwencji malarstwa Kossaków. - Uczestnicy będą mogli fotografować znajdujących się w historycznych zagrodach ułanów, ładne dziewczyny – zachęca Przemysław Bednarczyk, współautor widowiska.

O godzinie 15.00 najważniejszy punkt Plenerowej lekcji historii - inscenizacja historyczna „Przybyli ułani pod okienko”. - W tym roku poświęcona historii legendarnego oddziału kawalerii legionowej pod dowództwem Władysława Beliny-Prażmowskiego. Tę postać warto przypominać radomianom, ponieważ, choć urodził się w Ruszkowcu koło Opatowa, w ziemi świętokrzyskiej, to przez krótki okres swojej młodości uczęszczał do jednego z radomskich gimnazjów i także w szeregach słynnej „siódemki” Beliny-Prażmowskiego znajdowali się absolwenci Szkoły Handlowej w Radomiu, jak chociażby późniejszy generał Grzmot-Skotnicki czy legendarny radomski ułan major Brzęk-Osiński – mówi Przemysław Bednarczyk.

Po raz pierwszy w Radomiu w mundurach „beliniaków” wystąpi 13 Pułk Ułanów Wileńskich z Kielc (Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów). W widowisku wezmą udział także grupy piechoty i kawalerii z Radomia, Kozienic, Iłży i Przasnysza. Po widowisku można będzie wspólnie zaśpiewać legionowe i ułańskie piosenki.

Organizatorami pikniku są Muzeum Wsi Radomskiej i Związek Harcerstwa Polskiego. Imprezę wsparł finansowo Samorząd Województwa Mazowieckiego

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej