Dzisiaj jest: 7 Października 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Mirella, Marek, Sergiusz
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Archeologiczne badania przy Wałowej

środa, 09 sierpień 2017 15:30
Dział: Wiadomości
Autor 

Fragmenty ceramiki, w tym renesansowych kafli, zwierzęce kości i ornamentowe elementy budynków znaleźli archeolodzy badający teren między ulicą Wałowa a Bóżniczną. Badania jeszcze trwają.

W kwietniu Rada Miejska zgodziła się na przekazanie spółce Rewitalizacja aportem miejskich udziałów w nieruchomości położonej między ulicami Wałową a Bóżniczną. Dokładnie: Wałowa 19, 21, 21A, Bóżniczna 4, 6, 6A. Niebawem zaczną się tam prace budowlane. Ale wcześniej konieczne były badania archeologiczne. Te badania trwają od początku lipca. W wykopie sondażowym materiał był przemieszany, nie trafiono na żadne warstwy kulturowe. W czasie prac archeolodzy chcieli odnaleźć także fundamenty murowanych budynków, które zaznaczone są na planach z mniej więcej połowy XIX wieku. I to się udało. - Doszli do fundamentów ceglanych na zaprawie wapiennej. I w tym wypadku mamy końcówkę prac, żeby odsłonić wschodnią część tego założenia – mówi Grzegorz Barczyk, archeolog spółki Rewitalizacja.

Ale ziemia jak zwykle kryje niespodzianki. Ekipa odsłoniła także fragment obrysu obiektu, którego nie ma na starych planach. - Odkrywamy fundamenty po budynkach, po których nie mamy żadnego śladu, dokumentacji – mówi Grzegorz Barczyk.

Dlatego za naszym pośrednictwem archeolodzy proszą: może ktoś z Państwa ma fotografie przedstawiające stojące tu wcześniej budynki i mógłby je udostępnić? Można je przynieść np. do naszej redakcji. Zrobimy ich kopię.

W czasie prac archeolodzy znaleźli fragmenty ceramiki, w tym renesansowych kafli i zwierzęce kości, m.in. fragment rogu. Znaleźli także ornamentowe elementy budynku. Podejrzewają, że mogą pochodzić albo z zamku, albo ze zburzonej synagogi. - To jeszcze nie jest ustalone. Te elementy mogą pochodzić i z zamku, zamek przecież też stąd niedaleko. Mogły zostać tu przyniesione – uważa Grzegorz Barczyk.

Prace archeologiczne będą trwały jeszcze kilka – kilkanaście dni. Potem będzie mogła rozpocząć się inwestycja. Wyremontowana zostanie stojąca obok kamienica oraz wybudowane w plombach nowe budynki od strony i Wałowej, i Bóżnicznej. Budynki będą miały funkcję mieszkalno - usługową z garażem podziemnym. Inwestycja ma zakończyć się w 2020 roku.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej