Dzisiaj jest: 29 Września 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Michalina, Michał, Rafał
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

W Hołdzie Fryderykowi Szopenowi

poniedziałek, 07 sierpień 2017 15:18
Dział: Wiadomości
Autor 

W Muzeum Oskara Kolberga w Przysusze otwarta została pierwsza z planowanych na sierpień wystaw poświęconych dwóm wielkim Polakom: Oskarowi Kolbergowi i Fryderykowi Szopenowi.

 

Kolberg i Szopen. Obaj artyści związani byli ze sobą. W ich twórczości szukał inspiracji łódzki artysta Andrzej Łobodziński, profesor Akademii Sztuk Pięknych. - Oddziaływanie muzyki Szopena na twórczość muzyczną Oskara Kolberga jest niezaprzeczalne. Poza tym Szopen był bardzo ważną postacią w działalności muzycznej Kolberga, także w jego działalności muzykologicznej – mówi Katarzyna Markiewicz, kierownik Muzeum Oskara Kolberga w Przysusze.

Na otwartą teraz ekspozycję składają się 24 obrazy inspirowane 24 preludiami z opusu 28 Fryderyka Szopena. Sam artysta uważa, że trudno opowiadać o tym malarstwie i nie powinno się o nim mówić. Na kilka rzeczy warto jednak zwrócić uwagę. Po pierwsze to sztuka abstrakcyjna, nieprzedstawiająca. Ma oddziaływać na zmysły, tak, jak na odbiorcę oddziałuje muzyka. Po drugie, zwraca uwagę kolor: granat, kobalt, niebieski. - Ta barwa jest bardzo ważna dla profesora, dotyczy jego związków z Płockiem. Nie chcę, żeby to zabrzmiało w takim ogromnym uproszczeniu, ale właśnie takie dążenie do osiągnięcia takiego określonego koloru ma miejsce właśnie w pracach które możemy oglądać - mówi Katarzyna Markiewicz.

Po wystawie poświęconej Szopenowi, w Przysusze pokazana zostanie kolejna wystawa Andrzeja Łobodzińskiego. Obie wystawy, objęte są wspólnym tytułem „W hołdzie dwóm wielkim Polakom”. Prezentowane będą oddzielnie, bo wystawiane na nich prace powstały w innych okolicznościach. Są to także inne prace. W drugiej połowie sierpnia w muzeum zawiśnie 50 akwarel, studiów etnograficznych, pejzaży poświęconych Oskarowi Kolbergowi. To stąd pomysł, żeby tę dwuczęściową wystawę pokazać właśnie w Przysusze. - To piękne, bo to przybliża nam tę kulturę tu na miejscu. Dzisiaj, w tym świecie, w którym jesteśmy tak zagonieni, nie mamy czasu na to, aby obcować z kulturą. I na pewno nie stać ludzi na to, aby pojechać do galerii do Warszawy, Łodzi czy Radomia - mówi Adam Pałgan, zastępca burmistrza Przysuchy.

Jak dodaje A. Pałgan, warto zajrzeć do Przysuchy. I warto zrobić to szybko, jeśli ktoś ma ochotę zobaczyć obrazy Andrzeja Łobodzińskiego inspirowane Szopenem, bo zmiana ekspozycji nastąpi już 15 sierpnia.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej