Dzisiaj jest: 5 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Krystyna, Sabina, Norbert
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 41.

Święcenia biskupie w sobotę

czwartek, 26 luty 2015 12:03
Dział: Wiadomości
Autor 

„Kościół Matka – Matka Kościoła” to motto nowego biskupa pomocniczego diecezji radomskiej, księdza Piotra Turzyńskiego. Biskup nominat Piotr Turzyński jest radomianinem. To absolwent IV Liceum Ogólnokształcącego. Studiował w Rzymie, potem był m.in. wicerektorem radomskiego seminarium. Lubi dobre kino sensacyjne i twórczość Tolkiena, interesuje się teatrem. Ingres nowego biskupa już w najbliższą sobotę w radomskiej katedrze. Transmisja oczywiście – w TV Dami.

Centralnym punktem sobotnich uroczystości będzie msza z obrzędem święceń biskupich, która rozpocznie się w katedrze o godzinie 11.00. – Uroczystości tej będzie przewodniczył Nuncjusz Apostolski w Polsce arcybiskup Celestino Migliore, a współkonsekratorami będą arcybiskup Wacław Depo, metropolita częstochowski i biskup Henryk Tomasik, ordynariusz Diecezji Radomskiej – mówi ksiądz Tomasz Herc, ceremoniarz biskupi. Nowy biskup pomocniczy będzie wspomagał biskupa Henryka Tomasika w zarządzaniu diecezją. – Nie ma jeszcze konkretnych ustaleń, za które odcinki pracy diecezjalnej będzie odpowiedzialny nowy biskup. Te ustalenia zapadną po przyjęciu sakry biskupiej – wyjaśnia ksiądz Edward Poniewierski, kanclerz kurii radomskiej. Znany jest już herb nowego biskupa. Zbudowany został na tarczy hiszpańskiej. W niebieskim polu znajduje się srebrny krzyż łaciński. Pod nim umieszczona jest figura Matki Bożej. – Ten herb zawiera pewne elementy, które są szczególnie drogie biskupowi Piotrowi. Chociażby sam kształt owego herbu nawiązuje w jakiś sposób stylistyką do herbu świętego Jana Pawła II – mówi ksiądz Jarosław Wojtkun, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu Mottem biskupa Piotra Turzyńskiego są słowa: „Ecclesia Mater – Mater Ecclesiae” czyli „Kościół Matka – Matka Kościoła”. – Nominacja biskupa pomocniczego, która miała miejsce w styczniu tego roku, spotkała się z życzliwą i radosną reakcją ze strony wiernych – dodaje ksiądz Wojtkun. Uroczystości w Katedrze potrwają około 3 godzin. Spowodują utrudnienia w ruchu na ulicach Mickiewicza i Sienkiewicza. – Od godziny 9.30 będzie zamknięta część ulicy Mickiewicza w kierunku Żeromskiego. Będzie tam parking przeznaczony dla księży biskupów i specjalnie zaproszonych gości. Zamknięty będzie także wjazd od ulicy Prusa. Tamtędy będą mogli wjechać kapłani, ale w ograniczonej liczbie – mówi ksiądz Tomasz Herc. Ulica Sienkiewicza także będzie zamknięta dla ruchu kołowego na odcinku od ulicy 25-go czerwca do Piłsudskiego. Tu będą wyznaczone miejsce parkingowe dla wiernych. Biskup nominat Piotr Turzyński jest radomianinem. Był ministrantem w parafii na Borkach, w kościele przy Struga i na osiedlu Akademickim. Święcenia kapłańskie przyjął w 1988 roku. Krótko był wikariuszem w Ostrowcu Świętokrzyskim, potem studiował w Rzymie, a później rozpoczął pracę w Wyższym Seminarium Duchownym. Jest absolwentem IV Liceum Ogólnokształcącego.

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej