Dzisiaj jest: 10 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Julia, Judyta, Daniel
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Centrum Krwiodawstwa apeluje o krew

sobota, 05 sierpień 2017 15:02
Dział: Wiadomości
Autor 

Mówiliśmy o tym na początku lipca, ponawiamy apel teraz, choć sytuacja poprawiła się. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa apeluje o oddawania krwi. Najbardziej potrzebne są grupy minusowe.

 

Na początku wakacji istniało zagrożenie, że krwi może nie wystarczać. Teraz, jak informuje radomski szpital, nie ma takiego zagrożenia. - Radomski Szpital Specjalistyczny jest zabezpieczony w krew wszystkich grup. Wszelkie zabiegi planowe, wszelki operacje odbywają się bez żadnych zakłóceń, zgodnie z planem – zapewnia Elżbieta Cieślak, rzecznik Radomskiego Szpitala Specjalistycznego.

Ale wakacje to czas, kiedy krwi potrzeba więcej. Każdego dnia radomskie szpitale potrzebują kilkunastu litrów. Niektóre grupy krwi są szczególnie poszukiwane. - Najbardziej deficytowe grupy krwi to grupy minusowe, z których chyba najbardziej deficytową jest grupa 0 RH-, ponieważ jest to grupa, którą można przetoczyć każdemu w przypadku, gdy brakuje jego grupy krwi – tłumaczy Katarzyna Dujka z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu.

Zabieg jest bezbolesny i bezpieczny. Trzeba jedynie wypełnić odpowiedni formularz i poddać się badaniu. Kobiety mogą oddać krew 4 razy w roku, mężczyźni sześć. - Prosimy wszystkich ludzi dobrej woli, żeby zgłosili się do naszego centrum lub do naszych punktów w Kozienicach i Grójcu z chęcią oddania krwi. Krew to lek, którego nie można stworzyć syntetycznie. W okresie letnim jest zwiększone zapotrzebowanie na krew, ponieważ po pierwsze dawcy wyjeżdżają na sezony urlopowe, a poza tym jest dużo więcej wypadków komunikacyjnych – mówi Katarzyna Dujka.

Dawcą krwi może zostać osoba w wieku od 18 do 65 lat, która pozytywnie przejdzie badania i zostanie zakwalifikowana przez lekarza. Krew można oddać także podczas wyjazdowych akcji urządzanych przez stację krwiodawstwa. Szczegółowy harmonogram znajduje się na stornie internetowej centrum.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Bardzo mało krwi w radomskim centrum. Apel o pomoc

  Sytuacja w radomskim banku krwi jest zła. Centrum krwiodawstwa apeluje o pomoc. Jeśli sytuacja się nie poprawi, nie będziemy mieli czym ratować życia – mówią pracownicy radomskiej stacji krwiolecznictwa.

 • Dyrektor odwołany

  Józef Waniek został odwołany z funkcji dyrektora Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Pełnił tę funkcję od 15 lat.

 • Serca radomian. Nie każdy dba właściwie

  Wrzesień jest miesiącem poświęconym sercu. Lekarze chcą zwrócić uwagę na ten, najważniejszy organ i zaapelować o większą dbałość. Wiele osób nadal słabo dba o serce – mówią medycy z radomskiego szpitala.

 • Potrzebna krew. Szczególnie 0 (Rh-)

  Radomskie Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa potrzebuje krwi. Placówka ma teraz na stanie 160 jednostek. To nie jest sytuacja kryzysowa, ale przydałoby się więcej. Najbardziej pożądana grupa to 0 Rh -.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej