Dzisiaj jest: 31 Maja 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Aniela, Petronela, Kamila
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Wójt Przytyka: walka ze smogiem łatwa nie będzie

sobota, 05 sierpień 2017 14:55
Dział: Wiadomości
Autor 

Konsultacje z samorządowcami na temat uchwały antysmogowej odbyły się w Radomiu. Władze Mazowsza chcą wprowadzić ograniczenia, które poprawią jakość powietrza.

 

Było to drugie spotkanie z lokalnymi samorządowcami przeprowadzone w ramach konsultacji uchwały antysmogowej. Poprzednie odbyło się w Siedlcach. Tym razem w Radomiu władze Mazowsza mówiły o głównych założeniach projektu uchwały i przekonywały, że jej wdrożenie jest bardzo potrzebne. Uchwała dotyczy wszystkich mieszkańców Mazowsza – mówią władze. Będzie wprowadzała ograniczenia w spalaniu. - Obostrzenia będą dotyczyć najgorszej jakości paliw. Mówimy tu o mułach i fotokoncentratach. Oczywiście one teraz nie są dostępne na Mazowszu, ale boimy się, że w związku z ograniczeniami wprowadzanymi w województwach południowych, mogą się pojawić i w naszym województwie - twierdzi Marcin Podgórski z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. - Poza tym chcemy ograniczyć spalanie węgla brunatnego, bo ma on niską wartość energetyczną, a mocno zanieczyszcza środowisko – dodaje.

Uchwała zakłada także wprowadzenie zakazu używania palenisk niskiej jakości, tych, które nie spełniają norm i mocno zanieczyszczają powietrze. Jak mówi Marcin Podgórski, temat wywołuje wiele emocji. Są zarówno zwolennicy, jak i sceptycy. Wójt gminy Przytyk jest za zmianami, bo problem – jak mówi – jest poważny. - Problem uważam, że jest duży i potrzeba wielu lat, żeby uświadomić mieszkańcom jak szkodliwe jest palenie niewłaściwym opałem – twierdzi Dariusz Wołczyński, wójt gminy Przytyk. - Ale uśmiecham się, no kropla drąży skałę, trzeba od czegoś zacząć, trzeba edukować społeczeństwo, ale nie będzie to prosta sprawa – dodaje wójt.

I to nie tylko ze względu na mentalność, którą zmienić niełatwo, ale też ze ze względu na bardzo wysokie koszty związane na przykład z wymianą palenisk. Władze Mazowsza szukają pieniędzy. - W Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Mazowieckiego są środki przeznaczone na wymianę pieców, ale źródeł finansowania można szukać też w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska. Czekamy też na ruch rządu, który zapowiedział pakiet legislacyjny, mający wspierać działania poprawiające powietrze – mówi Marcin Podgórski.

Jednocześnie władze Mazowsza będą odbywały kolejne spotkania z samorządowcami, ale w ramach konsultacji dotyczących uchwały antysmogowej wypowiedzieć może się każdy mieszkaniec. Szczegółowe informacje na temat samych konsultacji, jak i uchwały dostępne są m.in. na stornie www.mazovia.pl.

 

Etykiety
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Nowoczesna chce walczyć ze smogiem

  Radomska Nowoczesna apeluje do prezydenta Radomia o zakup oczyszczaczy powietrza do radomskich przedszkoli. Zdaniem przedstawicieli tej partii, oczyszczacze chroniłyby przed smogiem.

 • Fatalne powietrze w Radomiu

  Najgorzej było w weekend, ale i w poniedziałek jakość powietrza w Radomiu była daleka od dobrej. Jest fatalnie, a to nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie – mówią lekarze.

 • W Radomiu walczą ze smogiem

  360 pieców węglowych zostało zlikwidowanych w tym roku w Radomiu dzięki dofinansowaniu z budżetu miasta. Na ten cel władze Radomia przeznaczyły półtora miliona złotych.

 • Władze Mazowsza chcą walczyć ze smogiem . Szykują uchwałę

  Niektóre piece trzeba będzie zlikwidować, wprowadzony zostanie też zakaz spalania określonych paliw. Władze Mazowsza chcą walczyć ze smogiem. Szykują stosowną uchwałę. Teraz prowadzą konsultacje społeczne w tej sprawie. Wypowiedzieć się może każdy chętny.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej