Dzisiaj jest: 4 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Weronika, Mariusz, Andrzej

20 osób poszkodowanych po wycieku amoniaku

środa, 20 maj 2015 18:05
Dział: Wiadomości
Autor 

Wyciek amoniaku w firmie Jadar Techmatic. 20 pracowników tej firmy trafiło do szpitali w Radomiu i w Kozienicach. Do wycieku amoniaku doszło w jednej z hal zakładu.

 

20 pracowników firmy Jadar Techmatik podtruło się amoniakiem, do wycieku którego doszło dziś w jednej z hal zakładu. Straż Pożarna ewakuowała blisko 140 osób. Do wycieku amoniaku gazowego doszło w godzinach rannych w dziale hartowni. - Prawdopodobnie na skutek awarii jednego z urządzeń na halę wydostało się około 1 metra sześciennego amoniaku w formie gazowej – mówi kapitan Konrad Neska, rzecznik Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu. Wyciek trwał kilkanaście sekund, ale to wystarczyło by powstało zagrożenie dla zdrowia i życia pracowników. - Wszystko zależy od stężenia tego amoniaku, ale z drugiej strony bardzo dużo zależy także od właściwości psychofizycznych każdej osoby. Każdy z nas ma inną odporność na tego typu substancje – mówi brygadier Marcin Ziomek, dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 PSP w Radomiu. Po przyjeździe pierwszej karetki pogotowia okazało się, że potrzebne są kolejne zespoły medyczne. - Pierwotnie zgłoszenie dotyczyło jednej osoby poszkodowanej. My bezzwłocznie zadysponowaliśmy zespół ratownictwa medycznego, a w ślad za nim ruszyły także zastępy straży pożarnej – mówi Robert Janduła, koordynator medyczny radomskiego pogotowia. W sumie pracowało 9 karetek pogotowia. Do szpitali trafiło 20 osób. – Poszkodowane osoby trafiły do dwóch szpitali w Radomiu, a 3 osoby zostały przewiezione także do szpitala w Kozienicach – mówi Robert Janduła. Na miejscu wycieku pracowała m. in. grupa ratownictwa chemicznego radomskiej straży pożarnej. Sprawdzono budynek fabryki, instalacje oraz stopień stężenia amoniaku. - Amoniak jest substancją wykorzystywaną w tym zakładzie w procesie technologicznym. Jest to inne zastosowanie niż w pozostałych zakładach w mieście. Tutaj wykorzystywany jest w piecu technologicznym w procesie azotowania, następuje rozkład amoniaku i wykorzystywany jest azot – wyjaśnia brygadier Marcin Ziomek. Strażacy musieli ewakuować blisko 140 osób. W akcji brało udział 40 strażaków.

Etykiety
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Mateusz D. skazany

  Na 5 lat więzienia sąd skazał w środę 28-letniego Mateusza D., oskarżonego o spowodowanie w lipcu ubiegłego roku na ulicy Mieszka I w Radomiu wypadku, w którym zginęło starsze małżeństwo. Dodatkowo Mateusz D. dostał 10-letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

 • Groźny wypadek na E7

  3 osoby zostały ranne w wypadku, do którego doszło we wtorek rani na drodze E7. Trasa była zablokowana przez kilka godzin. Policja zorganizowała objazdy.

 • Wypadek na ul. Żeromskiego. Ranna pasażerka, matka 3-dniowego dziecka przewożonego w pojeździe

  Brak ostrożności, brawura oraz nie zwracanie uwagi na poziome i pionowe znaki drogowe były przyczyną wypadku, do którego doszło w poniedziałek wieczorem na skrzyżowaniu ulic Żeromskiego i 25 Czerwca. Na szczęście nikt nie zginął. Ranna została kobieta jadąca w jednym z samochodów.

 • Wypadek na budowie

  We wtorek rano doszło do niegroźnego wypadku na budowie kamienicy Deskurów. Jeden z robotników spadł do wykopu i doznał ogólnych potłuczeń.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej