Dzisiaj jest: 5 Października 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Igor, Placyd, Apolinary
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Uważaj nad wodą! Ratownicy apelują o rozwagę

piątek, 04 sierpień 2017 13:32
Dział: Wiadomości
Autor 

W tym roku w wodach województwa mazowieckiego utonęło już 26 osób. A to na razie połowa wakacji. Najczęstsze przyczyny utonięć: brawura i alkohol.

 

Mała Amelka wie. - Nad woda trzeba być uważnym – mówi. Ale Amelka ma dopiero kilka lat, więc, choć nie wchodzi głęboko, i tak jest pod baczną obserwacją dorosłych. - Cały czas siedzimy ii patrzymy – zapewnia mama Amelki. Bo dzieci to żywe srebro. Dlatego stale, zwłaszcza nad wodą, trzeba mieć je na oku. - Staramy się, pilnujemy, oczy naokoło głowy, ale to wiadomo, że różnie bywa, mamy koła ratunkowe – opowiada jedna z mam. Stoi w wodzie, dwójka dzieci w zasięgu jej rąk. O zasadach bezpieczeństwa nad wodą przypominali strażacy, policja i ratownicy wodni w ramach akcji zainicjowanej przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. - Dziś spotykamy się żeby promować bezpieczeństwo nad wodą, żeby przypominać o zasadach pierwszej pomocy oraz apelować o to, aby dorośli wypoczywając nad wodą z dziećmi zwracali uwagę na to, co się dzieje z naszymi pociechami – mówi Artur Standowicz, wicewojewoda mazowiecki. Akcja przygotowana w ramach kampanii zainicjowanej przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji odbyła się nad zalewem w Jastrzębiu. Nie bez przyczyny. - W poniedziałek młody chłopiec chciał przepłynąć zalew, to już było po naszej służbie, w połowie drogi zabrakło mu sił. Drugi próbował mu pomóc, ale tamten zaczął go wciągać pod wodę. Ja mieszkam tu blisko, z altanki obserwowałem, pobiegłem po niego, dobrze że jeszcze był mój uczeń z materacem na brzegu. Wciągnęliśmy go na materac no i żeśmy chłopaka uratowali – opowiada Konrad Korzeniowski, ratownik na kąpielisku w Jastrzębiu. Najczęstszą przyczyną utonięć jest brawura, przecenienie własnych sił, alkohol. Za bezpieczeństwo nad wodą przede wszystkim odpowiadamy sami. - Wszystko z głową, pamiętajmy o tym, żeby kąpać się w miejscach bezpiecznych, w miejscach do tego wyznaczonych, szczególnie, jeśli jesteśmy nad wodą z dziećmi. Bezpieczne miejsca do kąpieli to są miejsca wyznaczone bojami z opieką ratowników – mówi podinsp. Agnieszka Guza, z-ca naczelnika wydziału prewencji mazowieckiej policji. O tych zasadach stale trzeba przypominać. - Na terenie podległym komendzie wojewódzkiej z siedzibą w Radomiu od początku roku utonęło 21 osób, z czego 11 w sezonie wakacyjnym, czyli od 23 czerwca. Czy to dużo czy mało? To jest za dużo. Nie powinno być żadnego takiego przypadku – mówi podinsp. Agnieszka Guza. Łącznie na całym Mazowszu, z regionem Warszawskim, utonęło już 26 osób.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej