Dzisiaj jest: 29 Maja 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Magdalena, Teodozja, Maria
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Nagroda im. Gombrowicza: spotkania, dyskusje, koncerty

piątek, 04 sierpień 2017 13:27
Dział: Wiadomości
Autor 

Gotowy jest już program festiwalu Opętani Literaturą. Druga edycja tej imprezy będzie trwała 9 dni. W planach dyskusje, rozmowy, koncerty. Punktem głównym będzie wręczenie nagrody im. Witolda Gombrowicza.

 

Program festiwalu Opętani Literaturą już jest zamknięty. - Są jeszcze tylko drobiazgi do dopięcia. Umowy z wykonawcami mamy już podpisane, nić już tu nie powinno się zatem zmienić – mówi Ewa Witkowska z Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Odbywający się w Radomiu i we Wsoli festiwal rozpocznie się 2 września. I na początek mocny akcent. - Zaczynamy festiwal bardzo mocno, ogólnopolska premierą pierwszej pełnej biografii Gombrowicza zatytułowanej „Gombrowicz. Ja, geniusz”. To dwutomowe dzieło autorstwa Klementyny Suchanow. Muzeum Literatury, którego oddziałem jest Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli jest współwydawcą tej książki, wraz z wydawnictwem Czarne – mówi Ewa Witkowska. Z autorka biografii będzie rozmawiał wybitny znawca twórczości Gombrowicza, profesor Jerzy Jarzębski. Po tym spotkaniu planowany jest koncert Pablopavo i Ludzików, oryginalnej muzycznie i literacko formacji. Bo 9 festiwalowych dni, poprzedzających galę wręczenia nagrody im. Witolda Gombrowicza wypełnią właśnie spotkania, rozmowy, dyskusje o literaturze, koncerty, czytania, przeglądy filmowe. Wezmą w nich udział wybitni pisarze, krytycy, badacze literatury, aktorzy – w tym Danuta Stenka i Piotr Machalica. Udział w festiwalu weźmie także Rita Gombrowicz. Festiwalowe spotkania i wydarzenia będą odbywały się we Wsoli i w kilku miejscach w Radomiu, m.in. w muszli koncertowej, „Elektrowni”, bibliotece i Szkole Plastycznej. - Te wszystkie spotkania będą miały różnorodny charakter. To nie zawsze będzie tylko dyskusja czy tylko koncert. To będzie połączenie wielu rozmów, spotkań, koncertów, bo chcemy, żeby festiwal był niejednolity formalnie, ale poświęcony wszystkim aspektom kultury – tłumaczy Ewa Witkowska. Ostatniego dnia festiwalu, 10 września, wręczona zostanie Nagroda im. Witolda Gombrowicza. W tym roku jury nominowało do tej nagrody książki Anny Cieplak, Natalii Fiedorczuk, Salci Hałas, Aleksandra Wenglasza i Aleksandry Zielińskiej. Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza organizują: Prezydent Radomia oraz Muzeum Witolda Gombrowicza. Patronem honorowym jest Rita Gombrowicz, a Mecenas Nagrody to Jarosław Krzyżanowski.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej