Dzisiaj jest: 7 Października 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Mirella, Marek, Sergiusz
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Radomianie w Powstaniu Warszawskim

wtorek, 01 sierpień 2017 16:25
Dział: Wiadomości
Autor 

Dziś rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. W walkach w stolicy brało udział także wielu radomian. Historycy ustalili ponad 100 takich osób, ale prawdopodobnie było ich znacznie więcej.

 

Znalezienie na radomskim cmentarzu grobów osób, które walczyły w powstaniu nie jest łatwe. W PRL-u umieszczanie takiej informacji na grobie nie było mile widziane. Częściej pojawiają się zapisy: zginął tragicznie, czy „żołnierz AK”. Ale czy walczył w Powstaniu – nie wiadomo. Historycy ustalili ponad 100 nazwisk osób z Radomia, które brały udział w walkach w stolicy. - Ustaliłem listę 105 znanych z imienia i nazwiska radomian, głównie młodych ludzi, urodzonych w Radomiu, którzy zwykle po ukończeniu szkół średnich w naszym mieście wyjeżdżali na studia do Warszawy bądź podejmowali pracę w Warszawie jeszcze przed wojną czy już w czasie okupacji. Jest to lista 105 osób, ale sądzę, że było ich może nawet trzy razy więcej – mówi Przemysław Bednarczyk, historyk

W Powstaniu, m.in. na najtrudniejszych odcinkach Starówki, w Pałacu Krasiński i w Katedrze Św. Jana walczyli m.in. starsi harcerze z 7 Radomskiej Drużyny Harcerskiej. Ok 30 osób, pod dowództwem drużynowego Tadeusza Olejarskiego. Weszli w skład Batalionu Wigry. - Wśród uczestników Powstania Warszawskiego rodem z Radomia najwyższe funkcje i stanowiska w powstaniu zajmowało kilka osób ale myślę, że dwa nazwiska trzeba wymienić szczególnie. To pułkownik Wacław Janaszek oraz druh hm. Eugeniusz Stasiecki – mówi Przemysław Bednarczyk.

Płk. Wacław Janaszek ps. Bolek był zastępcą zgrupowania AK „Radosław”. Kiedy dowódca zgrupowania został ranny, Janaszek dowodził całym zgrupowaniem w najcięższych walkach na starówce. Ciężko ranny trafił do szpitala na Powiślu gdzie został zamordowany przez Niemców 25 sierpnia.
Druh hm. Eugeniusz Stasiecki ps. „Piotr Pomian” to niezwykle zasłużony radomski harcerz, nauczyciel i społecznik. W powstaniu w stopniu porucznika – był oficerem ds. oświatowo-wychowawczych w legendarnym Batalionie „Zośka”. Poległ 16 sierpnia 1944 roku prowadząc swój pluton do natarcia. Miał 31 lat. - Myślę, że trzeba tę postać przywrócić nie tylko świadomości zbiorowej mieszkańców Radomia, ale być może także utrwalić w jakiejś przestrzeni miejskiej poprzez na przykład nadanie imienia E. Stasieckiego jednej z radomskich ulic – uważa Przemysław Bednarczyk.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

  • Syreny nie zawyły. Miasto przeprasza

    1 sierpnia o godzinie 17.00 w Radomiu miały zawyć syreny alarmowe. W ten sposób miasto chciało uczcić 72. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Sygnału jednak nie było. Dziś magistrat przeprasza.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej