Dzisiaj jest: 29 Września 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Michalina, Michał, Rafał
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Pierwszy w Polsce miejski konserwator przyrody

sobota, 29 lipiec 2017 17:26
Dział: Wiadomości
Autor 

Pracuje od niedawna, i nie narzeka na brak zajęć. Ewa Głowacka, miejski konserwator przyrody, musi połączyć ogień z wodą, czyli, czasami, rozbieżne oczekiwania.

 

Rozwój miast powoduje, że ubywa naturalnych terenów zielonych. Giną rzadkie rośliny, owady czy ptaki. Ich ochrona to wielkie wyzwanie. Samorząd musi myśleć i o inwestycjach, i o tym, jak zapobiec niszczeniu przyrody. - Inwestycje są sprawą kluczową, ale zależy nam na tym, aby te inwestycje były realizowane w zgodzie z ochroną środowiska – mówi Jerzy Zawodnik, wiceprezydent Radomia Dlatego Radom powołał Miejskiego Konserwatora Przyrody. Została nim Ewa Głowacka. Urzęduje od niedawna, ale już ma co robić. - Właściwie od pierwszego dnia telefony się rozdzwoniły, mamy też tutaj sporo wizyt. Ludzie uczuleni są na zieleń, więc na pewno dużo będzie do zrobienia – mówi Ewa Głowacka, Miejski Konserwator Przyrody w Radomiu. Będzie. Zwłaszcza, że oczekiwania wobec pani konserwator są duże. Bo to nie „miejski ogrodnik”, jak w innych miastach, a „konserwator przyrody”. Nazwa jest ważna, bo pociąga za sobą określone konsekwencje. - Oczekujemy, że konserwator przyrody nie będzie ogrodnikiem. Zieleń miejska to nie tylko parki, ogrody, jakieś klomby, ale to także dzika przyroda – mówi Izabela Maciąg z Klubu Przyrodników Regionu Radomskiego. Jak na przykład na stawach kolmatacyjnych na Borkach. Od lat przyrodnicy starają się, żeby stawy uznane zostały za użytek ekologiczny, bo to teren niezwykle ciekawy, cenny, występuje tu wiele rzadkich gatunków ptaków, dwa stanowiska bączka, kilka gatunków perkozów, jedno z nielicznych w Polsce stanowisk grzyba gwiazdosza prążkowanego, gatunku uznanego za wymierający. - Warto takie miejsca zachowywać, warto je chronić, zresztą to jest tylko przykład, bo takich miejsc w Radomiu jest wiele – mówi Tomasz Figarski z Klubu Przyrodników Regionu Radomskiego. Ale konserwator przyrody będzie także ciałem doradczym, a nawet kontrolującym, czy inwestycje prowadzone w mieście nie powstają z uszczerbkiem dla środowiska. Będzie opiniował projekty. - Żeby nie było tak, że ulica czy chodnik są najważniejsze. Ważne są także zieleń, przyroda, płynąca obok rzeka – mówi Jerzy Zawodnik. Choć czasami pogodzić ogień z wodą nie będzie łatwo. Ewa Głowacka ma tego świadomość. Ale zapewnia, że będzie próbować. - Będziemy starali się te wszystkie sugestie uwzględnić i wypracować jakiś kierunek wspólny oczywiście – mówi Ewa Głowacka. Do zadań konserwatora przyrody będzie należało także współdziałanie w ramach jedynego w Polsce programu Life, Który realizowany jest w Radomiu. Celem tego programu jest adaptacja miejskiej przestrzeni do zmian klimatu.

 

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej