Dzisiaj jest: 10 Czerwca 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Bogumił, Małgorzata, Edgar
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Władze Mazowsza chcą walczyć ze smogiem . Szykują uchwałę

czwartek, 27 lipiec 2017 14:52
Dział: Wiadomości
Autor 

Niektóre piece trzeba będzie zlikwidować, wprowadzony zostanie też zakaz spalania określonych paliw. Władze Mazowsza chcą walczyć ze smogiem. Szykują stosowną uchwałę. Teraz prowadzą konsultacje społeczne w tej sprawie. Wypowiedzieć się może każdy chętny.

 

Ten problem najbardziej uciążliwy staje się w okresie jesienno-zimowym. Widoczny był też w samym Radomiu. Normy czystości powietrza nie zawsze były zachowane. I choć teraz powietrze w Radomiu jest dobre – jak wynika z systemu monitorowania jakości powietrza, to smog nie przestaje być problemem – twierdzą władze Mazowsza i szykują uchwałę, której głównym celem – jak mówią - jest walka z zanieczyszczeniami. - Uchwała antysmogowa jest konieczna, bo jakość powietrza nie poprawia się – twierdzi Marcin Podgórski z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

Jak się okazuje, w znacznej części Mazowsza powietrze psuje przede wszystkim niewłaściwy opał spalany w przestarzałych piecach. Uchwała przygotowywana przez samorząd Mazowsza ma wprowadzić zakaz używania niektórych paliw. - Mówimy o zakazie palenia węgla brunatnego, złej jakości odpadów węglowych. Nie chcemy żeby były spalane muły węglowe i fotokoncentraty. Wprowadzimy też ograniczenia korzystania z biomasy – zapowiada Marcin Podgórski.

Zarząd chce też za pośrednictwem uchwały zobowiązać mieszkańców do wymiany określonych palenisk. Uchwała ma wprowadzić dwa terminy graniczne. - Planujemy, że do końca 2022 roku powinny zniknąć wszystkie piece, które nie spełniają norm, tzw. „kopciuchy” - informuje Marcin Podgórski.

Natomiast do końca roku 2027 będą mogły być używane kotły klasy 3 i 4. Kotły klasy 5 będą mogły być użytkowane do czasu ich wyeksploatowania. To główne założenia. Teraz projekt uchwały jest poddawany konsultacjom społecznym. Wypowiedzieć na ten temat może się każdy zainteresowany. Szczegóły dotyczące konsultacji dostępne są m.in. na stronie mazovia.pl. Ponadto władze Mazowsza planują spotkania z samorządowcami – także w ramach konsultacji uchwały antysmogowej. Spotkanie z władzami w Radomiu ma się odbyć 1 sierpnia. Konsultacje prowadzone będą kolei do 18 sierpnia.

 

Etykiety
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Nowoczesna chce walczyć ze smogiem

  Radomska Nowoczesna apeluje do prezydenta Radomia o zakup oczyszczaczy powietrza do radomskich przedszkoli. Zdaniem przedstawicieli tej partii, oczyszczacze chroniłyby przed smogiem.

 • Fatalne powietrze w Radomiu

  Najgorzej było w weekend, ale i w poniedziałek jakość powietrza w Radomiu była daleka od dobrej. Jest fatalnie, a to nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie – mówią lekarze.

 • W Radomiu walczą ze smogiem

  360 pieców węglowych zostało zlikwidowanych w tym roku w Radomiu dzięki dofinansowaniu z budżetu miasta. Na ten cel władze Radomia przeznaczyły półtora miliona złotych.

 • Wójt Przytyka: walka ze smogiem łatwa nie będzie

  Konsultacje z samorządowcami na temat uchwały antysmogowej odbyły się w Radomiu. Władze Mazowsza chcą wprowadzić ograniczenia, które poprawią jakość powietrza.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej