Dzisiaj jest: 27 Stycznia 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Angela, Jan, Przybysław
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 35.

Zmiany w Radzie

czwartek, 26 luty 2015 11:59
Dział: Wiadomości
Autor 

Dla mnie nie było to zaskoczeniem – komentuje odejście Ryszarda Fałka i Leszka Pożyczki z klubu radnych PiS szef klubu Jakub Kowalski. Ale zaskoczenie może pojawić się z czasem, bo wyjście z klubu radnych Fałka i Pożyczki zmienia rozkład sił w radzie miejskiej Radomia. Radni Wspólnoty Samorządowej na piśmie złożyli swoją rezygnację w poniedziałek. Od tej pory funkcjonują jako radni niezależni.

Radni Ryszard Fałek i Leszek Pożyczka już nie są członkami klubu Prawa i Sprawiedliwości. Ich decyzja o odejściu może zachwiać obecny układ sił w radzie miejskiej. A w konsekwencji, jak zauważają komentatorzy radomskiej polityki, może nawet doprowadzić do zmiany przewodniczącego Rady Miejskiej. Fałek i Pożyczka – członkowie Wspólnoty Samorządowej – do rady miejskiej dostali się z list Prawa i Sprawiedliwości. Teraz swoje odejście z klubu radnych PiS tłumaczą niedotrzymywaniem umów koalicyjnych, choć nie precyzują ani o jakie umowy chodzi, ani kto ich nie dotrzymuje. Jednocześnie chcą być bardziej widoczni jako Wspólnota Samorządowa. Radny Fałek nie udzielił dziś wypowiedzi dla Teledziennika. Wczoraj w programie „Na Temat” rozłam komentował za to szef klubu PiS Jakub Kowalski. - Dla mnie nie było to zaskoczeniem, że dostałem na piśmie rezygnację panów Fałka i Pożyczki. Miałem wrażenie, że pan Ryszard Fałek robi wszystko, żeby zostać z klubu PiS wykluczonym. My tego nie chcieliśmy robić. Nie wytrzymał, zrezygnował sam – mówił w programie „Na Temat” w Tv Dami Jakub Kowalski. Ryszard Fałek i Leszek Pożyczka to nie jedyni radni Wspólnoty Samorządowej w radzie miejskiej. Trzech innych przedstawicieli Wspólnoty pozostało w szeregach klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości. Ale PiS nie będzie miał już połowy mandatów w radzie. Teraz klub PiS będzie miał ich 12, czyli tyle samo, ile Platforma Obywatelska. Jej przedstawiciele podchodzą do sprawy z dystansem. Nikt w szeregach tej partii raczej nie spodziewa się, że radni Fałek i Pożyczka wejdą teraz w oficjalną koalicję z PO. Zwłaszcza, że pierwszy z radnych nieraz głośno krytykował i Platformę i władze Mazowsza. Dla PO uszczuplenie szeregów PiS to jednak większe możliwości forsowania własnych pomysłów w radzie miejskiej. – W mojej ocenie jest to trochę rozsadzanie Prawa i Sprawiedliwości od środka. My patrzymy na to trochę z boku – mówi Jerzy Zawodnik, szef klubu radnych PO. Myślę, że radnym Fałkowi i Pożyczce było za ciasno, nie chcieli ulegać naciskom partyjnym - komentuje sprawę Kazimierz Woźniak, radny Stowarzyszenia „Radomianie Razem”. W jego ocenie radni Fałek i Pożyczka chcieli zachować większą samodzielność i prezentować swoje, a nie klubowe poglądy. – Szanuję takie decyzje. Sam należę do stowarzyszenia, które nie ma nad sobą władzy politycznej w Warszawie, żaden poseł nie przyjeżdża i nie nakazuje mi podejmowania takich czy innych decyzji - mówi Kazimierz Woźniak. Czy odejście radnych z klubu to tylko wewnętrzna rozgrywka w szeregach PiS, czy też radni Fałek i Pożyczka będą grać teraz do własnej bramki? Jeśli to drugie to PiS może wiele stracić. I to nie tylko możliwość decydowania o losach uchwał, ale także funkcję przewodniczącego rady miejskiej.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Będą ulgi dla niepełnosprawnych

  Jak informowaliśmy w poniedziałkowym Teledzienniku, rodziny, w których wychowuje się dziecko niepełnosprawne będą mogły korzystać z szeregu ulg. Radomscy radni jednomyślnie przyjęli wniosek prezydenta w sprawie wprowadzenia w mieście programu „Karta Rodziny z Dzieckiem Niepełnosprawnym”.

 • Radni PO: "Mieszkanie Plus to klapa"

  Radni Platformy Obywatelskiej chcą żeby miasto odzyskało tereny przy ulicy Tytoniowej przekazane do potrzeb rządowego programu Mieszkanie plus. Radni PO przygotowują specjalną uchwałę, w której będą chcieli przekazania tej działki spółce Administrator pod budowę tanich mieszkań pod wynajem w ramach Towarzystw Budownictwa Społecznego.

 • Radni zapytają prezydenta o inwestycje drogowe

  W poniedziałek odbędzie się kolejna sesja nadzwyczajna Rady Miejskiej. Radni tym razem przygotowali szereg pytań do prezydenta Radosława Witkowskiego i wiceprezydenta Konrada Frysztaka, a dotyczących inwestycji drogowych wmieście: budowy trasy N-S, przebudowy alei Wojska Polskiego i budowy układu komunikacyjnego wokół Radomskiego Centrum Sportu.

 • Bezpartyjni pójdą razem do wyborów

  To już pewne. Cztery bezpartyjne stowarzyszenia w Radomiu: Wspólnota Samorządowa, Radomianie razem, Radomski Samorząd Obywatelski i Bezpartyjni Radom, pójdą razem do wyborów samorządowych i wystawią wspólnego kandydata na prezydenta Radomia.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej