Dzisiaj jest: 7 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Agata, Ambroży, Marcin
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Kolejny protest przed radomskim sądem

wtorek, 25 lipiec 2017 16:26
Dział: Wiadomości
Autor 

Kilkaset osób wzięło udział w kolejnej demonstracji przed radomskim sadem okręgowym. Choć prezydent zawetował dwa projekty ustaw sądowych, to nie znaczy, że wojna jest wygrana – mówili manifestujący.

 

To, że prezydent Andrzej Duda zawetował projekty ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa to dobrze, ale nie bardzo dobrze – mówiono podczas kolejnej manifestacji zorganizowanej w poniedziałkowy wieczór przed radomskim sądem okręgowym. Zabrakło trzeciego weta – dla ustawy o ustroju sądów powszechnych. Jak mówili protestujący, złej ustawy. - Pan Ziobro będzie mógł odwołać wszystkich prezesów i wiceprezesów sądów powszechnych bez podania przyczyn i samodzielnie powołać na ich miejsce nowych prezesów. Czy my się na to zgadzamy? - pytała manifestujących przedstawicielka Radomskiej Inicjatywy Kobiecej. - Nie! - odpowiadano z tłumu.

Protestujący zwracali też uwagę na to, że weto prezydenta może zostać odrzucone przez sejm, jeśli za tym odrzuceniem zagłosuje 3/5 zasiadających na sali posłów. Zatem im mniej będzie osób na sali podczas głosowania, tym mniejsza liczba jest potrzebna do odrzucenia weta. - Dobrze, że jesteśmy tutaj, dobrze, że walczymy o to, żebyśmy mieli takie władze jakie mamy zapisane w Konstytucji. Ale dochodzi nam nowe zadanie. Musimy zrobić wszystko, żeby w dniu głosowaniu było 460 posłów. Wtedy to weto będzie skuteczne - stwierdziła pani Beata z Radomskiej Inicjatywy Kobiecej.

Po raz kolejny za strony demonstrujących padały zapewnienia, że to spotkania apolityczne, będące wyrazem sprzeciwu. - Ze strony rządzących padają w stronę osób biorących udział w demonstracji zarzuty, że naszymi działaniami kierują partie polityczne, że jesteśmy opłacani przez wrogie Polsce siły zewnętrzne. Pytam, czy ktoś otrzymał wynagrodzenie za udział w społecznym przebudzeniu? - mówiła Małgorzata Ziemnicka z Radomskiej Inicjatywy Kobiecej. - Nie! - skandowano.

Demonstrujący twierdzą, że widzą potrzebę reformy sądów, ale też dodają, że zmiany powinny być przeprowadzane rozważnie i z poszanowaniem prawa. Podczas demonstracji wystąpił Paweł Mosiołek, radomski piosenkarz. - Jestem apolityczny, ale jestem za wolnością i za poszanowaniem prawa – mówił. Następnie odśpiewał z manifestującymi Hymn Polski. Demonstrujący zapalili znicze przed budynkiem sądu. Skandowali: - Demokracja! Demokracja!

 

Etykiety
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Mieszkańcy protestują w sprawie programu drogowego

  Mieszkańcy ulic, które zakwalifikowano przez władze miasta do utwardzenia w tym roku w ramach Radomskiego Programu Drogowego, a które później zostały z budżetu wyrzucone, protestują. A politycy przerzucają się winą. Platforma Obywatelska obwinia opozycję za to, że drogi nie zostaną utwardzone. Przewodniczący Rady Miejskiej przypomina natomiast, że PO także poparła budżet, z którego wyrzucono program drogowy prezydenta. Przewodniczący dodaje, że lista dróg do utwardzenia w tym roku jest otwarta.

 • Protest przeciwko S12

  Mieszkańcy gmin Kowala, Skaryszew i Sołtyków protestują przeciwko planom budowy przez ich tereny drogi ekspresowej S12. Ich zdaniem warianty przebiegu trasy, które proponuje GDDKiA spowodują wyburzenie kilkuset domów.

 • „Wielka zbiórka” z niewielką frekwencją

  Radomska Inicjatywa Kobieca we wtorek po południu zbierała podpisy pod projektem ustawy Kobiety 2017. Dziś w programie KK 13 w TV Dami Karolina Skowron z RIK tłumaczyła, jaki mają cel.

 • Nie dla reformy PiS

  Kolejny protest przeciwko przegłosowanym przez Sejm ustawom o sądownictwie. Tym razem manifestowała Radomska Inicjatywa Kobiet. Protest odbył się pod siedzibą radomskiego oddziału PiS.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej