Dzisiaj jest: 31 Stycznia 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Marcelina, Ludwik, Jan
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Nowy dyrektor orkiestry. Odchodzący: „Martwię się o przyszłość tej instytucji”

wtorek, 25 lipiec 2017 16:24
Dział: Wiadomości
Autor 

Natalia Rogińska będzie prawdopodobnie nowym dyrektorem Radomskiej Orkiestry Kameralnej. Wybór komisji konkursowej zaakceptował prezydent. Odchodzący dyrektor Maciej Żółtowski, jak mówi, martwi się o przyszłość tej instytucji.

 

Natalia Rogińska jest na razie kandydatem na dyrektora Radomskiej Orkiestry Kameralnej, bo jej kandydatura nie została jeszcze zaopiniowana przez związki zawodowe i stowarzyszenia muzyczne. Te opnie są konieczne, ale nie wiążące, zatem to formalność i wiele wskazuje na to, że w ciągu mniej więcej dwóch tygodni Natalia Rogińska zostanie dyrektorem ROK. Wyboru nowego dyrektora dokonała kilkuosobowa komisja, w skład której wchodził między innymi wiceprezydent Karol Semik. Jak mówił wiceprezydent na konferencji z udziałem kandydatki na dyrektora ROK, Natalia Rogińska miała spośród wszystkich kandydatów najlepszą wizję, dotyczącą orkiestry. Sama kandydatka na dyrektora podkreśla, że funkcjonująca od 10 lat radomska orkiestra ma już wyrobioną markę i nie można tej marki zaprzepaścić. - Chciałabym kontynuować wszystkie działania pozytywne, a zmienić to, co zmiany wymaga - mówi Natalia Rogińska.
Co zatem według nowej dyrektor wymaga zmiany? Natalia Rogińska chce, żeby orkiestra wychodziła do szkół i prowadziła zajęcia z uczniami, chce też zmienić formułę prowadzonych audycji umuzykalniających. Inny ma być także repertuar regularnych koncertów orkiestry. - Chciałabym, aby był bardziej przystępny dla słuchaczy. Jednocześnie nadal będzie na wysokim poziomie, będzie to muzyka bardzo ambitna – zapowiada Natalia Rogińska.
Zdaniem kandydatki na dyrektora ROK, orkiestra powinna też więcej grywać za granicami miasta i kraju. Natalia Rogińska zapowiada też koncerty bez dyrygentów. Jak mówi, to powszechnie stosowana praktyka w świecie. Będą zapraszani soliści, ale w rolach solistów mają także występować muzycy z orkiestry. Nowa dyrektor chce też poprawić promocję, która – jaj zdaniem – obecnie nie działa dobrze. Przede wszystkim trzeba zmodernizować stronę internetową orkiestry i poprawić jej profil na Facebooku – mówi. - Mam szereg pomysłów jak ten profil ożywić i jak zainteresować publiczność do uczestnictwa w naszych koncertach. Na razie nie chcę wszystkiego zdradzać – dodaje Natalia Rogińska.
Kandydatka na dyrektora orkiestry informuje, że wystartowała w konkursie za namową kolegów z zespołu. Za namową, ale melomanów – jak twierdzi - w konkursie wystartował także Maciej Żółtowski, który po 10 latach żegna się z funkcją dyrektora Radomskiej Orkiestry Kameralnej. Żegna się z niebyt pozytywnymi emocjami. - Ubolewam, że pojawiło się wiele przekłamań i oszczerstw także pod moim adresem, ale też i pod adresem muzyków występujących do tej pory z Radomską Orkiestrą Kameralną – dodaje urzędujący jeszcze dyrektor Żółtowski.
Chodzi o zarzut, jaki padł ze strony związków zawodowych. Muzycy twierdzili, że nie odpowiada im poziom artystyczny koncertów z udziałem solistów zapraszanych przez Macieja Żółtowskiego. - Moim zdaniem to przekroczenie kompetencji związków zawodowych. Ja szanuję muzyków orkiestry i zawsze ich szanowałem, ale takie zachowanie w stosunku do muzyków - gości, którzy przez tyle lat przyciągali melomanów jest naganne – twierdzi Maciej Żółtowski.
Zdaniem dyrektora wiele problemów, które stały się publicznymi, nie powinno być roztrząsanych na forum dla dobra instytucji. Dodaje że „powstałe nieporozumienia były w dużej mierze wynikiem nieuprawnionej ingerencji przedstawicieli organizatora – Gminy Miasta Radomia – w sprawy pomiędzy dyrektorem orkiestry a związkami zawodowymi”. Obecny dyrektor wyraża niepokój o przyszłość orkiestry. - Martwię się o przyszłość tej instytucji, bo wielu przede mną – studiowałem sobie ostatnio historię orkiestr radomskich - w tym ostatni chociażby Stanisław Bawor, budowało orkiestrę z myślą o środowisku melomanów, a nie - jak chce przewodniczący związków zawodowych - orkiestrę grającą na deptaku czy w centrach handlowych. Trzeba dbać o kulturę wysoką – twierdzi Maciej Żółtowski.
Kandydatka na dyrektora Radomskiej Orkiestry Kameralnej zapewnia, że poziom repertuaru będzie nadal wysoki. Natalia Rogińska urodziła się w 1986 roku, jest absolwentką wrocławskiej akademii muzycznej. Studiowała także na akademii muzycznej w Łodzi. Od 6 lat jest skrzypaczką w Radomskiej Orkiestrze Kameralnej. Przez dwa lata, od 2014 roku pełniła funkcję dyrektora Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Margoninie. - Organizowałam olbrzymie imprezy masowe, także mniejsze wydarzenia, koncerty kameralne, okolicznościowe, spektakle. Także na tym polu czuję się przygotowana do tej funkcji – mówi dziś Natalia Rogińska.
Pytana o „olbrzymie imprezy masowe”, Natalia Rogińska mówi o koncertach organizowanych na plaży w Margoninie dla kilkutysięcznej publiczności. Dodaje, że postara się nie zawieść koleżanek i kolegów, którzy namówili ją do startowania w konkursie na dyrektora Radomskiej Orkiestry Kameralnej.
Maciej Żółtowski natomiast dziękuje publiczności, sponsorom, dziennikarzom i współpracownikom, którzy przez ostanie 10 lat wspierali orkiestrę.
Pierwszy koncert orkiestry po wakacyjnej przerwie ma się odbyć pod koniec września i być jednocześnie koncertem jubileuszowym, zorganizowanym z okazji 10-lecia istnienia zespołu w Radomiu.

 

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Walentynki z Radomską Orkiestrą Kameralną

  Radomska Orkiestra Kameralna zaprosiła radomian na walentynkowy wieczór. W programie koncertu znalazły się muzyka celtycka i taneczne pokazy.

 • Romantyczny koncert i promocja książki w sobotę

  Klasycznie o miłości. Tak w skrócie można opisać najbliższy koncert Radomskiej Orkiestry Kameralnej. Będzie romantycznie, a w przerwie koncertu odbędzie się promocja wydawnictwa opowiadającego o historii orkiestr radomskich.

 • Prof. Penderecki w Radomiu. Jutro finał Arboretum

  Sześć utworów wykona podczas jutrzejszego finału konkursu Arboretum Radomska Orkiestra Kameralna. Zwycięzcę wybierze prof. Krzysztof Penderecki. Ale i publiczność będzie miała swój głos.

   

   

  W radomskiej szkole muzycznej trwają przygotowania do finału Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego K. Pendereckiego „Arboretum”. Finał już jutro. Radomska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Dawida Runtza wykona sześć kompozycji. - Każdy z tych utworów wymaga od orkiestry pełnego zaangażowania, od każdego z muzyków wysokich umiejętności technicznych. Są to utwory niezwykle trudne - mówi
  Dawid Runtz, dyrygent.

  Są to utwory wybrane przez jury I etapu za wszystkich zgłoszeń nadesłanych na konkurs, czyli spośród 110 partytur. - Są bardzo ciekawe fragmenty np. w jednym będziemy mogli usłyszeć fragment chorału Mikołaja z Radomia. Myślę że to będzie bardzo interesujące dla publiczności – dodaje Dawid Runtz.

  Zwycięzcę wybierze profesor Krzysztof Penderecki. Dla laureata przewidziano nagrodę w wysokości 30 tysięcy złotych. Zostanie przyznana także nagroda publiczności. Finał międzynarodowego konkursu Arboretum z udziałem prof. Pendereckiego odbędzie się w sali koncertowej szkoły muzycznej. Początek godz. 18.00.

   

 • Muzyczne „Kolory jesieni”

  Ma być paletą wszystkich barw kojarzących się z jesienią. Mowa o najbliższym koncercie Radomskiej Orkiestry Kameralnej, który zatytułowano „Kolory jesieni”.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej