Dzisiaj jest: 6 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Mikołaj, Emilian, Leontyna
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Blokowali drogę. Chcą, żeby wojewoda oddał im karetkę

sobota, 22 lipiec 2017 14:38
Dział: Wiadomości
Autor 

Przez dwie godziny kilkudziesięciu mieszkańców Jedlni-Letnisko blokowało przejście dla pieszych w Siczkach, na trasie Radom-Kozienice. Mieszkańcy protestują przeciwko decyzji władz o przeniesieniu karetki z Jedlni do Gozdu.

 

To druga akcja protestacyjna, zorganizowana przez mieszkańców gminy Jedlnia-Letnisko przeciwko decyzji władz województwa. W związku z decyzją wojewody, od 1 lipca zespół ratowniczy stacjonujący wcześniej w Jedlni-Letnisko został przeniesiony do Gozdu. Mieszkańcy protestują, bo teraz w nagłym wypadku czas oczekiwania na ratunek wydłużył się. - Biorąc pod uwagę fakt, że mamy tu zalew, mamy trakcje kolejową i drogi szybkiego ruchu, a także to, że o życiu decydują sekundy, minuty, to jest to stresująca sytuacja i nie zgadzamy się z nią – mówi Marzena Wiosna-Michałek, radna powiatu radomskiego.

Mieszkańcy podkreślają, że teraz czują się mniej bezpiecznie. Tym bardziej, że karetka stacjonowała tu od kilu lat, a jej zespół znał dobrze tereny. - Ten zespół ratowniczy był dość stały, znał topografię miejscowości. Trzeba sobie uświadomić, że tu nie jest jak w mieście. Nie wszystkie ulice są doświetlone i oznaczone - tłumaczy pani Agata, mieszkanka gminy Jedlnia-Letnisko.

Protestujący blokowali przejście dla pieszych w Siczkach wahadłowo. Przez dwie minuty trwała blokada, następnie policja ruch wznawiała, po czym ponownie blokowano drogę. Protest trwał dwie godziny, od 18.00 do 20.00.

Mieszkańcy próbowali ze swoimi argumentami dotrzeć do władz województwa. Są wspierani przez władze gminy i władze powiatu. Starosta radomski wysłał pismo do władz Mazowsza, w którym wstawił się za protestującymi. - Czekaliśmy aż dwa miesiące na odpowiedź, ale ona – przykro powiedzieć - nie była merytoryczna. Wójt gminy również rozmawiał z wicewojewodą, ale nie udało się osiągnąć pozytywnego efektu – opowiada Marzena Wiosna-Michałek.

Mieszkańcy zawiązali komitet społeczny. Zbierają podpisy pod wnioskiem o przyznanie nowej karetki lub zwrot ambulansu z Gozdu. Mają teraz ok. 1000 podpisów. Wniosek trafi niebawem do wojewody. Mieszkańcy zapowiadają, że będą protestować do skutku.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Radni proszą o pieniądze. Czy premier Morawiecki da 400 tys. na karetkę ?

  Rada Miejska w Radomiu zwróciła się do premiera Mateusza Morawieckiego o przekazanie 400 tysięcy złotych na zakup karetki pogotowia dla radomskiej stacji. Wymieniona kwota ma pochodzić z rezerw kancelarii premiera.

 • Mieszkańcy protestują w sprawie programu drogowego

  Mieszkańcy ulic, które zakwalifikowano przez władze miasta do utwardzenia w tym roku w ramach Radomskiego Programu Drogowego, a które później zostały z budżetu wyrzucone, protestują. A politycy przerzucają się winą. Platforma Obywatelska obwinia opozycję za to, że drogi nie zostaną utwardzone. Przewodniczący Rady Miejskiej przypomina natomiast, że PO także poparła budżet, z którego wyrzucono program drogowy prezydenta. Przewodniczący dodaje, że lista dróg do utwardzenia w tym roku jest otwarta.

 • Protest przeciwko S12

  Mieszkańcy gmin Kowala, Skaryszew i Sołtyków protestują przeciwko planom budowy przez ich tereny drogi ekspresowej S12. Ich zdaniem warianty przebiegu trasy, które proponuje GDDKiA spowodują wyburzenie kilkuset domów.

 • Tragedia na torach

  16-letnia dziewczyna, mieszkanka Jedlni Letnisko zginęła w niedzielę wieczorem na torach między Antoniówka a Rajcem Poduchownym. Postępowanie w tej sprawie prowadzi prokuratura.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej