Dzisiaj jest: 6 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Mikołaj, Emilian, Leontyna
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Przyrodnicy w Radomiu: opryski przeciwko komarom to zła metoda

piątek, 21 lipiec 2017 15:29
Dział: Wiadomości
Autor 

Opryski przeciwko komarom i kleszczom prowadzone w radomskich parkach są mało racjonalne i mało sensowe – mówią radomscy przyrodnicy. I apelują o przemyślenie metody walki z insektami.

 

Z miesięcznym poślizgiem rozpoczęły się w radomskich parkach opryski przeciwko komarom i kleszczom. Opóźnienie to efekt niesprzyjającej aury – tłumaczy rzecznik Zakładu Usług Komunalnych w Radomiu. Opryski w radomskich parkach prowadzone są drugi rok z rzędu w ramach budżetu obywatelskiego. - Mieszkańcy zgłosili ten projekt. Po raz kolejny wygrał w głosowaniu – informuje Marcin Gutkowski, rzecznik ZUK w Radomiu.
Ale sposób realizacji krytykują radomscy przyrodnicy. Jak mówi Marek Słupek, który jest kierownikiem działu przyrody w muzeum im. J. Malczewskiego, stosowane teraz opryski zabijają nie tylko kleszcze i komary, ale też inne organizmy. - Opryski pociągają za sobą niemalże holocaust świata owadziego jaki w danym środowisku występuje – twierdzi Marek Słupek. - Następuje eliminacja do 65 % wszystkich organizmów. Na jednego zabitego komara przypada 150 – 200 innych, wyeliminowanych owadów – dodaje.

Zdaniem przyrodników stosowana obecnie metoda jest mało racjonalna i mało sensowna. Niszczy piramidę pokarmową występujących w parkach zwierząt. - Pozbawiamy pokarmu liczną rzeszę ptaków, owadów, które w naszych parkach miejskich występują – dodaje Marek Słupek.

Rzecznik ZUK-u informuje, że do tej pory nikt oficjalnie nie zgłaszał protestów w związku z opryskami. - Do tej pory nie mieliśmy żadnych zgłoszeń. Jedyne jakie były, to zgłoszenia od mieszkańców, którzy chcieliby, żeby opryski stosowano nie tylko w parkach, ale np. na Borkach – mówi Marcin Gutkowski.

Przyrodnicy apelują o przemyślenie metody walki z komarami i kleszczami. Jak informują, są sposoby, które skutecznie niszczą tylko komary, a nie szkodzą innym organizmom.

 

Etykiety
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej