Dzisiaj jest: 27 Listopada 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Ksenia, Walerian, Franciszek
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Listy „za” i „przeciwko” dyrektorowi. Gęsta atmosfera w orkiestrze

czwartek, 20 lipiec 2017 15:59
Dział: Wiadomości
Autor 

Jeśli Maciej Żółtowski zostanie dyrektorem większość muzyków zrezygnuje z pracy – oświadczają członkowie ROK i krytykują dyrektora. Ale za M. Żółtowskim stają brytyjski dyrygent i włoski wiolonczelista, którzy przyjeżdżali wcześniej do Radomia. Wiolonczelista pisze m.in., że „orkiestra jest chciwa i zachowuje się nieprofesjonalnie”.

 

Konkurs na dyrektora Radomskiej Orkiestry Kameralnej wzbudza coraz więcej kontrowersji. W obronie obecnego dyrektora Macieja Żółtowskiego stanęli już wcześniej radny Ryszard Fałek, radomscy parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości. Izabella Mosańska, która prowadzi przy orkiestrze amatorski teatr, złożyła w magistracie petycję w obronie dyrektora, podpisaną przez ok. 300 osób. Ale przeciwko Maciejowi Żółtowskiemu są muzycy z orkiestry. Jak informowaliśmy, wszyscy są zrzeszeni w Związku Zawodowym Polskich Artystów Muzyków Orkiestrowych. Związek wydał oświadczenie w sprawie naboru na dyrektora ROK, w którym oblewa falą krytyki Macieja Żółtowskiego. Muzycy negatywnie oceniają pracę dyrektora. Twierdzą, że to nie Maciej Żółtowski jest autorem wszystkich sukcesów orkiestry, że w drugiej kadencji dyrektorskiej kieruje się prywatnym interesem. Związkowcy narzekają na poziom artystyczny. Zarzucają także, że dyrektor zapraszał gości zza granicy, żeby potem mógł sam za granicę jeździć. Miało to się obywać na zasadzie wymiany. Padają też zarzuty o brak przejrzystości i transparentności wydatków. Muzycy piszą o kwotach jakie wpłacali uczestnicy Międzynarodowej Akademii Dyrygentów, czy wpisowym dla uczestników konkursu „Audite”, a także o tym, że związek zgłosił sprawę do sądu administracyjnego o udostępnienie informacji publicznej dotyczącej wynagrodzeń dla zagranicznych dyrygentów. Narzekają też na to, że orkiestra miała bardzo mało koncertów wyjazdowych.
„Oświadczamy, że jako orkiestra nie wyobrażamy sobie dalszej współpracy z panem Dyrektorem Maciejem Żółtowskim, a sytuacja, w której miałby On pozostać naszym dyrektorem na kolejną kadencję będzie równoznaczna z rozpadem orkiestry, ponieważ większość z nas zrezygnuje z pracy w tej instytucji” - czytamy dalej w oświadczeniu.
Ten głos muzycy zabrali na chwilę przed podjęciem decyzji o rozstrzygnięciu konkursu na dyrektora orkiestry. Ten głos doczekał się jednak wielu komentarzy. W obronie dyrektora stanął ponownie poseł PiS Andrzej Kosztowniak, ale też Jonathan Brett, brytyjski dyrygent, który od lat przyjeżdża do Radomia na Międzynarodową Akademię Dyrygentów. List broniący Macieja Żółtowskiego otrzymaliśmy też od Roberta Traininiego, wiolonczelisty, który – jak pisze - orkiestrę zna od 2011 roku. Dwa lata temu brał udział w akademii dyrygentów, a ostatnio był jurorem w konkursie „Audite”. Roberto Trainini suchej nitki nie zostawia na muzykach. Zarzuca, że orkiestra podczas przesłuchań kandydatów w konkursie „Audite” zachowywała się w sposób „nieuczciwy, nieprofesjonalny”. Roberto Trainini twierdzi: „W sposób umyślny muzycy grali dobrze dla pewnych uczestników konkursu, źle dla innych, popełniali haniebne pomyłki podczas rundy finałowej”. W odpowiedzi na zarzut muzyków o małej liczbie koncertów wyjazdowych R. Trainini informuje, że udało się – dzięki jego staraniom - zaproponować wcześniej orkiestrze małe tournee po Włoszech. Jak czytamy w liście wiolonczelisty, muzycy mieli odmówić ze względu na zbyt niskie - ich zdaniem - honoraria. Roberto Trainini stwierdza, że sukces orkiestry to sukces Macieja Żółtowskiego. Samym muzykom zarzuca kierowanie się tylko względami materialnymi. Kończy list pisząc, że orkiestra jest chciwa i zachowuje się nieprofesjonalnie.
Brak profesjonalizmu muzykom zarzuca też Joanthan Brett. Pisze m.in. że muzycy „zamiast ciągle narzekać i żądać więcej, niczym zepsute dzieci, muszą zrozumieć ogromne przywileje, jakie zapewnił im Maestro Żółtowski i zacząć pojmować ogromne problemy, jakie sprawia zarządzanie podobnymi instytucjami w tych czasach.
Co w tej – bardzo niezdrowej sytuacji – zrobi Radosław Witkowski? W sprawie konkursu na dyrektora prezydent odbył w tym tygodniu spotkanie. - Spotkałem się z dwoma kandydatami, którzy uzyskali największą ocenę komisji konkursowej. Poprosiłem o pogłębienie informacji na temat, jak ma wyglądać kolejne 5 lat orkiestry – mówi prezydent.
Radosław Witkowski nie chce ujawnić, czy Maciej Żółtowski jest jednym z faworytów konkursu. Dodaje, że decyzja zapadnie niebawem. - Myślę, że w piątek będzie ostateczna decyzja, dotycząca dyrektora. Przy czym, bierzcie państwo pod uwagą, że mam jako prezydent prawo pozostawić konkurs bez rozstrzygnięcia – dodaje Radosław Witkowski.
„Mamy nadzieję, że nabór wyłoni nowego dyrektora orkiestry, który wprowadzi w naszej instytucji tak potrzebne zmiany i będziemy mogli cieszyć Państwa udanym sezonem artystycznym” - piszą na zakończenie w oświadczeniu muzycy z orkiestry.
„Zachęcam wszystkich zaangażowanych w tę sprawę do odłożenia na bok dzielących ich różnic, pamiętania ich osiągnięć i nawiązania konstruktywnego dialogu o tym, jak wykorzystać historyczne sukcesy i posuwać się naprzód w najlepszym interesie rozwoju artystycznego miasta. Pamiętajmy też, po co tu jesteśmy jako artyści: by pokazywać publiczności piękno – i że to także dotyczy naszego zachowania i metod rozwiązywania problemów poza sceną, jak też i na scenie” – pisze na zakończenie listu broniącego Macieja Żółtowskiego Jonathan Brett.

 

Etykiety
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Walentynki z Radomską Orkiestrą Kameralną

  Radomska Orkiestra Kameralna zaprosiła radomian na walentynkowy wieczór. W programie koncertu znalazły się muzyka celtycka i taneczne pokazy.

 • Romantyczny koncert i promocja książki w sobotę

  Klasycznie o miłości. Tak w skrócie można opisać najbliższy koncert Radomskiej Orkiestry Kameralnej. Będzie romantycznie, a w przerwie koncertu odbędzie się promocja wydawnictwa opowiadającego o historii orkiestr radomskich.

 • Prof. Penderecki w Radomiu. Jutro finał Arboretum

  Sześć utworów wykona podczas jutrzejszego finału konkursu Arboretum Radomska Orkiestra Kameralna. Zwycięzcę wybierze prof. Krzysztof Penderecki. Ale i publiczność będzie miała swój głos.

   

   

  W radomskiej szkole muzycznej trwają przygotowania do finału Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego K. Pendereckiego „Arboretum”. Finał już jutro. Radomska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Dawida Runtza wykona sześć kompozycji. - Każdy z tych utworów wymaga od orkiestry pełnego zaangażowania, od każdego z muzyków wysokich umiejętności technicznych. Są to utwory niezwykle trudne - mówi
  Dawid Runtz, dyrygent.

  Są to utwory wybrane przez jury I etapu za wszystkich zgłoszeń nadesłanych na konkurs, czyli spośród 110 partytur. - Są bardzo ciekawe fragmenty np. w jednym będziemy mogli usłyszeć fragment chorału Mikołaja z Radomia. Myślę że to będzie bardzo interesujące dla publiczności – dodaje Dawid Runtz.

  Zwycięzcę wybierze profesor Krzysztof Penderecki. Dla laureata przewidziano nagrodę w wysokości 30 tysięcy złotych. Zostanie przyznana także nagroda publiczności. Finał międzynarodowego konkursu Arboretum z udziałem prof. Pendereckiego odbędzie się w sali koncertowej szkoły muzycznej. Początek godz. 18.00.

   

 • Muzyczne „Kolory jesieni”

  Ma być paletą wszystkich barw kojarzących się z jesienią. Mowa o najbliższym koncercie Radomskiej Orkiestry Kameralnej, który zatytułowano „Kolory jesieni”.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej