Dzisiaj jest: 8 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Maria, Wirginia, Wirgiliusz
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Zmiana przepisów karnych. „W dobrą stronę” - mówi dyrektor OIK

środa, 19 lipiec 2017 15:38
Dział: Wiadomości
Autor 

Jeśli ktoś wie, że wobec dziecka stosowana jest przemoc, to ma teraz obowiązek ustawowy, żeby powiadomić o tym właściwe instytucje. Zdaniem dyrektora Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Radomiu, zaostrzenie przepisów to dobra zmiana.

 

Od połowy lipca obowiązują nowe przepisy kodeksu karnego i kodeksu postępowania karnego dotyczące między innym reakcji na informacje o przemocy stosowanej wobec dzieci. Do tej pory każdy, kto miał wiedzę, że dziecko jest bite czy maltretowane, miał obowiązek społeczny powiadomić o tym właściwe instytucje. Teraz jest obowiązek ustawowy. - Każdy, kto posiada wiedzę, że wobec dziecka stosowana jest przemoc, ma obowiązek prawny poinformowania policji lub innej reakcji. Jeśli tego nie zrobi, grozi mu kara do 3 lat więzienia – informuje Włodzimierz Wolski, dyrektor Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Radomiu.

Właściwą reakcją może być też poinformowanie ośrodka pomocy społecznej lub ośrodka interwencji kryzysowej. Zdaniem dyrektora ośrodka, zaostrzenie przepisów w tej materii to dobra zmiana. - Reakcje na taką krzywdę dziecięcą często ratują komuś życie. U nas ten obywatelski obowiązek nie zawsze jest przestrzegany, nierzadko okazywało się, że nie żyjemy na wyspie, że w obliczu tragedii było nagle wiadomo, że ktoś wcześniej słyszał płacz dziecka, że to nie był pierwszy raz, kiedy dziecko było maltretowane – mówi Włodzimierz Wolski.

Nowelizacja przepisów karnych wprowadza też zmiany w zapisach dotyczących sprawowania opieki nad osobą nieporadną. Jeśli ktoś, sprawując tę opiekę, dopuszcza się przemocy wobec osoby nieporadnej, grozi mu kara do 8 lat wiezienia. Zaostrzono też kary m.in. za zatrzymane, uprowadzenie i porzucenie dziecka.

 

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Mateusz D. skazany

  Na 5 lat więzienia sąd skazał w środę 28-letniego Mateusza D., oskarżonego o spowodowanie w lipcu ubiegłego roku na ulicy Mieszka I w Radomiu wypadku, w którym zginęło starsze małżeństwo. Dodatkowo Mateusz D. dostał 10-letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

 • Policja rozpoczęła akcję „majowy weekend”

  Na ulicach Radomia, drogach powiatu radomskiego i drogach Mazowsza, rozpoczęła się w piątek policyjna akcja „majowy weekend”. W związku ze zwiększona ilością majowych wyjazdów, pojawi się zdecydowanie więcej patroli policyjnej „drogówki”.

 • Mieli szczęście. Pomogli policjanci

  O prawdziwym szczęściu mogą mówić trzy młode osoby, które w minioną sobotę podróżowały peugeotem drogą numer 728. W miejscowości Stara Wieś auto zapaliło się podczas jazdy, ale kierowca i pasażerowie nie dostrzegli ognia. W porę całe zdarzenie zauważyli policjanci wracający z zabezpieczenia wizyty premiera Morawieckiego w Grójcu i Nowym Mieście.

 • W Radomiu pojawiły się nowe znaki...dla pieszych

  Uwaga piesi. W Radomiu pojawiły się nowe znaki „Stop wypadkom-zachowaj ostrożność”. Znaki ustawiono przy przejściach dla pieszych z inicjatywy radomskiej policji. Inicjatywa ważna i potrzebna bo tylko w miniony poniedziałek, piesi w Radomiu popełnili aż 70 wykroczeń.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej