Dzisiaj jest: 3 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Franciszek, Hilary, Ksawery
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Wiadomo gdzie będzie zlokalizowane kolumbaria na Firleju

wtorek, 18 lipiec 2017 15:15
Dział: Wiadomości
Autor 

Około dwóch tysięcy nisz w zespole kolumbariów powstanie na cmentarzu na Firleju. Budowa kolumbariów jest potrzebna, bo zainteresowanie tego typu pochówkiem z roku na rok w Radomiu rośnie.

 

W ubiegłym roku na cmentarzu na Firleju zorganizowano ok. 250 pochówków urnowych. W porównaniu do roku 2015 było to o 50 % więcej. Zainteresowanie tego typu pochówkiem z roku na rok rośnie, ale do tej pory na Firleju nie ma kolumbariów z niszami na urny. - W tej chwili odbywa się to w ten sposób, że część osób dochowuje się do istniejących grobów lub wykupuje miejsca pod urny murowane w ziemi – opowiada Jan Maciaszek, dyrektor cmentarza komunalnego na Firleju. To ma się zmienić. Magistrat ogłosił konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji zespołu kolumbariów, które mają powstać na działce o powierzchni ok. 4 tysięcy metrów kwadratowych na cmentarzu komunalnym na Firleju. - Ma powstać ok. 2 tysięcy nisz w kolumbarium. Będą to nisze pojedyncze, ale też rodzinne. Oprócz tego powstanie cała infrastruktura, ławeczki, zieleń, teren zostanie utwardzony – opisuje Jan Maciaszek. Konkurs jest organizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich. Do 25 lipca wydział architektury urzędu miejskiego przyjmuje wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie. Ogłoszenie wyników nastąpi najpóźniej do 31 października. Zwycięzca konkursu będzie miał za zadanie przygotować dokumentację projektowo-kosztorysową. Budowa ma być prowadzona etapami, a rozpocznie się w 2018 roku – informuje dyrektor cmentarza. Jeszcze nie wiadomo ile będzie kosztować wykupienie niszy w kolumbarium. - Wiadomo, że będzie to mniej niż przy grobie zwykłym – dodaje Jan Maciaszek. Na budowę zespołów kolumbariów władze miasta przeznaczyły 2 miliony złotych. Obecnie na cmentarzu na Firleju pochowanych jest ok. 38 tysięcy osób. Każdego roku odbywa się tu ok. 1300 pochówków.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej