Dzisiaj jest: 26 Listopada 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Konrad, Leonard, Sylwester
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Kazbek zdobyty. Dla radomskiego Czerwca '76

piątek, 14 lipiec 2017 16:09
Dział: Wiadomości
Autor 

Ten wyjazd i ten szczyt jest wsparciem dla radomskiego Czerwca '76 - mówi Dawid Penkalla, radomianin, który kilka dni temu wrócił z Gruzji. Udało się zdobyć ponad pięciotysięczny Kazbek.

 

Tym razem Dawid Penkalla wybrał się na wyprawę do Gruzji z trzema innymi osobami. To ludzie z całej Polski, wcześniej nie wszyscy się znali, ale góry szybko znajomość zweryfikowały. Grupa zdecydowanie zdała egzamin. Zapowiadają się kolejne wyprawy - opowiada Dawid. Radomianin realizuje projekt Korona Europy dla miasta Radomia, ale Kazbek w Gruzji był oczywiście projektem odrębnym, bo nie jest najwyższym szczytem (najwyższy szczyt Gruzji to Szchara – przyp. red.). - Kazbek to najwyższa góra poza granicami Polski, którą nazywa się „polską górą”. To dlatego, że jest tam bardzo dużo Polaków. A Gruzini bardzo Polaków lubią – opowiada Dawid Penkalla.

Wyjazd na Kazbek był wsparciem radomskiego Czerwca '76. Zdobycie pięciotysięcznika zajęło w sumie 5 dni. Łatwo nie było, bo zaatakowała choroba wysokościowa. Ale udało się. - To nie jest góra saneczkowa, jak o niej niektórzy się wypowiadają. Co roku giną tam ludzie, zresztą tuż po naszej wyprawie do szczeliny wpadło dwóch chłopaków. Na szczęście nic im się nie stało – mówi Dawid Penkalla. - Bardzo fajną akcje zrobili tam Polacy. Zorganizowali ochotnicze pogotowie ratunkowe, które pomaga ludziom gór w nagłych wypadkach. Robią to non-profit. Niestety, gruzińskie pogotowie górskie w praktyce nie istnieje – dodaje.

Sama Gruzja to kraj, do którego trzeba wrócić. Jest piękna – zachęca Dawid Penkalla, który nie zwalnia tempa. Już jutro jedzie na Bałkany. To wyjazd rodzinny, ale połączony z górskimi wędrówkami. Radomianin cały czas realizuje projekt „Korna Europy dla miasta Radomia”. W tym roku udało się zdobyć najwyższe szczyty Watykanu, Wielkiej Brytanii, Irlandii Północnej i Irlandii Południowej (zainteresowanych tym podziałem Dawid Penkalla odsyła na stronę koronaeuropy.pl). W planach tegorocznych jest m.in. Mont Blanc. - Tutaj czekam jeszcze na decyzję kolegi Łukasza, który jest w szpitalu. Ma problem z kręgosłupem. Łukasz trzymaj się, zdrowie najważniejsze, góra poczeka – mówi Dawid Penkalla.

Na razie radomianin z 46 szczytów, które tworzą Koronę Europy, zdobył w różnych składach 24 wierzchołki. Dawid liczy na to, że ten rok uda się zakończyć z co najmniej 30 zdobytymi górami z Korony Europy.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Radomianie uczcili 42 rocznicę Czerwca'76

  Od piątku trwają w Radomiu obchody 42 rocznicy Protestu Robotniczego Czerwiec'76. Obchody rozpoczęło widowisko muzyczne „Radomski Czerwiec Wolności”.

 • Na sportowo dla bohaterów Czerwca'76

  Sportowe imprezy to już stały punkt programu obchodów rocznicy wydarzeń czerwcowych w Radomiu. W tym roku odbyły się półmaraton i gala boksu amatorskiego.

 • Radni byli jednogłośni. Są pieniądze na obchody

  Są pieniądze na organizację obchodów 42 rocznicy Czerwca'76 i międzynarodowych pokazów lotniczych na 100-lecie polskiego lotnictwa wojskowego. Radni jednogłośnie zgodzili się na wpisanie do budżetu w sumie ponad jednego milina 230 tysięcy złotych na organizację wspomnianych imprez.

 • Obchody "Czerwca 76" z rekomendacją Komisji Kultury

  Na koniec Teledziennika o poniedziałkowej sesji nadzwyczajnej Rady Miejskiej, która – według wielu radnych – nie powinna w ogóle się odbyć. Radni chcieli uzyskać od prezydenta informacje o najważniejszych inwestycjach drogowych w mieście.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej