Dzisiaj jest: 25 Maja 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Grzegorz, Urban, Magda
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Zgoda (z)buduje pomnik Czerwca '76?

czwartek, 13 lipiec 2017 16:35
Dział: Wiadomości
Autor 

Pojawia się mała szansa na porozumienie w sprawie budowy pomnika radomskiego Czerwca 76. Powołany przez stowarzyszenie Radomski Czerwiec 76 komitet budowy tego pomnika zaprosił do siebie szefa drugiego komitetu i zaproponował mu honorowe członkostwo.

To nie spór o pamięć, a o to, kto będzie tę pamięć pielęgnował. Czyli o to, kto i w jakim miejscu wybuduje pomnik Czerwca '76. W połowie maja zawiązał się Komitet Budowy Pomnika. Powołało go Stowarzyszenie Radomski Czerwiec '76 wraz z przedstawicielami Solidarności. Kilka dni później kolejny komitet powołał Andrzej Sobieraj. Znaleźli się w tym komitecie m.in. parlamentarzyści PiS i radny Wiesław Wędzonka z PO. To właśnie Wiesław Wędzonka wystąpił teraz w roli mediatora. - To już jest nasze drugie spotkanie. Mam nadzieję, że to spotkanie przybliży w sposób znaczący do stworzenia jednej grupy budowy pomnika – mówi Wiesław Wędzonka.

Stanisław Kowalski ze Stowarzyszenia Radomski Czerwiec '76 zaproponował Andrzejowi Sobierajowi, żeby został honorowym członkiem komitetu powołanego przez to stowarzyszenie. - Mnie chodzi o to, żebyśmy działali wspólnie, żeby się nie przekrzykiwać, nie kłócić, bo chcemy zrobić coś wspaniałego – dodaje Stanisław Kowalski, przewodniczący Stowarzyszenia Radomski Czerwiec '76.

Na razie trwa zawieszenie broni. Andrzej Sobieraj jeszcze nie odpowiedział, ale niczego nie wyklucza. - Na każdy temat można się dogadać – twierdzi. - Widzę światełko w tunelu. Kto wie, może się dogadamy – dodaje. przewodniczący Stowarzyszenia Osób Internowanych i Represjonowanych w Stanie Wojennym.

W drugiej połowie sierpnia okaże się, czy ten rozejm jest trwały, i czy Andrzej Sobieraj przyjmie propozycję. Niezależnie od tej decyzji, Stanisław Kowalski zapowiada, że pomnik będzie budowany.
Solidarność Ziemi Radomskiej nadal także bierze pod uwagę utworzenie Domu Weterana Czerwca '76 im. Jana Pawła II – jako rodzaju hołdu złożonemu bohaterom tamtych wydarzeń. - Pracowałby ten dom na zasadzie domu pomocy społecznej – informuje Zdzisław Maszkiewicz, przewodniczący radomskiej „Solidarności”. Takie rozwiązanie „Solidarność” proponuje od 3 lat. Teraz w tej sprawie wysłała listy do prezydentów Warszawy, Płocka i Radomia oraz do burmistrza Ursusa.

Na razie trudno mówić o dokładnych terminach i datach. Tak w przypadku tworzenia Domu Weterana, jak i budowy pomnika. Stowarzyszenie chciałoby, żeby te rzeczy były gotowe na 45. rocznicę radomskich wydarzeń, czyli w 2021 roku.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Radomianie uczcili 42 rocznicę Czerwca'76

  Od piątku trwają w Radomiu obchody 42 rocznicy Protestu Robotniczego Czerwiec'76. Obchody rozpoczęło widowisko muzyczne „Radomski Czerwiec Wolności”.

 • Na sportowo dla bohaterów Czerwca'76

  Sportowe imprezy to już stały punkt programu obchodów rocznicy wydarzeń czerwcowych w Radomiu. W tym roku odbyły się półmaraton i gala boksu amatorskiego.

 • Radni byli jednogłośni. Są pieniądze na obchody

  Są pieniądze na organizację obchodów 42 rocznicy Czerwca'76 i międzynarodowych pokazów lotniczych na 100-lecie polskiego lotnictwa wojskowego. Radni jednogłośnie zgodzili się na wpisanie do budżetu w sumie ponad jednego milina 230 tysięcy złotych na organizację wspomnianych imprez.

 • Obchody "Czerwca 76" z rekomendacją Komisji Kultury

  Na koniec Teledziennika o poniedziałkowej sesji nadzwyczajnej Rady Miejskiej, która – według wielu radnych – nie powinna w ogóle się odbyć. Radni chcieli uzyskać od prezydenta informacje o najważniejszych inwestycjach drogowych w mieście.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej