Dzisiaj jest: 26 Stycznia 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Paulina, Wanda, Tytus
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Dyrektor orkiestry z medalem „Gloria Artis”

poniedziałek, 10 lipiec 2017 15:50
Dział: Wiadomości
Autor 

Maciej Żółtowski, dyrektor Radomskiej Orkiestry Kameralnej został odznaczony brązowym medalem „Gloria Artis”. Okazją do odznaczenia stał się koncert Akademii Dyrygentów. Tymczasem trwa konkurs na dyrektora orkiestry.

 

Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” przyznał minister kultury. W imieniu ministra odznaczenie wręczył poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Suski. - Pan dyrektor ma tu wspaniałe osiągnięcia. Nie tylko stworzył orkiestrę, która wpisała się w europejski pejzaż muzyki, ale również podejmował działania z młodzieżą i dziećmi – stwierdził Marek Suski, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

To dla mnie zaszczyt i wyróżnienie – mówił Maciej Żółtowski, dyrektor Radomskiej Orkiestry Kameralnej. - Właściwie powinienem obchodzić 20-lecie pracy artystycznej, bo dokładnie 20 lat temu ukończyłem studia: drugi fakultet na wydziale dyrygentury na Akademii Muzycznej im. F. Chopina. Więc to tak z okazji 20-lecia i 10 lat pracy z orkiestrą. Jestem zaszczycony i czuję się bardzo doceniony – powiedział Maciej Żółtowski.

Medal wręczony został podczas koncertu finałowego Międzynarodowej Akademii Dyrygentów zorganizowanej w Radomiu po raz dziewiąty. Co roku podczas koncertu finałowego wszyscy uczestnicy akademii, po tygodniu zajęć, kolejno dyrygują orkiestrą. W tym roku tradycji stał się zadość, a muzykom i dyrygentom towarzyszył w roli solisty pianista Wojciech Waleczek. Muzycy wykonali m.in. koncert fortepianowy c-dur Mozarta, a także kompozycje Fryderyka Chopina. W niedzielę z kolei rozpoczął się w Radomiu I Międzynarodowy Konkurs dla Dyrygentów „Audite”. Bierze w nim udział blisko 40 dyrygentów z całego świata, a koncert finałowy tego konkursu zaplanowano na 15 lipca.

Jednocześnie trwa konkurs na dyrektora radomskiej orkiestry. Konkurs ogłoszony został pod koniec maja przez władze Radomia. Tę decyzję krytykował ze sceny Jonathan Brett, brytyjski dyrygent, który od lat pełni funkcję wykładowcy w Akademii Dyrygentów. Na razie wiadomo, że na konkurs wpłynęło 9 ofert, że komisja konkursowa wytypowała jedno nazwisko, i że tę opinię przedstawiono prezydentowi miasta. Jak poinformowała nas w poniedziałek Katarzyna Piechota-Kaim z biura prasowego urzędu, decyzja w sprawie wyboru dyrektora jeszcze nie zapadła. Rozstrzygnięcie ma nastąpić w tym tygodniu.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Walentynki z Radomską Orkiestrą Kameralną

  Radomska Orkiestra Kameralna zaprosiła radomian na walentynkowy wieczór. W programie koncertu znalazły się muzyka celtycka i taneczne pokazy.

 • PiS pyta o przebudowę alei Wojska Polskiego

  „Dajemy prezydentowi Radomia ostatnie ostrzeżenie i mówimy: niech się weźmie do pracy” - tak radomscy parlamentarzyści PiS komentują działania prezydenta Radosława Witkowskiego w kwestii przebudowy alei Wojska Polskiego. Zdaniem parlamentarzystów PiS prezydent nic w tej sprawie nie robi.

 • Romantyczny koncert i promocja książki w sobotę

  Klasycznie o miłości. Tak w skrócie można opisać najbliższy koncert Radomskiej Orkiestry Kameralnej. Będzie romantycznie, a w przerwie koncertu odbędzie się promocja wydawnictwa opowiadającego o historii orkiestr radomskich.

 • Prof. Penderecki w Radomiu. Jutro finał Arboretum

  Sześć utworów wykona podczas jutrzejszego finału konkursu Arboretum Radomska Orkiestra Kameralna. Zwycięzcę wybierze prof. Krzysztof Penderecki. Ale i publiczność będzie miała swój głos.

   

   

  W radomskiej szkole muzycznej trwają przygotowania do finału Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego K. Pendereckiego „Arboretum”. Finał już jutro. Radomska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Dawida Runtza wykona sześć kompozycji. - Każdy z tych utworów wymaga od orkiestry pełnego zaangażowania, od każdego z muzyków wysokich umiejętności technicznych. Są to utwory niezwykle trudne - mówi
  Dawid Runtz, dyrygent.

  Są to utwory wybrane przez jury I etapu za wszystkich zgłoszeń nadesłanych na konkurs, czyli spośród 110 partytur. - Są bardzo ciekawe fragmenty np. w jednym będziemy mogli usłyszeć fragment chorału Mikołaja z Radomia. Myślę że to będzie bardzo interesujące dla publiczności – dodaje Dawid Runtz.

  Zwycięzcę wybierze profesor Krzysztof Penderecki. Dla laureata przewidziano nagrodę w wysokości 30 tysięcy złotych. Zostanie przyznana także nagroda publiczności. Finał międzynarodowego konkursu Arboretum z udziałem prof. Pendereckiego odbędzie się w sali koncertowej szkoły muzycznej. Początek godz. 18.00.

   

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej