Dzisiaj jest: 7 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Romuald, Ryszard, Teodor
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Powiat chce budować ścieżki rowerowe

sobota, 08 lipiec 2017 15:07
Dział: Wiadomości
Autor 

Starostwo powiatowe wraz z gminą miasta Radomia przymierzają się do złożenia wniosków na budowę ścieżek rowerowych. Projekt jest w fazie przygotowań. Ale trzeba się spieszyć, bo termin składania wniosków to początek sierpnia

 

Na ten rok radomskie starostwo zaplanowało prace na blisko 20 km dróg powiatowych. Na wielu inwestycjach te prace już trwają, dla kilku powstaje dokumentacja. Łącznie z budżetu starostwa na ten cel przeznaczono ponad 30 mln zł. Ale starosto przymierza się do składania wniosku w naborze dotyczącym budowy ścieżek rowerowych. - Wspólnie z miastem Radom aplikujemy o środki unijne na taki duży projekt multimodalności miejskiej, dotyczy to zarówno inwestycji na terenie miasta Radomia, jak i powiatu radomskiego. Generalnie chodzi tutaj o takie inwestycje, które zmniejszają ilości spalin – tłumaczy Mirosław Ślifirczyk, starosta radomski.

W ten projekt zatem wpisuje się zmniejszanie ruchu samochodów, poprzez rozwijanie komunikacji alternatywnej, czyli np. rozbudowywanie sieci ścieżek rowerowych. - To ambitny plan, dlatego że mamy koncepcję budowy ścieżek rowerowych opracowaną dużo wcześniej aż na sto kilometrów, natomiast ten projekt wspólnie z Radomiem realizowalibyśmy na ok. 20 – 30 kilometrach – informuje Mirosław Ślifirczyk.

Na razie nie wiadomo dokładnie ile, bo wniosek właśnie jest przygotowywany, trwają też rozmowy z miastem na temat tego, ile ścieżek Radom jest gotowy tworzyć. Powiat mówi o sześciu odcinkach dróg ze ścieżkami rowerowymi. Jedna w Pionkach, druga z Iłży do Chwałowic. Cztery kolejne ścieżki miałyby biec z Radomia w różnych kierunkach powiatu. - Jedna jest w kierunku Domaniowa, druga do Taczowa w gminie Zakrzew, trzecia jest przewidziana do Jastrzębi i czwarta w kierunku Skaryszewa, dokładnie do Gębarzowa – wylicza starosta.

Ale, jak mówi M. Ślifirczyk, to plan maksimum, prawdopodobnie uda się z niego zrealizować część. Jednym powodem jest to, że środki na ten program są ograniczone, po drugie, na razie nie wiadomo, na ile ścieżek będzie gotowe miasto. To zależy i od stanów prawnych, i od miejskich finansów. Realne są przynajmniej dwie spośród czterech ścieżek wychodzących z Radomia. Termin naboru wniosków to początek sierpnia.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • "Niedziela z Powiatem" czyli rodzinny festyn starostwa

  Starostwo Powiatowe w Radomiu rozpoczyna w niedzielę 27 maja cykl spotkań pod nazwą „Niedziela z Powiatem”. Spotkania z mieszkańcami powiatu radomskiego będą miały charakter rodzinnych festynów. O szczegółach mówi Mirosław Ślifirczyk, starosta radomski.

 • Jest projekt budżetu powiatu na rok 2018

  Jest projekt budżetu powiatu na rok 2018. Przychody mają wynieść 134 miliony złotych, wydatki prawie 149 milionów. Ponad 20% wydatków powiat przeznaczy na inwestycje.

 • PSL chce przywrócenia niższego wieku emerytalnego rolników

  Obniżając wiek emerytalny dla wszystkich Polaków, rząd podwyższył jednocześnie wiek emerytalny rolnikom, którzy wcześniej mogli przejść na emeryturę mając 55 lat – to w przypadku kobiet i lat 60 – to granica dla mężczyzn. PSL chce przywrócenia niższego wieku emerytalnego dla rolników

 • Po dożynkach w Chwałowicach. Rolnicy zadowoleni

  To był udany sezon dla rolników. Po pracy przyszedł czas na świętowanie. W Chwałowicach, w gminie Iłża odbyły się powiatowo-gminne dożynki.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej