Dzisiaj jest: 10 Czerwca 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Bogumił, Małgorzata, Edgar
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Bardzo mało krwi w radomskim centrum. Apel o pomoc

piątek, 07 lipiec 2017 15:30
Dział: Wiadomości
Autor 

Sytuacja w radomskim banku krwi jest zła. Centrum krwiodawstwa apeluje o pomoc. Jeśli sytuacja się nie poprawi, nie będziemy mieli czym ratować życia – mówią pracownicy radomskiej stacji krwiolecznictwa.

 

W piątek w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa - ruch całkiem spory. To był jednak dzień wyjątkowy i to był już prawdopodobnie pierwszy efekt apelu, jaki w ostatnich dniach wystosowała radomska stacja.
Na prośbę pozytywnie odpowiedział między innymi pan Leszek, który krew oddaje regularnie od 1984 roku. - Dostałem sms, że jest potrzebna krew. Trzeba było tylko powiadomić zakład pracy o potrzebie wolnego, ale zakład nie robi żadnych problemów – opowiada pan Leszek.

Dla zakładu pracy to żaden problem, a dla centrum krwiodawstwa ważna sprawa. Nie tyle dla samego centrum, co dla potrzebujących. Sytuacja w radomskim banku krwi jeszcze nie jest dramatyczna – mówią nam pracownicy, ale dobrze nie jest. - Sytuacja w banku krwi jest ciężka i boimy się, że za moment nie będziemy mogli realizować naszych ustawowych zobowiązań – informuje Monika Puła z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu.

Dlatego centrum apeluje o oddawanie krwi. Krwiodawcy z kolei przekonują, że warto, i że nie ma czego się bać. Pan Rafał ma w tym niemałe doświadczenie. Oddał już 60 litrów krwi. - Zachęcam do oddawania krwi. To nic nie boli, a możemy uratować inne osoby – przekonuje.

Szczególnie zła w radomskim banku krwi jest sytuacja w przypadku ujemnych grup krwi. - Najbardziej potrzebujemy grup krwi: A Rh-, 0 Rh- i B Rh-. To są grupy bardzo potrzebne i mamy ich tylko na ratowanie życia - mówi Monika Puła.

A sytuacji, w których trzeba ratować ludzkie życie, w wakacje bywa niestety więcej niż w innych miesiącach. Dawców z kolei jest mniej, bo też wyjeżdżają na urlopy, nie ma ich w mieście. Ale w tym roku w Radomiu jest już teraz, na początku sezonu letniego źle. Stąd apele o pomoc. Ci, którzy tej pomocy udzielają regularnie mówią, że to wielka satysfakcja, bo wiąże się z ratowaniem życie. A dawcy honorowi mają dodatkowe uprawnienia: - Mamy ulgi, są krótsze kolejki do lekarzy, są ulgi w autobusach – wylicza pan Leszek.

Dawcą krwi może zostać osoba w wieku od 18 do 65 lat, która pozytywnie przejdzie badania analityczne i zostanie zakwalifikowana przez lekarza. Centrum krwiodawstwa przy ul. Limanowskiego zaprasza wszystkich chętnych. Rejestracja odbywa się w poniedziałki i środy w godzinach od 7.00 do 14.00, we wtorek od 7.00 do 18.00, a w czwartki i piątki od 7.00 do 13.00. Oddać krew można także podczas wyjazdowych akcji urządzanych przez stację krwiodawstwa. Szczegółowy harmonogram znajduje się na stornie internetowej centrum.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Centrum Krwiodawstwa apeluje o krew

  Mówiliśmy o tym na początku lipca, ponawiamy apel teraz, choć sytuacja poprawiła się. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa apeluje o oddawania krwi. Najbardziej potrzebne są grupy minusowe.

 • Dyrektor odwołany

  Józef Waniek został odwołany z funkcji dyrektora Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Pełnił tę funkcję od 15 lat.

 • Potrzebna krew. Szczególnie 0 (Rh-)

  Radomskie Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa potrzebuje krwi. Placówka ma teraz na stanie 160 jednostek. To nie jest sytuacja kryzysowa, ale przydałoby się więcej. Najbardziej pożądana grupa to 0 Rh -.

 • Ognista krew od strażaków

  Ponad 12 litrów krwi zebrano podczas zbiórki, którą przeprowadzono przy Komendzie Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej