Dzisiaj jest: 31 Stycznia 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Marcelina, Ludwik, Jan

Bezpiecznie na stadionach ?

czwartek, 26 luty 2015 10:45
Dział: Wiadomości
Autor 

Poprawia się stan bezpieczeństwa na piłkarskich stadionach Mazowsza. W ubiegłym roku wojewoda mazowiecki ani razu nie skorzystał z prawa zamknięcia stadionu dla publiczności. Nie można jednak mówić, że jest całkowicie bezpiecznie. Incydenty zdarzają się podczas meczów rozgrywanych w niższych ligach. Używanie rac, wulgaryzmy i hasła rasistowskie to najczęstsze przypadki łamania prawa podczas meczów piłkarskich.

W roku 2014 na terenie Mazowsza odbyło się ponad 560 imprez masowych. - W większości to imprezy artystyczno-rozrywkowe. Ponad 200 to imprezy sportowe, a 60 to mecze piłkarskie – mówi podkomisarz Rafał Sułecki z Zespołu Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu. Największe koszty generuje zabezpieczenie meczów piłkarskich czyli przejazdów kibiców z miasta do miasta oraz zapewnienie bezpieczeństwa wokół stadionu. W ubiegłym roku tylko na zabezpieczenie przejazdów kibiców wydane zostało blisko 475 tysięcy złotych. - Na samych stadionach jest bezpiecznie. Odnotowaliśmy 75 ekscesów związanych z imprezami masowymi – dodaje podkomisarz Rafał Sułecki. Tutaj daje się zauważyć pewną zależność. Im wyższa liga tym na meczach piłkarskich jest bezpieczniej. Wynika to z lepszej infrastruktury stadionowej i faktu, że takie mecze odbywają się w ramach ustawy o imprezach masowych. Mazowiecka policja nie zanotowała w ubiegłym roku ani jednego incydentu podczas meczów ekstraklasy. Ale już w ligach III i IV takich incydentów zanotowano w sumie 48. - Największymi zagrożeniami jest używanie środków pirotechnicznych, używanie wulgaryzmów i palenie szalików – wymienia aspirant sztabowy Jacek Małysa, szef Sztabu Policji Komendy Miejskiej Policji w Radomiu. Wśród najważniejszych rekomendacji wojewody mazowieckiego dla klubów na rundę wiosenną tego roku znalazły się m.in.: eliminowanie pirotechniki, zapewnienie drożności ciągów komunikacyjnych i ewakuacyjnych, obecność służb porządkowych organizatora we wszystkich sektorach stadionów, respektowanie zakazu używania tzw. sektorówek, czyli dużych flag zasłaniających widzów oraz eliminowanie mowy nienawiści i przejawów rasizmu.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Radomiak zagra z Legią

  Radomiak Radom zagra towarzysko z mistrzem Polski Legią Warszawa. To jeden z planowanej serii sparingów przed inauguracją nowego sezonu II ligi.

 • Radomiak, czy Garbarnia?

  Radomiak zremisował u siebie z Wisłą Puławy. Tylko jeden punkt zdobyła też Garbarnia Kraków i nadal nie wiadomo, kto zagra w barażu o miejsce w I lidze.

 • Broń w czołówce

  Tenisiści stołowi IKTS Broń Radom wygrali ze Startem Zduńska Wola 7:3. Był to mecz ostatniej kolejki spotkań w I lidze. Radomianie zakończyli sezon w czołówce.

 • Cztery bramki Radomiaka

  Radomiak wygrał z Olimpia Elbląg i nadal walczy o miejsce w pierwszej trójce II ligi. „Zieloni” pokazali dobrą dyspozycję i skuteczność. To ważne przed kolejnym meczem, w którym radomianie zmierzą się z Wartą Poznań.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej