Dzisiaj jest: 3 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Błażej, Hipolit, Oskar
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Ponad 60 łóżek na Józefowie zlikwidowanych. Będą kolejne redukcje

środa, 05 lipiec 2017 16:08
Dział: Wiadomości
Autor 

64 łóżka w szpitalu na Józefowie zostały zlikwidowane. To w ramach zapowiadanej wcześniej restrukturyzacji. Prezes zapowiada kolejne likwidacje. Na razie nie będzie zwolnień – dodaje.

 

Na oddziale chirurgii dziecięcej szpitala na Józefowie od 1 lipca jest o 9 łóżek mniej. Na ginekologii i położnictwie z 94 zostały 74 łóżka, na kardiochirurgii jest 14. Było o 5 więcej. Na otolaryngologii zostaje 16 łóżek. Zapowiadane przez zarząd szpitala zmiany stały się rzeczywistością. Prezes lecznicy przekonuje, że likwidowane są łóżka, które nie były wykorzystywane przez pacjentów. Zmiany obejmą też reumatologię – tu zostanie 20 łóżek. - Oddział reumatologii, wbrew opiniom, że miał być likwidowany, pozostaje. Ale jako pododdział - mówi Tomasz Skura, prezes szpitala na Józefowie.

Reumatologia staje się pododdziałem oddziału wewnętrznego I. Pododdziałem staje się też otolaryngologia. Tomasz Skura informuje, że wszystkie zmiany były wcześniej konsultowane z personelem, opinie wydali też konsultanci wojewódzcy. Jak mówi prezes, konsultanci wydali opinie pozytywne. Zastrzeżenia dotyczyły jednak otolaryngologii. W sumie, z dniem 1 lipca na Józefowie zlikwidowano 64 łóżka, ale to nie koniec zmian. Bo od 1 października w szpitalu będzie o 37 kolejnych łóżek mniej. Zlikwidowane będą miejsca na neurologii, okulistyce, pediatrii i neurochirurgii. I to...nie koniec planów dotyczących likwidacji. Są dalsze, ale już nie zaplanowane na konkretny dzień, no i uzależnione od poziomu finansów. - Obłożenie na tych oddziałach jest na poziomie 80 – 85 %. Zobaczymy jak to będzie w przyszłości - dodaje Tomasz Skura.

Decyzja nie została jeszcze podjęta. Prezes uzależnia ją od wysokości ryczałtu, jaki szpital ma otrzymywać od 1 października, czyli od dnia kiedy wejdzie reforma resortu zdrowia. Prezes informuje też, że w przypadku tych, dalszych planów konsultanci wojewódzcy mają opinie „niezbyt przychylne”. To dlatego, że zmiany miałyby dotyczyć tak dużych oddziałów jak chirurgia ogólna i onkologiczna, urazowo-ortopedyczna, kardiologiczna i pulmonologiczna. Jeśli jednak i tu miałyby zajść zmiany, to raczej nie wydarzy się to w tym roku – dodaje Tomasz Skura. Przy okazji padają pytania o redukcję etatów. Czy w związku z decyzją o likwidacji już teraz ponad 60 łóżek i blisko 40 od października będą zwolnienia? Nie – mówią zarządzający. - Takowych nie przewidujemy. Mamy sporo personelu w wieku emerytalnym i jeśli będą jakieś rozwiązania umów, to tylko wynikające z naturalnego procesu. Mamy też sporo młodych pracowników, którzy odchodzą np. na urlopy macierzyńskie - dodaje

Ewa Golonka, naczelna pielęgniarka w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym.

Do tej pory, w związku z restrukturyzacją, pracę straciło 10 położnych. Wypowiedzenia otrzymały na początku roku. Sam proces restrukturyzacji związany jest z – jak mówią zarządzający – słabą sytuacją finansową szpitala Na koniec roku 2016 lecznica miała ponad 15 milionów złotych straty. Szpital cały czas czeka też na zapłatę 40 milionów złotych z tytułu nadwykonań. Sprawy są w sadzie.

Rocznie w szpitalu na Józefowie leczonych na oddziałach jest ok. 36 tysięcy pacjentów.

 

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Radni PO: "Mieszkanie Plus to klapa"

  Radni Platformy Obywatelskiej chcą żeby miasto odzyskało tereny przy ulicy Tytoniowej przekazane do potrzeb rządowego programu Mieszkanie plus. Radni PO przygotowują specjalną uchwałę, w której będą chcieli przekazania tej działki spółce Administrator pod budowę tanich mieszkań pod wynajem w ramach Towarzystw Budownictwa Społecznego.

 • Konwoje wstydu jadą przez Polskę. Szybka reakcja prezesa PiS

  Po całej Polsce jeżdżą tzw. „konwoje wstydu”, które informują Polaków o nagrodach finansowych jakie otrzymali ministrowie rządu premier Beaty Szydło. Konwój pojawił się także w Radomiu. Chyba spełnił swoją rolę bo Jarosław Kaczyński, prezes PiS zapowiedział oddanie przez ministrów otrzymanych nagród na rzecz... Caritas.

 • Oświadczenie PiS

  Oświadczenie parlamentarzystów PiS Ziemi Radomskiej w sprawie przebudowy Wojska Polskiego:

 • PiS się niepokoi, a magistrat czeka na ruch wojewody

  „Czekamy na ruch wojewody, czyli na podpisanie umowy. Po podpisaniu w każdej chwili jesteśmy gotowi rozpocząć procedury związane z przebudową Wojska Polskiego” – tak władze Radomia komentują zarzuty PiS.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej