Dzisiaj jest: 27 Stycznia 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Angela, Jan, Przybysław

Nie po drodze im, czyli ciąg dalszy sporu o drogi

wtorek, 04 lipiec 2017 16:19
Dział: Wiadomości
Autor 

Parlamentarzyści PiS krytykują prezydenta Radomia o brak chęci przebudowy alei Wojska Polskiego. Radosław Witkowski zaprzecza i pokazuje pismo do ministra.

 

Parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości pochwalili się podczas ostatniej konferencji prasowej pozyskaniem ponad 390 milionów na inwestycje drogowe w regionie radomskim. Chodzi o pięć inwestycji: budowę obwodnicy Lipska oraz rozbudowę drogi krajowej numer 79 w rejonie Kozienic, Mniszewa, Magnuszewa i Garbatki. - I to są inwestycje, na które czekano od niepamiętnych czasów. W Lipsku jak byliśmy na spotkaniu, to ludzie mówili, że czekają od ponad 30 lat na inwestycje drogowe i wybudowanie obwodnicy Lipska – mówi Marek Suski, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
Konferencja Parlamentarzystów PiS zbiegła się z wysłaniem przez prezydenta Radosława Witkowskiego wniosku do ministra finansów, dotyczącego przebudowy alei Wojska Polskiego. - Złożyłem wniosek do ministra finansów pana Mateusza Morawieckiego o to, żeby wpisać to zadanie do budżetu państwa na trzy lata, czyli 2018, 2019 i 2020 – mówi
Radosław Witkowski.
Chodzi o kwotę ponad 93 milionów złotych. - W roku 2018 chcielibyśmy zabezpieczenia 35 milionów złotych. W roku 2019 - kwoty 46 milionów złotych, a w roku 2020 - 35 milionów złotych – informuje prezydent.
Ponieważ czterokilometrowy odcinek ulicy Wojska Polskiego jest jednocześnie fragmentem między innymi drogi krajowej numer 9 prezydent Radomia chce, żeby ta inwestycja była finansowa nie z subwencji drogowej, która gwarantuje dofinansowanie do 50 % kosztów, a właśnie z budżetu państwa, który umożliwia dofinansowanie do 80 %. Radomscy parlamentarzyści PiS taki model finansowania wykluczają. - Ta droga, którą my wskazaliśmy, i z której wielokrotnie jako Radom korzystaliśmy, czyli subwencji drogowej jest drogą właściwą. Namawiamy prezydenta, żeby w przyszłym roku startował do tego konkursu – mówi
Andrzej Kosztowniak, poseł PiS.
Ale prezydent Witkowski wyklucza taką możliwość. - Budżetu miasta nie stać w tej chwili na więcej niż 20 % inwestycji i taką kwotę deklarujemy w piśmie. 20 % po stronie miasta, a resztę chcemy pozyskać z budżetu państwa – dodaje prezydent Radosław Witkowski.
PiS proponując prezydentowi Radomia subwencję drogową jako źródło dofinansowania przebudowy ulicy Wojska Polskiego, zarzuca mu jednocześnie brak chęci do współpracy. - Nie ma woli po stronie Radosława Witkowskiego i Platformy Obywatelskiej w Radomiu, żeby zrealizować inwestycję pod nazwą aleja Wojska Polskiego. I stąd nasze zapewnienie, że kolejny prezydent Radomia, i nie będzie to prezydent z Platformy Obywatelskiej, zadanie zrealizuje – mówi Wojciech Skurkiewicz, poseł PiS.
Dyrektor kancelarii prezydenta Radomia Mateusz Tyczyński w odpowiedzi na zarzut o braku chęci współpracy przypomina słynny już „kontrakt dla Radomia”, który podpisali m.in. radomscy parlamentarzyści PiS. - To nie jest to samo, co możliwość ubiegania się maksymalnie o 50 % dofinansowania. Źródło, o którym mówią politycy PiS, że rzekomo miasto nie było zainteresowane, to 65 milionów złotych na całe województwo mazowieckie w tym roku. Dlatego nijak się to ma do obietnic wyborczych - mówi Mateusz Tyczyński.
Prezydent Radosław Witkowski deklaruje chęć współpracy z PiS i o taką współpracę też prosi. Zapewnia jednocześnie, że jeszcze przed końcem sierpnia, magistrat otrzyma pozwolenie na budowę dotyczącą alei Wojska Polskiego.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Są oszczędności. Prezydent chce przesunięć w budżecie

  Ponad 11 milionów złotych, zaoszczędzonych dzięki subwencji drogowej na budowę trasy N-S, prezydent Radomia chce wykorzystać na realizację kilku inwestycji w mieście, między innymi na budowę układu komunikacyjnego wokół Radomskiego Centrum Sportu czy budowę placu zabaw dla Publicznego Przedszkola nr 3. Zgodę na przesunięcie tych pieniędzy w budżecie, muszą wyrazić radni.

 • W szpitalu miejskim powstanie nowy oddział rehabilitacji

  Radomski magistrat ogłosił przetarg na budowę oddziału rehabilitacji w szpitalu miejskim przy ulicy Tochtermana. Inwestycja ma być gotowa w 2020 roku i jak zapowiada prezydent Radosław Witkowski, nowy oddział rehabilitacji ma spełniać standardy europejskie.

 • Rogatka Warszawska czeka na remont. Magistrat szuka pieniędzy

  Mural przedstawiający Dyzia marzyciela z wiersza Juliana Tuwima, zdobi jedną ze ścian dawnej szkoły plastycznej w Radomiu. Autorką muralu jest Natalia Rak, radomianka, absolwentka „plastyka” i Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Od września w budynku mieścić się będzie przedszkole im. Juliana Tuwima.

 • Wojewoda mazowiecki nie odpuszcza

  Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera zaskarżył do Naczelnego Sądu Administracyjnego wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, dotyczący uchylania decyzji wojewody o wygaszeniu mandatu prezydenta Radomia Radosławowi Witkowskiemu.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej