Dzisiaj jest: 8 Grudnia 2021    |    Dziś imieniny obchodzą: Maria, Wirginia, Wirgiliusz

Wojewoda wygasił mandat prezydentowi Radomia

czwartek, 29 czerwiec 2017 16:39
Dział: Wiadomości
Autor 

Decyzja wojewody ma związek z ustaleniami Centralnego Biura Antykorupcyjnego, które uznało, że Radosław Witkowski załamał ustawę antykorupcyjną.

 


Sprawa wygaszenia mandatu prezydentowi Radosławowi Witkowskiemu ciągnie się od lutego. Rada Miejska w Radomiu dwukrotnie nie zgodziła się na wygaszenie mandatu, o które wnioskowało CBA, a potem wojewoda. W końcu zrobił to sam wojewoda. Zdzisław Sipiera w czwartek rano podpisał stosowny dokument. - Wojewoda mazowiecki podpisał dziś zarządzenie zastępcze za Radę Miejską w Radomiu dotyczące wygaszenia mandatu prezydenta Radosława Witkowskiego – mówi Artur Standowicz, wicewojewoda mazowiecki.
Wygaszenie mandatu prezydentowi ma związek z ustaleniami Centralnego Biura Antykorupcyjnego, które zarzuca mu złamanie ustawy antykorupcyjnej. - Jak zostało wykazane przez CBA bezspornie, oraz potwierdzone przez nadzór prawny wojewody, prezydent Witkowski w 2015 roku zasiadał w Radzie Nadzorczej spółki Świętokrzyski Rynek Hurtowy. Naruszył ustawę antykorupcyjną i to skutkuje wygaszeniem mandatu prezydenta Radomia – wyjaśnia Artur Standowicz, wicewojewoda mazowiecki.
Prezydent Radosław Witkowski od samego początku tej sprawy podkreśla, że ustawy antykorupcyjnej nie złamał. - Od początku powtarzałem, że nie złamałem przepisów prawa. Dowód temu dał profesor Michał Królikowski w trakcie sesji rady miejskiej, która odbyła się 10 lutego – mówi Radosław Witkowski, prezydent Radomia.
Wojewoda Zdzisław Sipiera zapewnia, że jego decyzja o wygaszeniu mandatu prezydentowi Radomia nie ma nic wspólnego z polityką. Sprawa była rozpatrywana wyłącznie pod kątem prawnym. Innego zdania jest prezydent Radosław Witkowski. - Dzisiejszą decyzję traktuje jako kolejną decyzję polityczną – dodaje prezydent Radosław Witkowski.
Wygaszenie mandatu przez wojewodę mazowieckiego nie ma wpływu na funkcjonowanie miasta. Radosław Witkowski nadal pozostaje prezydentem, ale ma prawo w ciągu 30 dni zaskarżyć decyzję wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Radosław Witkowski już zapowiedział, że skorzysta z tej możliwości.

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Są oszczędności. Prezydent chce przesunięć w budżecie

  Ponad 11 milionów złotych, zaoszczędzonych dzięki subwencji drogowej na budowę trasy N-S, prezydent Radomia chce wykorzystać na realizację kilku inwestycji w mieście, między innymi na budowę układu komunikacyjnego wokół Radomskiego Centrum Sportu czy budowę placu zabaw dla Publicznego Przedszkola nr 3. Zgodę na przesunięcie tych pieniędzy w budżecie, muszą wyrazić radni.

 • W szpitalu miejskim powstanie nowy oddział rehabilitacji

  Radomski magistrat ogłosił przetarg na budowę oddziału rehabilitacji w szpitalu miejskim przy ulicy Tochtermana. Inwestycja ma być gotowa w 2020 roku i jak zapowiada prezydent Radosław Witkowski, nowy oddział rehabilitacji ma spełniać standardy europejskie.

 • Wojewoda mazowiecki nie odpuszcza

  Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera zaskarżył do Naczelnego Sądu Administracyjnego wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, dotyczący uchylania decyzji wojewody o wygaszeniu mandatu prezydenta Radomia Radosławowi Witkowskiemu.

 • Wojewoda mazowiecki złożył skargę do NSA.

  Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera złożył skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie wygaszania mandatu prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego. Wojewoda składając skargę nie zgadza się z orzeczeniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uchylił jego wcześniejszą decyzję o wygaszeniu mandatu prezydenta Radomia.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej