Dzisiaj jest: 3 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Franciszek, Hilary, Ksawery
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

(Nie)bezpieczne wakacje. Na co zwracać uwagę?

środa, 28 czerwiec 2017 15:40
Dział: Wiadomości
Autor 

Rozpoczęły się wakacje - czas odpoczynku, ale też czas ucieczek z domów, zagrożenia używkami czy utonięciami. Uważajmy na siebie i nasze dzieci – apelują dyrektor Ośrodka Interwencji Kryzysowej i dyrektorka sanepidu.

 

Nie ma wakacji, żeby do Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Radomiu nie zgłaszali się rodzice z tym problemem. W roku ubiegłym ośrodek odnotował kilkanaście interwencji związanych z ucieczkami dzieci z domów w okresie wakacyjnym. - W wakacje są sytuacje, które mogą być niebezpieczne. Np. dziewczyna chce wyjechać z chłopakiem pod namiot. Rodzice się nie zgadzają, dochodzi od ucieczki, jest tragedia – opowiada Włodzimierz Wolski, dyrektor Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Radomiu. - Dlatego pierwsza, zasadnicza rzecz: rozmawiajmy z dziećmi. Przygotowujmy ich na ten, letni czas – dodaje dyrektor Wolski.

Rozmawiajmy o planach, jakie mają na dany dzień, ostrzegajmy przed używkami, bo one każdego roku są wielkim zagrożeniem dla młodych w wakacje. Zresztą, ostatnio w Radomiu o dopalaczach znowu jest głośno. - W ostatnim okresie wzrosła nam liczba zatrutych. W ciągu miesiąca odnotowaliśmy 15 zatruć na 27 zgłoszonych w ogóle w tym roku – informuje Lucyna Wiśniewska, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu.

Wakacje to też czas kolonii i obozów. Przed wyjazdem naszych dzieci sprawdźmy organizatorów – radzi Włodzimierz Wolski. - Obowiązkiem rodzica jest sprawdzenie organizatora kolonii: czy właściwa jest baza, czy mają kwalifikacje ludzie, którzy będą się opiekowali naszymi dziećmi? - informuje.

Sprawdzić organizatora można wchodząc stronę internetową Ministerstwa Edukacji Narodowej w tak zwanej bazie wypoczynku. Na portalu dostępny jest też do pobrania Poradnik Bezpiecznego Wypoczynku.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Rusza „Niebieski Tydzień”.

  Od poniedziałku w Radomiu trwa „Niebieski Tydzień”. To kampania skierowana głównie do ofiar przemocy domowej. Jednak przypadki przemocy zgłosić może każdy.

 • Szkolą z procedur. I uczą wrażliwości

  M.in. o tym, jak przełożyć suche zapisy ustawowe na rzeczywistą pomoc dla ofiar przemocy domowej – o tym przedstawiciele Ośrodka Interwencji Kryzysowej oraz MOPS-u rozmawiali ze strażnikami miejskimi.

 • OIK: więcej przemocy wobec dzieci i starszych

  Coraz więcej przypadków przemocy wobec dzieci, ale też wobec osób starszych odnotowuje radomski Ośrodek Interwencji Kryzysowej. Bardzo dużo młodych nie radzi sobie także z codziennością – dodaje dyrektor ośrodka.

 • Sanepid: przyczyną zbiorowego zatrucia była salmonella
  Bakterię stwierdzono w wyrobach cukierniczych Piekarni Rzemieślniczej „Rustykalna”. Na razie nie wiadomo skąd bakteria salmonelli wzięła się ciastkach.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej