Dzisiaj jest: 8 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Maria, Wirginia, Wirgiliusz

Echa sobotniej bójki. Kto winny?

poniedziałek, 26 czerwiec 2017 16:47
Dział: Wiadomości
Autor 

Po bójce na sobotniej demonstracji Komitetu Obrony Demokracji obie strony przerzucają się odpowiedzialnością za spowodowanie zajść. Policja identyfikuje uczestników wydarzeń.

W sobotę grupa Młodzieży Wszechpolskiej zakłóciła manifestację KOD-u. Doszło do utarczek. Ucierpiał jeden z manifestantów KOD-u. - Od tyłu zaatakował mnie jeden z nich – mówi uczestnik manifestacji KOD, pokazując okaleczony łokieć.

Dziś obie strony nawzajem oskarżają się o sprowokowanie tych zajść. KOD pisze w oświadczeniu: „zostaliśmy brutalnie zaatakowani przez bojówki Młodzieży Wszechpolskiej. Doszło do pobicia naszego kolegi Andrzeja Majdana”. Z kolei Wszechpolacy twierdzą, że zwolennicy KOD zatrzymali jednego z kontrmanifestantów i koledzy musieli mu pomóc.

Od początku pojawiają się też pytania, gdzie wówczas była policja. Mieli i mają do niej pretensje działacze KOD. - Czemu policji nie było tu wcześniej, wiedząc, że narodowcy zbierają się wcześniej? – pyta przedstawiciel KOD.

Zdaniem ministra spraw wewnętrznych Mariusza Błaszczaka, policja była, ale jej siły były niewystarczające. Rano w mediach ogólnopolskich minister zapowiedział kontrolę w tej sprawie. Tymczasem komenda miejska na razie odmawia komentarzy. W oficjalnym komunikacie pisze m.in. że policja wszczęła czynności z urzędu, trwa analiza nagrań i przesłuchiwanie świadków.

Padają także pytania o zachowanie straży miejskiej. Zdaniem manifestantów KOD-u strażnicy odjechali, gdy zaczęło się coś dziać.

- Faktycznie, patrol dowiedział się, że grupa młodzieży maszeruje w inną stronę i pojechał zobaczyć dokąd idą – wyjaśnia Rafał Czajkowski, sekretarz miasta.

Podczas manifestacji działacze KOD żądali od władz miasta zdecydowanej reakcji. - Prosimy władze miasta o szybką reakcję. Zawsze uważaliśmy Radom za miasto przyzwoite o nie może być tak, że grupa wyrostków w czarnych koszulach niszczy honor tego miasta – apeluje jeden z manifestantów KOD. - Nie ma zgody na to, aby dialog polityczny przeradzał się w awantury – zapewnia Radosław Witkowski, prezydent Radomia. - Poleciłem, aby komendant straży miejskiej wyjaśnił sytuację. Mam nadzieję, że taką samą analizę wykona radomska policja.

Sobotnie wydarzenia komentują też politycy. Bez zaskoczeń. Zdaniem PiS winni są działacze KOD-u, zdaniem PO – Wszechpolacy. Według Ewy Kopacz, posłanki PO odgórne przyzwolenie na agresywne działania niesie ze sobą zagrożenie dla wszystkich.

- To może być groźne nie tylko dla uczestników manifestacji, ale dla mieszkańców Radomia i osób odwiedzających nasze miasto – alarmuje Ewa Kopacz.

Ewa Kopacz zapowiada złożenie doniesienia do prokuratury w sprawie sobotnich zajść. Tymczasem zdaniem Marka Suskiego zajścia sprowokowali uczestnicy marszu KOD. I na tym się nie skończyło.

- Wczoraj wieczorem zaatakowano jednego z członków zespołu medialnego PiS – mówi Marek Suski.

Policja potwierdza, że zdarzenie o podobnym przebiegu miało miejsce w późnych godzinach wieczornych, ale poszkodowany oficjalnie nie złożył zawiadomienia. Nie skorzystał także z pomocy pogotowia.

W jednym i PiS i PO są zgodni: to politycy nakręcają spiralę nienawiści. Różnią się tylko w ocenie tego, którzy to politycy.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Paweł Sochalski

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Mateusz D. skazany

  Na 5 lat więzienia sąd skazał w środę 28-letniego Mateusza D., oskarżonego o spowodowanie w lipcu ubiegłego roku na ulicy Mieszka I w Radomiu wypadku, w którym zginęło starsze małżeństwo. Dodatkowo Mateusz D. dostał 10-letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

 • Policja rozpoczęła akcję „majowy weekend”

  Na ulicach Radomia, drogach powiatu radomskiego i drogach Mazowsza, rozpoczęła się w piątek policyjna akcja „majowy weekend”. W związku ze zwiększona ilością majowych wyjazdów, pojawi się zdecydowanie więcej patroli policyjnej „drogówki”.

 • Mieli szczęście. Pomogli policjanci

  O prawdziwym szczęściu mogą mówić trzy młode osoby, które w minioną sobotę podróżowały peugeotem drogą numer 728. W miejscowości Stara Wieś auto zapaliło się podczas jazdy, ale kierowca i pasażerowie nie dostrzegli ognia. W porę całe zdarzenie zauważyli policjanci wracający z zabezpieczenia wizyty premiera Morawieckiego w Grójcu i Nowym Mieście.

 • W Radomiu pojawiły się nowe znaki...dla pieszych

  Uwaga piesi. W Radomiu pojawiły się nowe znaki „Stop wypadkom-zachowaj ostrożność”. Znaki ustawiono przy przejściach dla pieszych z inicjatywy radomskiej policji. Inicjatywa ważna i potrzebna bo tylko w miniony poniedziałek, piesi w Radomiu popełnili aż 70 wykroczeń.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej