Dzisiaj jest: 25 Maja 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Grzegorz, Urban, Magda
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Rocznica Czerwca '76: „Pokażmy, że potrafimy świętować wspólnie”

poniedziałek, 26 czerwiec 2017 16:35
Dział: Wiadomości
Autor 

Oficjalne obchody Czerwca '76 za nami. Podczas uroczystej mszy świętej biskup radomski stwierdził, że największym tragizmem historii sprzed 41 lat było to, że Polak podniósł rękę na brata.

 

Niedziela, 25 czerwca była oficjalnym dniem obchodów 41. rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec '76. U zbiegu ulic 25 Czerwca i Żeromskiego odprawiono uroczystą mszę świętą pamięci bohaterów Czerwca '76 i ks. Romana Kotlarza. - 25 czerwca (1976 roku przyp. red.) kilkadziesiąt tysięcy radomskich robotników wyszło na ulicę, żeby powiedzieć 'nie' komunistycznemu reżimowi. Potem były ścieżki zdrowia, tortury i wyrzucanie z pracy – przypominał Zdzisław Maszkiewicz, przewodniczący NSZZ „Solidarność” Ziemia Radomska.

O represjach jakie spotkały, tych którzy w 1976 roku, sprzeciwiając się ogromnym podwyżkom cen żywności wyszli na ulicę w Radomiu, przypominał także biskup radomski. Bp Henryk Tomasik wspominał Jana Łabęckiego, Tadeusza Ząbeckiego, Jana Brożynę i ks. Romana Kotlarza, którzy zapłacili najwyższą cenę. Biskup przypominał też o prawie 200 rannych, o wielu zwolnionych z pracy, o tym, że po proteście zapadły wyroki skazujące na lata więzienia. - Polak podniósł rękę na brata i to było najsmutniejsze. To tragizm naszej historii. Bohaterstwo i poświęcenie z jednej strony, a z drugiej strony Polak podnosi rękę na brata – mówił biskup Henryk Tomasik.

Prezydent Radomia podkreślał, że polska droga do wolności zaczęła się w Radomiu. Mówił też o dużym wyzwaniu jakie stoi dziś przed całym społeczeństwem. - Jesteśmy tu żeby powiedzieć, że potrafimy świętować wspólnie. To wielka wartość, którą powinniśmy przelać na codzienność. To byłoby największym zwycięstwem Czerwca '76 – stwierdził Radosław Witkowski.

Uroczysta msza święta była sprawowana za sprawiedliwość społeczną. Za to, żeby – jak mówił biskup radomski – Polak nie podnosił już więcej ręki na swojego brata.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Radomianie uczcili 42 rocznicę Czerwca'76

  Od piątku trwają w Radomiu obchody 42 rocznicy Protestu Robotniczego Czerwiec'76. Obchody rozpoczęło widowisko muzyczne „Radomski Czerwiec Wolności”.

 • Na sportowo dla bohaterów Czerwca'76

  Sportowe imprezy to już stały punkt programu obchodów rocznicy wydarzeń czerwcowych w Radomiu. W tym roku odbyły się półmaraton i gala boksu amatorskiego.

 • Radom uczcił 227 rocznicę Konstytucji 3 Maja

  227 lat temu, 3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni uchwalił ustawę regulującą ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów, czyli Konstytucję 3 Maja. Była pierwszą w Europie, a drugą na świecie po amerykańskiej. W Radomiu podobnie jak w Całej Polsce odbyły się uroczyste obchody Dnia Konstytucji 3 Maja.

 • Miejskie obchody

  W czwartek w Radomiu odbędą się miejskie obchody 277 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Obchody rozpoczną się na Placu Corazziego o godzinie 12.30. O szczegółach mówi Mateusz Tyczyński, dyrektor kancelarii prezydenta Radomia.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej