Dzisiaj jest: 9 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Aneta, Leokadia, Wiesław
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Alarmująca liczba zatruć dopalaczami. Sprawcą Fu-F

wtorek, 20 czerwiec 2017 15:48
Dział: Wiadomości
Autor 

Aż 15 zatruć dopalaczami odnotował radomski Sanepid w ciągu ostatniego miesiąca. To bardzo dużo, biorąc pod uwagę fakt, że w tym roku łącznie odnotowano 27 zatruć. Większość była spowodowana niebezpieczną substancją – furanyl-fentanylem.

Zatrucia były na tyle poważne, że konieczna była hospitalizacja osób, które zażyły dopalaczy. To nie tylko bardzo młodzi ludzie, bo wśród 15 pacjentów hospitalizowanych po zatruciu dopalaczami były osoby w wieku od 14 do 37 lat. - Część przypadków to zatrucia narkotykami – mefedronem, ale większa część to zatrucia substancją o nazwie Fu-F, którą od jakiegoś czasu wykrywamy. Szczególnie w jednym sklepie, we wszystkich sprawdzonych przez nas próbkach znaleźliśmy tę substancję. Oczywiście ten sklep został zamknięty – informuje Lucyna Wiśniewska, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu.

Fu-F to skrócona nazwa furanylu-fentanylu. To bardzo silnie uzależniająca substancja o bardzo dużej mocy. - Jest to substancja bardzo niebezpieczna. Teraz trwają prace związane z wprowadzeniem jej na listę narkotyków. Jest niebezpieczniejsza niż wiele innych, klasycznych narkotyków - dodaje Lucyna Wiśniewska.

Na szczęście tym razem nie odnotowano śmiertelnego przypadku zatrucia dopalaczami. Niektórzy zostali już wypisani ze szpitala do domów, część jest jeszcze hospitalizowana, ale ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo – informuje Lucyna Wiśniewska i jednocześnie – u progu wakacji – apeluje. Nie tylko do uczniów, którzy za kilka dni rozpoczną letni wypoczynek. - Bardzo prosimy. Nie warto narażać zdrowia, a nawet życia – mówi.

Bo skuteczna pomoc po zatruciu dopalaczami jest niezwykle trudna. Skład ulega ciągłej zmianie. Dopalacze to mieszaniny przeróżnych substancji. Mogą wywołać nieprzewidziane reakcje organizmu. Radomski Sanepid ma laboratorium, w którym przeprowadzane są badania dopalaczy. W tym roku przebadano tu 190 próbek. Tylko w kilku nie wykryto niebezpiecznych substancji.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej