Dzisiaj jest: 7 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Romuald, Ryszard, Teodor
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Żeby dzieci nie jadły śmieci

piątek, 15 maj 2015 16:32
Dział: Wiadomości
Autor 

Czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci. W myśl tego powiedzenia w radomskich przedszkolach w jadłospisach wprowadzane mają być zmiany, które być może zmienią nawyki żywieniowe dzieci.

 

Czemu dzieci jedzą śmieci? To co jedzą i jak jedzą zależy w dużej mierze od wychowujących maluchy dorosłych – mówią pedagodzy. - Przychodzą do nas dzieci, które potrafią jeść ciemne pieczywo, surowe warzywa, ale są też takie, które nie mają żadnych nawyków związanych ze zdrowym żywieniem – mówi Danuta Wójcik, dyrektor Publicznego Przedszkola numer 15 w Radomiu. A ponieważ czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał przedszkola starają się pokazywać dzieciom co dobre, a co nie. Teraz w radomskich placówkach trwa akcja edukacyjna przeprowadzana przez lokalne zakłady mleczarskie. - Chcemy nauczyć dzieci odróżniania dobrych produktów od złych, żeby wiedziały jakie są w produktach składniki odżywcze, żeby wiedziały co jest dobrym jedzeniem dla nich – mówi prowadząca akcję Małgorzata Iwońska, technolog żywienia. Młode umysły szybko chłoną wiedzę. Efekty prowadzonej tu edukacji już widać. - Nauczyłam się jeść zdrowe rzeczy – mówi Marysia tuż po spotkaniu z technologiem żywienia. - A jakie rzeczy są zdrowe? – pytamy. - Papryka! - twierdzi Marysia. Wiedza to jedno, ale przyzwyczajenia i pokusy to już inne kwestie. I tu wiele zależy od rodziców. W przedszkolu nr 15 od nowego roku z jadłospisu mają zniknąć słodycze. - Żadnych słodyczy nie będzie. Co nie znaczy, że wszyscy rodzice to zrozumieją. Niektórzy z powodzeniem wprowadzają zmiany do jadłospisów domowych, inni rodzice widocznie potrzebują czasu, żeby się do tego przekonać – mówi Danuta Wójcik. Warto się przekonać. Bo te dzieci też będą miały kiedyś dzieci. I to wówczas od nich będzie zależało to, co znajdzie się na talerzach.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Zrzucił 30 kilogramów. Chce motywować innych
  Kiedy pan Michał stanął na wadze na początku wakacji, przeraził się. Wskazówka stanęła na 120 kilogramie. To zmotywowało 30-latka do działań. Jakie są efekty? Spotkaliśmy się dziś z panem Michałem, a właściwie złapaliśmy go w biegu.
 • Pieniądze dla przedszkoli w ramach unijnego programu

  Za prawie 2,5 miliona złotych w ramach projektu „Idzie szkrab w wielki świat” zostaną wyposażone nowe oddziały przedszkole w Radomiu. Pieniądze pochodzą z Unii Europejskiej. Ponad 1300 maluchów będzie mogło skorzystać z zajęć psychoruchowych, a dzieci niepełnosprawne z zajęć terapeutycznych.

 • Nowoczesne przedszkole w zabytkowym budynku. Trwa remont

  Przy ul. Kilińskiego w Radomiu trwa remont zabytkowego budynku, w którym mieścić się ma nowoczesne przedszkole. W przyszłym roku naukę w przedszkolu ma rozpocząć blisko 300 dzieci.

 • Remont dawnego „plastyka” niebawem. Będzie przedszkole

  Miasto podpisało umowę z wykonawcą remontu budynku po dawnym „Plastyku”. Prace przeprowadzi Zakład Remontowo Budowlany Mariana Wencla. Po remoncie w tym budynku będzie mieściło się przedszkole.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej