Dzisiaj jest: 28 Czerwca 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Florentyna, Leon, Ireneusz

Polityczne spory o Air Show

piątek, 02 czerwiec 2017 17:16
Dział: Wiadomości
Autor 

MON informuje, że w dalszym ciągu jest gotowe współorganizować międzynarodowe pokazy lotnicze w Radomiu. Prezydent Witkowski twierdzi, że to próba odwrócenia uwagi od decyzji ministra Macierewicza o nieorganizowaniu Air Show.

Trwa zamieszanie wokół tegorocznych pokazów Air Show, które pierwotnie zaplanowano na ostatni weekend sierpnia na lotnisku na Sadkowie. Od minionego czwartku wiadomo jednak, że impreza, której organizację proponuje wojsko i MON ma trwać tylko jeden dzień. Podczas sesji nadzwyczajnej Rady Miejskiej poświęconej Air Show, prezydent Radomia upublicznił pismo, jakie otrzymał w czwartek rano faxem z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. - Z tego pisma wynika, że Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show, które były planowane na ostatni weekend sierpnia w Radomiu nie odbędą się – mówi Radosław Witkowski, prezydent Radomia.
Ale Ministerstwo Obrony Narodowej w specjalnym komunikacie opublikowanym na swojej stronie internetowej tłumaczy, że ograniczyło program tegorocznych pokazów do jednego dnia na prośbę...prezydenta Radomia. Do tej informacji odniósł się Mateusz Tyczyński, dyrektor kancelarii prezydenta Radomia, który był gościem programu „Kelles-Krauza 13” w tv Dami. - Rozmawialiśmy o tym w Warszawie, że gdyby nie mogło dojść do Air Show z powodów organizacyjnych, leżących po stronie MON, to jeśli jakaś impreza w Radomiu, to nie dwudniowa. Zbyt wielkie koszty na tak małą imprezę. Takie rozmowy prowadziliśmy. Jasno także tłumaczyliśmy, że o innej formule niż Air Show, muszą zdecydować radni – tłumaczy Mateusz Tyczyński, dyrektor kancelarii prezydenta Radomia.
Radni w przyjętym stanowisku wyrazili opinię, że pokazy lotnicze proponowane przez wojsko nie odpowiadają oczekiwaniom mieszkańców Radomia i pasjonatów lotnictwa. W komunikacie Ministerstwo Obrony Narodowej zaprzecza także, że wycofało się ze współorganizacji – jak napisano – Międzynarodowych Pokazów Lotniczych. - Komunikat MON to tak naprawdę próba odwrócenia uwagi od decyzji ministra Macierewicza, który odstąpił od organizacji w tym roku w Radomiu Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show i to pomimo deklaracji ich przeprowadzenia. Trzeba jasno powiedzieć, że impreza, o której mówi MON nie ma nic wspólnego z Międzynarodowymi Pokazami Lotniczymi Air Show – mówi prezydent Witkowski.
Ale prezydent Radomia nie wyklucza, że pokazy proponowane przez wojsko odbędą się. - Jeśli ta skromna impreza ma stać się przyczynkiem do tego, że w 2018 roku na 100-lecie polskiego lotnictwa Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show jakie znamy i pamiętamy z edycji poprzednich zagoszczą w Radomiu, to jesteśmy gotowi do współpracy z wojskiem – dodaje prezydent Radosław Witkowski.
MON oraz Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych także deklaruje, że w dalszym ciągu są gotowe współorganizować imprezę pod nazwą „Pokazy Lotnicze 2017 – 85 lat Challenge 1932”.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Ceny biletów na Air Show znane. Kiedy sprzedaż ?

  Znane są już ceny biletów na tegoroczne Międzynarodowe Pokazy Lotnicze z okazji 100-lecia polskiego lotnictwa wojskowego, które odbędą się w ostatni weekend sierpnia na lotnisku na Sadkowie.

 • Są oszczędności. Prezydent chce przesunięć w budżecie

  Ponad 11 milionów złotych, zaoszczędzonych dzięki subwencji drogowej na budowę trasy N-S, prezydent Radomia chce wykorzystać na realizację kilku inwestycji w mieście, między innymi na budowę układu komunikacyjnego wokół Radomskiego Centrum Sportu czy budowę placu zabaw dla Publicznego Przedszkola nr 3. Zgodę na przesunięcie tych pieniędzy w budżecie, muszą wyrazić radni.

 • To będzie największe Air Show w historii

  To już pewne. 25 i 26 sierpnia na lotnisku na Sadkowie odbędą się Międzynarodowe Pokazy Lotnicze z okazji 100-lecia polskiego lotnictwa wojskowego. W środę w Warszawie podpisano porozumienie o organizacji pokazów w Radomiu.

 • Umowa na organizację AIR SHOW 2018 podpisana

  W środę, 23 maja w pierwszej Bazie Lotnictwa Transportowego w Warszawie podpisano porozumienie w sprawie organizacji pokazów Air Show 2018. Dokument będzie określał szczegółowo warunki współpracy i wzajemne zobowiązania przy organizowaniu pokazów.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej