Dzisiaj jest: 3 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Błażej, Hipolit, Oskar
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Po pierwszym etapie rekrutacji. Dwa licea zagrożone likwidacją

piątek, 26 maj 2017 16:18
Dział: Wiadomości
Autor 

Zakończył się pierwszy etap rekrutacji do szkól ponadgimnazjalnych. W tym roku więcej uczniów zdecydowało się na szkoły zawodowe. Niektóre mają więcej kandydatów niż miejsc. Inne z kolei - chętnych jak na lekarstwo.

 

3500 uczniów zdecydowało o wyborze szkoły ponadgimnazjalnej w Radomiu. W tym roku 45 % wybrało licea ogólnokształcące, a 55 % szkoły zawodowe. - Jest to wielka radość – mówi Karol Semik, wiceprezydent Radomia. - Myślę, że wybór szkoły jest coraz bardziej świadomy, że młody człowiek już po ukończeniu szkoły ma na rynku pracy ofertę – dodaje.

Największą popularnością wśród uczniów, którzy wybrali szkoły ponadgimnazjalne w Radomiu cieszą się branża techniczna i budowlana. Zespół Szkół Technicznych i Zespół Szkół Budowlanych mają więcej kandydatów niż przewidzianych miejsc. W dobrej sytuacji jest też Zespół Szkół Elektronicznych, choć tu kandydatów jest mniej więcej tylu, co przygotowanych miejsc. Wśród liceów popularnością wyróżnia się jedna szkoła. - Jest jeden, wyraźny lider. To IV liceum ogólnokształcące. Są tu dwie osoby na jedno miejsce - informuje Karol Semik.

Zatem tu nie wszyscy się dostaną. Niektórzy kandydaci będą musieli znaleźć sobie inną szkołę. I to może być deską ratunku dla tych placówek, które jak do tej pory cieszą się w tym roku bardzo małą popularnością. Po mniej niż 10 kandydatów złożyło teraz papiery do liceum im. Słowackiego i im. Sobieskiego. Słowacki jest jednak w lepszej sytuacji, bo do tej pory szkoła miała pełny nabór. Sobieski już drugi rok z rzędu ma problem z ilością kandydatów. Jeśli w tym roku nie uda się utworzyć tu klasy, to możliwe, że w przyszłym szkoła zostanie zlikwidowana. - W Sobieskim są dwie klasy. W tym roku zostałaby jedna, więc ten rok przeznaczony byłby na podjęcie procedur związanych z likwidacją. Ale to wiąże się z podjęciem uchwały przez radę miejską – to pół roku przygotowania proceduralnego – dodaje wiceprezydent Semik.

Udało się natomiast utworzyć klasę sportową w Zespole Szkół Ogólnokształcących numer 7. Zatem tu – przynajmniej teraz – nie ma obaw o dalsze funkcjonowanie. O losie szkół, do których teraz wpłynęło bardzo mało aplikacji przesądzą dalsze etapy rekrutacji. Po otrzymaniu świadectw i ocen z egzaminu końcowego, gimnazjaliści złożą papiery w wybranych przez siebie placówkach. Na początku lipca okaże się kto i gdzie się dostał. Ci, którzy nie znajdą się na listach przyjętych w wymarzonych szkołach będą mogli skorzystać z rekrutacji uzupełniającej, czyli wybrać jedno z dostępnych miejsc. Możliwe zatem, że uda się utworzyć klasy w tych szkołach, w których teraz chętnych jest za mało. Rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych zakończy się w sierpniu.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Rekrutacja do przeszkoli

  24 lutego rozpocznie się rekrutacja do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. Zasady naboru pozostają bez zmian.

 • Jak zostać policjantem? Najgorszy MultiSelect

  Ponad 150 nowych pracowników chce przyjąć w tym roku mazowiecka policja. Chętnych nie brakuje, choć zostać policjantem nie jest łatwo, a zarobki – przynajmniej na początku – mogą być wątpliwą zachętą.

 • Można starać się o bezpłatny internet. Magistrat przyjmuje wnioski

  O bezpłatny dostęp do internetu mogą strać się mieszkańcy zagrożeni wykluczeniem cyfrowym. Urząd Miejski przyjmuje wnioski od zainteresowanych do końca stycznia.

 • W piątek rusza rekrutacja do przedszkoli

  Za kilka dni rozpocznie się elektroniczny nabór do przedszkoli. Dyrektorka wydziału edukacji w radomskim magistracie zapewnia, że miejsc nie zabraknie, choć nie każdy może się dostać tam, gdzie chciałby w pierwszej kolejności.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej