Dzisiaj jest: 9 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Apolonia, Eryka, Cyryl
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Będzie nowy dyrektor orkiestry? Jest konkurs

czwartek, 25 maj 2017 16:30
Dział: Wiadomości
Autor 

Władze miasta ogłosiły konkurs na dyrektora Radomskiej Orkiestry Kameralnej. Tym samym nie zgodziły się na prośbę grupy społeczników, która chciała, żeby prezydent przedłużył kontrakt z obecnym dyrektorem. Bez ogłaszania konkursu.

 

Radomska Orkiestra Kameralna działa w Radomiu od 2007 roku. Od początku jej dyrektorem jest Maciej Żółtowski. Kontrakt dyrektora kończy się w sierpniu tego roku. Władze Radomia mogły zdecydować o przedłużeniu tego kontraktu bez rozpisywania konkursu. Tego zresztą chciała grupa radomskich społeczników, która na wieść o planach ogłoszenia konkursu, złożyła do prezydenta Radomia pismo z prośbą. Pismo przekazała animatorka kultury w mieście Izabella Mosańska. - Chcieliśmy zwrócić się do prezydenta z prośbą, żeby ten dziesięcioletni okres działalności maestra Żółtowskiego stał się rękojmią tego, że kultura muzyczna w mieście będzie na wysokim poziomie. Chcieliśmy zwrócić uwagę, że spora grupa mieszkańców ceni sobie działalność maestra Żółtowskiego - mówi Izabella Mosańska, która przy radomskiej orkiestrze prowadzi amatorski Teatr „Proscenium”.

Pod złożoną do władz miasta prośbą podpisało się wstępnie ok. 300 osób - informuje Izabella Mosańska. Wstępnie, bo kolejne podpisy cały czas spływają. - Do mnie ciągle jeszcze spływają kartki, mam telefony z pytaniami gdzie można złożyć podpisy - dodaje Izabella Mosańska.

Prośba grupy mieszkańców nie została jednak rozpatrzona pozytywnie, bo władze Radomia ogłosiły konkurs na dyrektora Radomskiej Orkiestry Kameralnej. Choć dotychczasową działalność Macieja Żółtowskiego jako dyrektora naczelnego i artystycznego oceniają – jak mówią – dobrze. - Jest pozytywna, dlatego namawiam dyrektora do startowania w konkursie – mówi odpowiedzialny za kulturę w mieście wiceprezydent Karol Semik.

Zdaniem wiceprezydenta, lepiej rozpisać konkurs, w którym będą mogły startować osoby spełniające kryteria niż przedłużać kontrakt z dotychczasowym dyrektorem. Dlatego prośba grupy radomian została odrzucona. - Dla mnie formuła konkursu jest najlepszą i dającą szansę najlepszym. Pan Żółtowski może złożyć papiery i wygrać konkurs. To jest głos społeczny i my w ten głos się wsłuchujemy. Ale decyzja dotycząca ogłoszenia konkursu została już podjęta – twierdzi wiceprezydent.

Maciej Żółtowski oficjalnie nie komentuje sprawy, ale nieoficjalnie mówi się, że w konkursie startować nie zamierza, bo uważa, że jego dotychczasowa działalność z orkiestrą, czyli koncerty repertuarowe, wydane płyty, nominacje do nagród, w tym do nagrody Fryderyka, organizowane konkursy: m.in. Arboretum z udziałem Krzysztofa Pendereckiego, powinny być podstawą do przedłużenia kontraktu. Ogłoszenie o naborze tymczasem dostępne jest w biuletynie informacji publicznej. Jakie wymagania kandydatom stawiają władze miasta? To m.in. ukończone studia wyższe. Pożądane są studia w zakresie ekonomii, prawa, zarządzania i marketingu. Wykształcenie muzyczne nie jest aż tak wysoko cenione. Jest – jak czytamy w ogłoszeniu – mile widziane. - To jest powołanie dyrektora instytucji, gdzie część artystyczną będzie można połączyć z dyrektorem, który został wybrany w drodze konkursu, ale też może tą częścią zarządzać rada artystyczna zaangażowana w pracę orkiestry lub w formule zewnętrznej – argumentuje Karol Semik.

Urodzony w 1971 roku w Warszawie Maciej Żółtowski ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie. Przed podjęciem funkcji dyrektora w Radomiu był dyrektorem artystycznym i pierwszym dyrygentem Państwowej Orkiestry Cypru.

Kandydaci zainteresowani stanowiskiem dyrektora Radomskiej Orkiestry Kameralnej mogą składać aplikacje do 19 czerwca.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Pieśni patriotyczne w PSP nr 15

  Konkurs Pieśni Patriotycznej w PSP 15 odbył się dopiero po raz trzeci. Ale w przyszłości impreza ma stać się radomską tradycją. Bo to dobra okazja do szerzenia patriotyzmu i szansa dla muzycznych talentów.

 • Konkurs rozstrzygnięty

  W XIII LO im. Polskich Noblistów w Radomiu rozstrzygnięto konkurs przyrodniczy „Parki Narodowe Polski Północnej”. W finale konkursie startowały reprezentacje pięciu szkół z ternu Radomia i powiatu radomskiego.

 • "Mój Radom" z kartonu

  W XIII Liceum Ogólnokształcącym im. Polskich Noblistów w Radomiu, rozstrzygnięto konkurs na małą formę przestrzenną „Mój Radom”. W konkursie mogli wziąć udział uczniowie szkół podstawowych. Ich zadaniem było wykonanie makiet znanych budynków w Radomiu.

 • Walentynki z Radomską Orkiestrą Kameralną

  Radomska Orkiestra Kameralna zaprosiła radomian na walentynkowy wieczór. W programie koncertu znalazły się muzyka celtycka i taneczne pokazy.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej