Dzisiaj jest: 26 Listopada 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Konrad, Leonard, Sylwester
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Trwają Dni godności. Dostrzeżmy niepełnosprawnych

czwartek, 18 maj 2017 16:26
Dział: Wiadomości
Autor 

Rozpoczęły się XIV Radomskie Dni Godności. Od lat organizowane są po to, żeby przypomnieć, że w Radomiu są osoby niepełnosprawne, że to osoby zdolne i wartościowe, i że należy traktować je z szacunkiem.

 

 

Barwny korowód przemaszerował ulicą Żeromskiego do Placu Corazziego. Tu, na scenie władze Radomia oddały symboliczny klucz do miasta organizacjom, które na co dzień działają na rzecz osób niepełnosprawnych. W ten sposób rozpoczęły się XIV Radomskie Dni Godności. A klucz przekazany przez wiceprezydenta to symbol władzy. - Jest to wyjątkowy dzień – mówi Sylwia Waśkiewicz, prezes Stowarzyszenia „Karuzela”. - Odbieramy go jako dostrzeżenie przez władze naszych działań i dokonań na rzecz osób niepełnosprawnych – dodaje.

W ciągu trzech dni godności organizatorzy chcą zwrócić uwagę każdego mieszkańca na to, że wokół nas są osoby niepełnosprawne, i że każdego dnia powinniśmy traktować je z szacunkiem. - Każdego dnia spotykamy te osoby. Musimy pamiętać, że one mają te same uczucia. Mają dysfunkcje, ale jeśli my wyjdziemy do nich z otwartością, to możemy razem współdziałać – przekonuje
Katarzyna Ziętek, wiceprezes Stowarzyszenia „Karuzela”.

Pierwszego dnia godności na ul. Żeromskiego prezentowali się różnorodni artyści. Każdy mógł zobaczyć i zakupić wyroby, które są dziełem właśnie osób niepełnosprawnych. Na poszczególnych stoiskach prezentowały się organizacje, które na co dzień pracują i pomagają niepełnosprawnym. Stowarzyszenie „Budujemy Przystań” zaprosiło wszystkich chętnych do malowania płótna, które zostanie przekazane do Watykanu. Do papieża Franciszka. - Chcielibyśmy zrobić coś wyjątkowego. Stąd hasło na płótnie: „Radość jest w nas”. Chcemy pokazać nie tylko nasze stowarzyszenie, ale całą społeczność Radomia – mówi Karolina Skóra ze Stowarzyszenia „Budujemy Przystań”.

W pierwszym dniu godności uczestniczyło wiele dzieci, zarówno zdrowych, jak i niepełnosprawnych. To ważne – mówią organizatorzy. Bo w ten sposób można uczyć właściwych postaw. Za tę naukę odpowiadają też dorośli rodzice. - Nasze dzieci, które są zdrowe musimy uczyć, że warto bawić się z niepełnosprawnymi dziećmi, bo one są także ważne – przekonuje Katarzyna Ziętek.

Radomskie Dni Godności potrwają do soboty. W piątek z tej okazji w szkole muzycznej odbędzie się koncert „Akordeonowe smyki”. W sobotę natomiast zaplanowano integracyjny sportowo-rekreacyjny festyn na Borkach.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Niebieski Marsz dla chorych na autyzm

  W czwartek ulicami Radomia przeszedł Niebieski Marsz rozpoczynający Światowy Miesiąc Wiedzy o Autyzmie. Marsz ma zwrócić uwagę mieszkańców miasta na potrzeby osób dotkniętych tą chorobą

 • Ważny III sektor. Kongres organizacji pozarządowych

  O współpracy organizacji pozarządowych z samorządem i biznesem, o wyzwaniach i problemach mówili dziś eksperci w Radomiu podczas I Kongresu NGO.

 • Powstał związek organizacji pozarządowych

  Główne cele to pomoc w zarządzaniu i wzmacnianie liderów. W Radomiu powstał Związek Stowarzyszeń Koalicja Organizacji Pozarządowych. 19 maja związek organizuje I Radomski Kongres NGO.

 • Technika AAC. Żeby mogli mówić

  Osoby niemówiące mogą funkcjonować normalnie i mogą rozmawiać. Pomagać ma im w tym technika AAC. O tym na czym ta technika polega przekonali się członkowie Stowarzyszenia „Budujemy Przystań”.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej