Dzisiaj jest: 5 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Krystyna, Sabina, Norbert
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Pomnik mamuta w Radomiu?

poniedziałek, 11 maj 2015 16:54
Dział: Wiadomości
Autor 

Projekt takiego pomnika zgłosił do budżetu obywatelskiego na 2016 rok Klub Przyrodników Regionu Radomskiego.

 

Około 30 tysięcy lat temu żyły na obszarze dzisiejszego Radomia mamuty włochate. Szczątki takiego mamuta odkopane zostały podczas prac ziemnych prowadzonych w 1926 roku na terenie Fabryki Broni. Znaleziono je na głębokości 10 metrów. - Były to dobrze zachowane ciosy i fragmenty zębów oraz łopatki – mówi Marek Słupek z Klub Przyrodników Regionu Radomskiego. W roku 2016 przypadnie 90. rocznica odnalezienia tych szczątków. Dziś znajdują się one w Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Niestety, do naszych czasów nie zachowały się ciosy, które najprawdopodobniej wywieźli z Radomia Niemcy w czasie II wojny światowej. Klub Przyrodników Regionu Radomskiego postanowił upamiętnić „radomskiego mamuta” pomnikiem. Projekt takiego pomnika klub zgłosił do budżetu obywatelskiego na 2016 rok. - Byłby to model zwierzęcia wykonany z włókna szklanego. Byłaby to skorupa prezentująca zewnętrzny kształt i pokryta sztucznym owłosieniem przypominającym naturalne. W ramach projektu postulujemy umieszczenie wewnątrz urządzeń nagłaśniających, które w pewnych interwałach czasowych odtwarzałyby hipotetyczne odgłosy tego zwierzęcia – wyjaśnia Marek Słupek. Koszt projektu to około 70 tysięcy złotych. 50 tysięcy pochłonęłoby wykonanie modelu. Pomnik miały stanąć w tym miejscu, czyli przy dawnych murach miejskich przy ulicy Wałowej.

Etykiety
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Oderwij się od szkolnej rutyny. „Gombrowicz” zaprasza

  Muzeum Witolda Gombrowicza rusza z nową propozycją edukacyjną. Można z niej skorzystać albo w siedzibie placówki, albo w budynku radomskiej biblioteki.

 • Rita Gombrowicz na inauguracji nagrody

  Rita Gombrowicz w sobotę i niedzielę będzie gościć w Radomiu i we Wsoli. Wdowa po pisarzu będzie honorowym gościem wydarzeń towarzyszących inauguracji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza.

 • Egzotyczna wystawa w radomskim muzeum

  Muzeum im. Jacka Malczewskiego już pomału szykuje się do jesiennego sezonu. Zapowiada kilka wystaw. Jedna z nich już jest otwarta. To wystawa kultur pozaeuropejskich.

 • Trąba w ataku na muzeum

  Niedzielna nawałnica nie oszczędziła Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Wystarczyło kilkanaście minut wichury, aby poważnym zniszczeniom uległ miejscowy park.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej