Dzisiaj jest: 3 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Franciszek, Hilary, Ksawery

Radom po deszczu. Nieprzejezdny tunel, ulice pod wodą

piątek, 05 maj 2017 16:09
Dział: Wiadomości
Autor 

Zalane ulice, piwnice, posesje i pola. Tak wyglądał Radom i powiat radomski po czwartkowej ulewie. Nieprzejezdny był tunel w ul. Grzecznarowskiego. Na ul. Sandomierskiej zalało piwnice. Znów zalana była także ul. Sołtykowska.

 

 

W czwartek po południu Radom tonął. Woda tradycyjnie zalała ulicę Grzecznarowskiego pod tunelem. Zdjęcia zalanej ulicy Grzecznarowskiego obejrzało na naszym profilu facebookowym ponad 120 tysięcy osób. Co odważniejsi kierowcy wjeżdżali w wodę, ale większość postanowiła nie ryzykować. Z przejazdem w miarę radziły sobie autobusy komunikacji miejskiej oraz samochody ciężarowe. Ale dochodziło też do nieprzewidzianych sytuacji. Niskopodłogowy autobus zawisł między pasami jezdni. W tej części miasta tworzyły się ogromne korki. - Coś nie tak było jeżeli chodzi o czystość i stan dróg, jeżeli chodzi o studzienki. Nie wiem czy Wodociągi Miejskie udrożniały studzienki, czy to efekt intensywnych opadów deszczu, które ten brud wepchnęły do studzienek. To trzeba wyjaśnić – mówi Rafał Czajkowski, sekretarz miasta.
Za czystość ulic w mieście odpowiada MZDiK. Za drożność studzienek - Wodociągi Miejskie. Większość internautów, którzy obejrzeli nasze zdjęcia zalanej ulicy Grzecznarowskiego potraktowała sytuację z dystansem i humorem. Ale do śmiechu nie było już mieszkańcom osiedla Ustronie, a konkretnie bloków przy ulicy Sandomierskiej 15 i 17. Woda zalała nie tylko przejście między blokami, ale także piwnice w bloku numer 17. W komentarzach mieszkańcy Ustronia obwiniają zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej „Ustronie” oraz...starsze osoby, które – jak można wyczytać w postach – blokują na zebraniach członków spółdzielni wszelkie inicjatywy poprawy i ułatwienia życia na Ustroniu. - Niektóre rzeczy rozwiązały się samoistnie poprzez odprowadzenie wody przez kanały burzowe lub w systemie naturalnym – mówi Jan Jeżmański, kierownik Referatu Bezpieczeństwa Urzędu Miejskiego w Radomiu.
Sytuacja samoistnie nie poprawiła się natomiast na ulicy Sołtykowskiej. Ulewa spowodowała zalanie części ulicy i okolicznych posesji. - Przestały istnieć rowy odwadniające. Natomiast wzniesienie, które nas dzieli, czyli ulice Sołtykowską od Mlecznej lub kanału rzeki południowej, sprawia że powstał problem, który zakończył się rozlewiskiem – wyjaśnia
Jan Jeżmański.
Ale zalanie ulicy Sołtykowskiej to nie tylko wina intensywnych opadów deszczu. - Czasami niektórzy właściciele gospodarstw, budując się, zasypują rowy melioracyjne, dowożą ziemię i podnoszą poziom tych działek. Tym samym zaburzają gospodarkę wodną, a woda musi znaleźć ujście i dzieje się to, co się dzieje – dodaje Rafał Czajkowski.
I taka sytuacja występuje na ulicy Sołtykowskiej. Właścicielka jednej z działek podniosła poziom gruntu i w ten sposób zablokowała odpływ wody. Kobieta nie zgodziła się, żeby poprowadzić przez jej działkę odpływ wody. Drogowcy musieli zablokować przejazd przez ulicę Sołtykowską. Sytuacja wydaje się patowa. Ale, jak informowaliśmy kilka dni temu, ulica Sołtykowska będzie w tym roku utwardzana, miasto ma także rozwiązać problem odpływu wody po opadach.
W czwartek najwięcej pracy mieli oczywiście strażacy. - W czwartek obsłużyliśmy 60 zdarzeń związanych z usuwaniem skutków ulewy – mówi starszy brygadier Sławomir Podsiały, zastępca komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu.
20 z tych zdarzeń miało miejsce w Radomiu, reszta na terenie powiatu radomskiego.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Powstanie nowa kładka nad ulicą Osiedlową

  Cztery oferty wpłynęły na przetarg dotyczący budowy kładki nad ulica Osiedlową. Przetarg ogłosił Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji. Budowa nowej kładki ma zakończyć się jesienią tego roku.

 • Grzecznarowski honorowym obywatelem Radomia?

  Do Biura Rady Miejskiej wpłynął dziś wniosek o nadanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Radomia Józefowi Grzecznarowskiemu, byłem prezydentowi Radomia. Wniosek przewodniczącemu Rady Miejskiej wręczyła między innymi Danuta Grzecznarowska-Skrzypczyk, córka Józefa Grzecznarowskiego.

 • Magistrat: w Radomiu nie ma problemu z odbiorem śmieci

  Śmierdzący i nieestetyczny problem pojawił się na terenie Spółdzielni Mieszkaniowej „Ustronie” tuż po świętach Bożego Narodzenia. Góra odpadów przez kilka dni zalegała w jednym ze śmietników przy ulicy Cisowej.

 • Kładka na Sandomierskiej z opóźnieniem

  W drugiej połowie października – jak deklaruje MZDiK – kładka na ulicy Sandomierskiej zostanie oddana do użytku. Opóźnienie jest spowodowane problemami wykonawcy z ustawieniem pochylni dla osób niepełnosprawnych

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej