Dzisiaj jest: 7 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Agata, Ambroży, Marcin
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Deptak: pieszy ma pierwszeństwo

sobota, 09 maj 2015 16:43
Dział: Wiadomości
Autor 

Straż Miejska i Bractwo rowerowe na ulicy Żeromskiego przypominali w piątek po południu, że deptak to miejsce przede wszystkim dla pieszych. I że to oni mają tam pierwszeństwo.

Kilkanaście dni temu na deptaku rozpędzony rowerzysta potracił sześcioletnią dziewczynkę. Mała na szczęście odniosła tylko powierzchowne obrażenia. - Dziecko było potłuczone, rozbity nosek, guz na czole, najpoważniejsza ranka, dwa centymetry skóry na policzku, została zszyta, więc całe szczęście, że skończyło się tylko tak – mówi Renata Jarosz, mama poszkodowanej dziewczynki.

Dlatego teraz Straż Miejska oraz Bractwo Rowerowe chcieli przypomnieć, że na deptaku rowerzyści są jedynie gośćmi. - Spotykamy się na deptaku, żeby uzmysłowić rowerzystom, że w tym miejscu gdzie jest znak strefa zamieszkania można się poruszać z maksymalną prędkością 20 kilometrów. I że to pieszy ma pierwszeństwo – mówi Piotr Stępień, rzecznik Straży Miejskiej.

Bractwo Rowerowe zwraca uwagę jednocześnie także na to, że deptak to także nie jest miejsce dla samochodów. I że u nas pozwoleń wydanych na przejazd po Żeromskiego jest stanowczo za dużo. - Problem jest bardzo poważny. Bo strefa piesza powinna być teoretycznie takim miejscem, gdzie pieszy czuje się bezpiecznie. Gdzie można przyjść z dziećmi i nie bać się, że zostaną potrącone. Czy to przez rower, czy przez samochód – mówi Łukasz Zaborowski z Bractwa Rowerowego.

Łukasz Zaborowski jednocześnie zwracał uwagę na to, że organizacja ruchu w Radomiu bardzo często zmusza rowerzystów do wjazdu na chodniki – czyli w strefę dla pieszych. Ten problem szczególnie widoczny jest w centrum miasta.

Podczas akcji każdy rowerzysta mógł sprawdzić z jaką prędkością porusza się po deptaku. Prędkość mierzona była fotoradarem. W strefie zamieszkania kierujący rowerem nie może jechać szybciej niż 20 km/h.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Interwencje strażników będą rejestrowane ?

  Radomska Straż Miejska przez ostatnie dwa tygodnie testowała nowy sprzęt. Podczas kontroli czy interwencji funkcjonariusze oprócz standardowego wyposażenia, na ulice zabierali ze sobą kamerę.

 • Paweł Górak walczy w sądzie o przywrócenie go do pracy

  Paweł Górak, były komendant Straży Miejskiej w Radomiu, domaga się w Sądzie Pracy przywrócenia go do pracy w Straży Miejskiej. Taką możliwość wyklucza prezydent Radosław Witkowski, która jak mówi: całkowicie utracił zaufanie do Pawła Góraka.

 • "Kłopot, którego nikt nie chce rozwiązać"

  To słowa z listu, jaki trafił do naszej redakcji. Starsi mieszkańcy z ul. Żeromskiego skarżą sie na samochody, które... jeżdżą po chodniku. "To jest niebezpieczne zwłaszcza dla nas, seniorów" – pisze autorka listu.

 • Wystawa rowerów. Będzie nowe muzeum w Radomiu?

  Patrząc na eksponaty z XIX w., trudno sobie wyobrazić, że jazda rowerem była wówczas przyjemnością. Odwiedziliśmy wystawę o rowerowej historii Radomia i nie tylko. Organizatorzy chcą, żeby ekspozycja przyczyniła się do powstania pierwszego w kraju Muzeum Polskich Rowerów.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej