Dzisiaj jest: 26 Listopada 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Konrad, Leonard, Sylwester
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Starosta radomski odwołał dyrektorów szpitali

czwartek, 04 maj 2017 14:57
Dział: Wiadomości
Autor 

Starosta radomski odwołał Aleksandra Gawlika i Zbigniewa Deję z funkcji dyrektorów szpitali w Pionkach i Iłży. Decyzja – jak zapewnia rzecznik starostwa - jest pokłosiem złej sytuacji finansowej placówek i złego zarządzania.

 

Złą sytuację finansową szpitali w Pionkach i Iłży wykazał audyt, który zlecił starosta radomski Mirosław Ślifirczyk. - Tę sytuację ekonomiczną określił audyt, który w obu szpitalach był przeprowadzany w ostatnich miesiącach ubiegłego roku. Później z tymi wynikami zapoznali się radni powiatu, komisja zdrowia i oczywiście zarząd – mówi Marek Oleszczuk, rzecznik powiatu radomskiego.
Wyniki audytu były między innymi przedmiotem dyskusji radnych powiatu radomskiego podczas sesji, która odbyła się 30 marca. - Zostało to wykonane przez firmę zewnętrzną. Dane przekazywali dyrektorzy obu szpitali oraz Oddział Mazowiecki Narodowego Funduszu Zdrowia. Dyrektorzy szpitali nie negowali wyników tych audytów – wyjaśnia Leszek Margas, wicestarosta radomski.
Audyt wykazał przede wszystkim, że oba szpitale są nierentowne i cały czas generują starty. Dług obu lecznic na koniec ubiegłego roku wynosił ponad 6,5 miliona złotych. Jednym z zaleceń audytu było połączenie obu szpitali, którymi kierowałby jeden dyrektor. To zalecenie spodobało się Zarządowi Powiatu Radomskiego. Jak mówił na sesji Mirosław Ślifirczyk, starosta radomski, zalecenie połączenia placówek jest dobrym rozwiązaniem dla obu szpitali w ich obecnej sytuacji finansowej. - Proponujemy formę połączenia po to między innymi, żeby zmniejszyć koszty funkcjonowania obydwu jednostek. Przede wszystkim chodzi nam o to, żeby te szpitale nie były zagrożone nowymi regulacjami prawnymi, wprowadzonymi przez obecny rząd – dodaje Mirosław Ślifirczyk, starosta radomski.
Ale przeciwni połączeniu szpitali w Pionkach i Iłży byli ich dyrektorzy, personel medyczny, Komisja Zdrowia Rady Powiatu oraz 14 radnych. Ostatecznie radni nie wyrazili zgody na połączenie szpitali. Miesiąc później starosta radomski odwołał z funkcji dyrektorów Aleksandra Gawlika i Zbigniewa Deję. Powody – jak mówią władze powiatu - są dwa. - Zła sytuacja finansowa obu szpitali. To zjawisko obserwowaliśmy od wielu lat oraz nieefektywne zarządzanie – mówi Marek Oleszczuk.
W szpitalach w Iłży i Pionkach konieczne są nowe inwestycje. Ich realizacja pochłonęłaby – jak wyliczyli audytorzy – ponad 19,5 miliona złotych. Aleksander Gawlik i Zbigniew Deja nie odebrali jeszcze decyzji o ich odwołaniu przez starostę. Obaj przebywają na zwolnieniach lekarskich.
Pełniącym obowiązki dyrektorów w szpitalach w Pionkach i Iłży zostali Sławomir Idzikowski i Mirosław Popiołek.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • "Niedziela z Powiatem" czyli rodzinny festyn starostwa

  Starostwo Powiatowe w Radomiu rozpoczyna w niedzielę 27 maja cykl spotkań pod nazwą „Niedziela z Powiatem”. Spotkania z mieszkańcami powiatu radomskiego będą miały charakter rodzinnych festynów. O szczegółach mówi Mirosław Ślifirczyk, starosta radomski.

 • Bezpłatne badania w Radomskim Centrum Onkologii

  W Radomskim Centrum Onkologii realizowany jest program profilaktyki nowotworów głowy i szyi. Finansowany jest ze środków unijnych. Od momentu rozpoczęcia programu, specjaliści z RCO przebadali już około 800 osób.

 • "Perły Powiatu" w Iłży

  Wyjątkowo, bo w Iłży odbył się finał VII Edycji Konkursu Gospodarczego Starosty Radomskiego "Perły Powiatu". Nagrodzone zostały firmy, które w sposób szczególny wyróżniają się swoją działalnością w powiecie radomskim.

 • Będą inwestycje nad stawem w Pionkach

  Teren nad Stawem Górnym w Pionkach zostanie zagospodarowany. Pojawią się m.in. atrakcje dla dzieci, które – jak mówi burmistrz Pionek – przyciągną całe rodziny. Inwestycja zdobyła dofinansowanie unijne.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej