Dzisiaj jest: 9 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Apolonia, Eryka, Cyryl
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Promują środki unijne

sobota, 09 maj 2015 16:36
Dział: Wiadomości
Autor 

Mazowsze promuje środki Europejskie. W ramach tej promocji swoimi najnowszymi nabytkami pochwaliło się Muzeum Wsi Radomskiej.

Dni Otwarte Funduszy Europejskich to szansa na promocję środków unijnych, ale także szansa na promocję samych placówek, które po te środki sięgnęły. Jedną z takich placówek jest Muzeum Wsi Radomskiej, które w latach 2009 – 2013 realizowało projekt „Zdarzyło się kiedyś nad wodą”. - To osiem obiektów zabytkowych, które od dwóch lat można zwiedzać, to dwa młyny wodne, trak i duża zagroda z Solca – mówi Robert Rutkowski, zastępca dyrektora Muzeum Wsi Radomskiej. Do tego powstał jeszcze amfiteatr oraz zespół pracowni konserwatorskich. Całość za ponad 20 milionów złotych. Z tego 50 procent – to pieniądze z Unii. Cały projekt był wielokrotnie nagradzany, jest się zatem czym chwalić. Choćby tym młynem z Zajączkowa. - To jest młyn napędzany kołem wodnym, tam w środku jest taki skomplikowany system przemiału, który składa się z kamieni młyńskich i walców. Jak puszczamy ten młyn, napędzamy koło wodą, to te urządzenia tam działają – mówi Andrzej Żytnicki, kierownik działu architektury Muzeum Wsi Radomskiej

Dla dzieci, które w ramach dni otwartych odwiedziły muzeum niemal wszystko było interesujące. Wypiekanie chleba i bułek, stare chałupy, obracające się koło wodne – Dużą atrakcją jest to, że te zajęcia są na powietrzu, i że ten młyn został puszczony – mówi Ilona Kostkiewicz z działu oświatowego Muzeum Wsi Radomskiej. Same dzieci też zachwycone. - Podoba mi się tu. Widzieliśmy młyn w środku, że płynie woda, widzieliśmy domy w środku – wymienia mała uczestniczka zajęć. - Widzieliśmy domy stare, bardzo ładne – opowiada inna.

Jak przekonują organizatorzy Dni Otwartych, środki europejskie, wzbogacając placówki – choćby takie placówki jak radomski skansen - poprawiają jakość życia wszystkich mieszkańców. I pozwalają także zachować nasze, lokalne dziedzictwo.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Policjant pierwszego kontaktu

  Starszy sierżant Przemysław Kowalczyk z komisariatu na Prędocinku, został Dzielnicowym Roku 2017 w Radomiu. To prestiżowy tytuł podkreślają policjanci. Świadczy o zaufaniu mieszkańców do danego funkcjonariusza.

 • Domowy ogień od gromnicy

  Uroczystości Święta Matki Boskiej Gromnicznej odbyły się tradycyjnie w Muzeum Wsi Radomskiej. Organizatorzy przypomnieli dawne obyczaje polskiej wsi.

 • Co wiemy o Mazowszu? Będą lekcje w szkołach

  O regionalnych przysmakach mazowieckich, o historii województwa, jego geografii, o tym, co warto tu zobaczyć będą mogli dowiedzieć się uczniowie podczas „Lekcji o Mazowszu”.

 • Zapomniany i zabawny zwyczaj świąt

  Liturgiczny wymiar świat dziś niekiedy schodzi na dalszy plan. Na dawnej wsi był niezwykle ważny. Wielką wagę przykuwano do pasterki. Drugiego dnia świąt w kościele było zabawnie, bo uczestnicy mszy obrzucali się...owsem.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej