Dzisiaj jest: 29 Czerwca 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Benita, Piotr, Paweł
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Majówka w skansenie: z wizytą w aptece

wtorek, 02 maj 2017 15:24
Dział: Wiadomości
Autor 

Każdy, kto miał ochotę zobaczyć, jak wyglądała małomiasteczkowa apteka, mógł zrobić to podczas majówki w skansenie. Do tańca przygrywały, jak zawsze, ludowe zespoły.

 

Muzeum Wsi Radomskiej swoje majówki stara się organizować tematycznie. W ubiegłym roku była to pracownia fotografa, w tym roku – małomiasteczkowa apteka. Choć po drodze do apteki – także mydlarze, zielarki i zielarze. Wiedza, która wciąż może się przydać, choć na ziołach już nie znamy się tak, jak dawniej. - Chyba każdy przykładał sobie liść baki do stłuczonego kolana, popularna jest nadal mięta pieprzowa czy napar z młodej pokrzywy, który podobno świetnie oczyszcza krew – mówi Aleksandra Pajek, kuratorka wystawy.

Dawniej właśnie zielarkom ludność, zwłaszcza wiejska, wierzyła bardziej. I częściej korzystała z ich usług. - Ludzie bardziej wierzyli komuś od siebie, niż uczonemu człowiekowi. A jeszcze wchodziły w to względy finansowe, bo lek kosztował, a zioła można było pozyskać z najbliższego otoczenia – mówi Aleksandra Pajek.

Wystawa poświęcona zielarstwu przygotowana została na piętrze domu ludowego. Z jednej strony zioła pożyteczne, z drugiej – rośliny trujące. Więc warto uważać. Potem stopniowo zielarzy i zielarki wyparli aptekarze. Na dole Domu Ludowego można obejrzeć małomiasteczkowa aptekę. Jej główny punkt to tzw. izba spedycyjna, czyli pomieszczenie, w którym sprzedawano leki. Do pozostałych pomieszczeń klienci nie mieli dostępu – w laboratorium aptecznym wytwarzane były leki, a w materialni, czyli składziku przechowywano produkty służące do wytwarzania medykamentów. Bo takie były początki dużych farmaceutycznych koncernów. - Początki dzisiejszych dużych firm były bardzo skromne. Powstawały w XIX wieku na bazie laboratoriów aptecznych, które rozwijały się, wprowadzały coraz bardzie zaawansowany sprzęt i coraz bardziej zaawansowane procesy chemiczne mogły przeprowadzać – opowiada Karol Drózd, kurator wystawy.

Choć minęło ponad 100 lat, to, czym zajmowały się apteki i co oferowały nie różni się szczególnie od asortymentu aptek dzisiejszych. - Aptekarze próbowali dorabiać, przyciągać klientów, dlatego w swoich aptekach mieli nie tylko leki, ale i różne, inne produkty o właściwościach leczniczych, marcepany, czekolady wytwarzane na bazie korzeni, lecznicze wody, nalewki czy lecznicze wina – wylicza Karol Drózd.

Warto jednak, w kontekście leczniczych win i nalewek, przypomnieć, że istotna jest dawka. A dawka lecznicza nie jest zbyt duża.

Podczas majówki w skansenie można było także potańczyć w rytm ludowej muzyki.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Domowy ogień od gromnicy

  Uroczystości Święta Matki Boskiej Gromnicznej odbyły się tradycyjnie w Muzeum Wsi Radomskiej. Organizatorzy przypomnieli dawne obyczaje polskiej wsi.

 • Zapomniany i zabawny zwyczaj świąt

  Liturgiczny wymiar świat dziś niekiedy schodzi na dalszy plan. Na dawnej wsi był niezwykle ważny. Wielką wagę przykuwano do pasterki. Drugiego dnia świąt w kościele było zabawnie, bo uczestnicy mszy obrzucali się...owsem.

 • Nowe inwestycje w skansenie. Umowa podpisana

  Będzie „Mała wioska” dla dzieci, remont kościoła św. Doroty i inne prace inwestycyjne. W Muzeum Wsi Radomskiej rozpoczęto realizację projektu pod hasłem „Wokół wiejskiej zagrody”. Dziś z kolei została podpisana umowa na unijne dofinansowanie inwestycji.

 • Integracja i pieczone ziemniaki

  Były pieczone ziemniaki, ludowe zwyczaje i dobra zabawa. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im Janusza Korczaka zaprosił dzieci do Muzeum Wsi Radomskiej. Tam odbyło się Święto Pieczonego Ziemniaka.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej