Dzisiaj jest: 9 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Aneta, Leokadia, Wiesław
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Jak walczyć z dopalaczami? Trzeba zmieniać świadomość

poniedziałek, 01 maj 2017 13:24
Dział: Wiadomości
Autor 

Dlaczego walka z dopalaczami jest tak bardzo trudna? Zastanawiano się na konferencji zorganizowanej w Radomiu. Mimo że ilość zgłoszeń o zatruciu dopalaczami maleje, to problem cały czas jest poważny.

 

Sala Resursy Obywatelskiej, w której zorganizowano konferencję pod hasłem „Dlaczego walka z dopalaczami jest tak bardzo trudna” była pełna. Zainteresowanie konferencją duże, choć statystki już nie tak zatrważające jak kilka lat temu. Mamy tendencję spadkową – mówią eksperci, ale jednocześnie podkreślają, że problem cały czas jest. W kraju, na Mazowszu, także u nas: w Radomiu i w powiecie. - W powiecie radomskim liczba zażywających dopalacze jest jedną z większych na Mazowszu – informuje Piotr Burda, Konsultant Krajowy ds. Toksykologii Klinicznej.
W całym kraju eksperci odnotowują co miesiąc średnio 300 zatruć dopalaczami. To środki wciąż łatwo dostępne, a producenci cały czas próbują obchodzić i tak dziurawe w tej materii prawo. Dziś bez problemu zainteresowani znajdują towar w sieci i u dilerów. - Mimo naszych dotychczasowych działań i zamykania sklepów, na ich bazie powstają nowe - mówi Lucyna Wiśniewska, dyrektor radomskiego Sanepidu. - Ta konferencja jest po to, żeby zmieniać świadomość ludzi, którzy biorą dopalacze – dodaje.
O potrzebie zmiany świadomości mówili też inni eksperci. Bo narkotyki były i będą. Ważne, żeby ci, którzy myślą o ich spróbowaniu mieli świadomość na co się decydują. Tymczasem – jak pokazują badania – dziś wielu młodych, którzy zażywają dopalacze, nie ma pojęcia jak wielkie stanowią one zagrożenie. Biorą m.in. ze względu na presję kolegów. - Decydują się na branie, bo kolega bierze. Bo nie są asertywni i nie potrafią odmówić. Oni to traktują jako element rozrywkowy. „Biorę, bo chcę żeby było mi fajnie” - mówi Tomasz Białas z Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

W konferencji wzięli udział nauczyciele, psychologowie, pracownicy socjalni, czyli te osoby, które mają częsty kontakt z osobami mogącymi zażywać dopalacze. Chodzi o to, żeby zdobytą wiedzą się dzielić i skutecznie zniechęcać do dopalaczy. Organizatorami konferencji były stacje sanitarno-epidemiologiczne w Radomiu i w Warszawie, a także Polskie Towarzystwo Higieniczne w Warszawie.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej