Dzisiaj jest: 5 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Krystyna, Sabina, Norbert
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Studenci sadzą las

sobota, 29 kwiecień 2017 16:55
Dział: Wiadomości
Autor 

Edukacja, ekologia i współpraca to cele jakie wyznaczyli sobie organizatorzy akcji Studenci Sadzą Las. Finał projektu, któremu patronuje minister środowiska odbył się w Radomiu.

 

Z jednej strony trudno nie oprzeć się wrażeniu, że minister środowiska próbuje zatrzeć złe wrażenie, jakie na początku roku wywołały masowe wycinki drzew prowadzone na fali tzw. ustawy szyszki. Choć Marek Szary, wicedyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, przypomina, że dziś realizowany projekt ma już długą, prawie dziesięcioletnią tradycję. - To jest taka cykliczna akcja, od 1999 roku studenci NZS sadzą las, zaczynała to taka komisja ekologiczna. Najczęściej przyjeżdżają tu do nas, ale też w całej Polsce w tym roku różne grupy sadzą – mówi Marek Szary, zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.

To forma promocji lasu, promocja ekologii. Lasy państwowe udostępniają miejsce, studenci organizują cała akcję. - Zależy nam na tym, żeby przede wszystkim uświadamiać młodzież jak ważne jest dbanie o środowisko i mamy poczucie, że efekty tego co robimy, dobre efekty, zobaczymy jeszcze za naszego życia, bo te drzewa urosną – mówi Maria Cholewińska, wiceprzewodnicząca NZS. Przewodniczący NZS-u mówi o tym samym.
- To symboliczne wbicie łopaty jest taką nauką obywatelstwa dla tego naszego NZS-u. My chcemy przez to nie tylko coś zrobić realnie, ale także pokazać, że jest to strasznie ważne, żeby robić coś dla naszej ojczyzny, dla lasów, dla samorządów, dla uczelni, tam, gdzie jesteśmy – mówi Michał Moskal, przewodniczący Zarządu Krajowego NZS.

W ramach akcji „Studenci Sadzą Las” w całej Polsce młodzi ludzie posadzili koło 12 tysięcy drzew.

Drzewa sadzone są w lasach. Akcja w Radomiu – to w tej sytuacji wyjątek. Ogółem, jak przeliczają organizatorzy, w ramach tych działań posadzonych zostanie kilkaset milionów drzew. Drzewo posadzone w Radomiu to pewien symbol. - Dzisiaj stoimy w miejscu, gdzie studenci sobie zażyczyli posadzić w mieście drzewo. I dlatego tutaj stworzyliśmy możliwość przy udziale Wydziału Ochrony Środowiska UM, tu nam wskazali miejsce, tu będziemy sadzić drzewa, a przy okazji, ponieważ jest to blisko pomnika Żołnierzy Wyklętych, chcemy żeby młodzi też trochę o historii pamiętali – mówi Marek Szary.

Obecnie lasy stanowią blisko 30 procent powierzchni kraju. Wśród państw Unii Europejskiej Polska zajmuje pod tym względem 6. miejsce.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej