Dzisiaj jest: 7 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Agata, Ambroży, Marcin

Wojewoda zdecyduje o mandacie prezydenta Radomia

poniedziałek, 24 kwiecień 2017 15:56
Dział: Wiadomości
Autor 

Rada Miejska w Radomiu nie będzie zajmować się wygaszeniem mandatu prezydentowi Radomia. Radni nie zgodzili się, żeby taki punkt ponownie znalazł się w porządku obrad. Teraz ruch należy do wojewody.

 

Wniosek wojewody mazowieckiego o wygaszenie mandatu prezydentowi Radomia wpłynął do Biura Rady Miejskiej w ubiegłym tygodniu. Przewodniczący rady Dariusz Wójcik – mimo że miał na to 30 dni – postanowił już na poniedziałkowej sesji zapytać radnych, czy zgodzą się głosować wniosek wojewody. - Było głosowanie o wyrażenie zgody na wprowadzenie tego punktu do porządku obrad. Rada zgody nie wyraziła, czyli wypowiedziała się – mówi Dariusz Wójcik, przewodniczący Rady Miejskiej w Radomiu.
Za głosowaniem wniosku wojewody rękę podniosło 10 radnych. Był wśród nich Marek Szary, przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości. - My głosowaliśmy 'za', bo od samego początku tej sytuacji jesteśmy za tym, żeby to jak najszybciej się skończyło. To jest prywatna sprawa prezydenta. To nie jest sprawa rady i powinno to trafić do sądu – mówi Marek Szary.
Przeciwko głosowaniu wniosku wojewody było 16 radnych, w tym wszyscy radni Platformy Obywatelskiej i między innymi radny Sojuszu Lewicy Demokratycznej Jan Pszczoła. - Nie chcemy z uwagi na to, że pozostawiamy to prawu – mówi Jan Pszczoła.
Taki wynik głosowania to dla przewodniczącego Rady Miejskiej koniec tematu wygaszenia mandatu prezydentowi Radosławowi Witkowskiemu. - Dwa razy rada się wypowiedziała, a teraz nie zgodziła się na wprowadzenie do porządku obrad. Dla mnie temat jest zamknięty – dodaje Dariusz Wójcik.
Teraz ruch należy do wojewody mazowieckiego. Wojewoda ma 30 dni na wydanie zarządzenia zastępczego, czyli może wygasić mandat prezydentowi Radosławowi Witkowskiemu. - Jeżeli nie wydaje organ do tego uprawniony, to wojewoda jest uprawniony żeby w zastępstwie wykonać pewne czynności. Ale tylko wtedy, kiedy jeden z organów nie wykonuje swoich obowiązków ustawowych – mówi Zdzisław Sipera, wojewoda mazowiecki.
Jeżeli wojewoda wygasi mandat, to Radosław Witkowski będzie mógł odwołać się od tej decyzji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i Naczelnego Sądu Administracyjnego. Decyzja NSA będzie ostateczną.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Są oszczędności. Prezydent chce przesunięć w budżecie

  Ponad 11 milionów złotych, zaoszczędzonych dzięki subwencji drogowej na budowę trasy N-S, prezydent Radomia chce wykorzystać na realizację kilku inwestycji w mieście, między innymi na budowę układu komunikacyjnego wokół Radomskiego Centrum Sportu czy budowę placu zabaw dla Publicznego Przedszkola nr 3. Zgodę na przesunięcie tych pieniędzy w budżecie, muszą wyrazić radni.

 • W szpitalu miejskim powstanie nowy oddział rehabilitacji

  Radomski magistrat ogłosił przetarg na budowę oddziału rehabilitacji w szpitalu miejskim przy ulicy Tochtermana. Inwestycja ma być gotowa w 2020 roku i jak zapowiada prezydent Radosław Witkowski, nowy oddział rehabilitacji ma spełniać standardy europejskie.

 • Wojewoda mazowiecki nie odpuszcza

  Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera zaskarżył do Naczelnego Sądu Administracyjnego wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, dotyczący uchylania decyzji wojewody o wygaszeniu mandatu prezydenta Radomia Radosławowi Witkowskiemu.

 • Wojewoda mazowiecki złożył skargę do NSA.

  Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera złożył skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie wygaszania mandatu prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego. Wojewoda składając skargę nie zgadza się z orzeczeniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uchylił jego wcześniejszą decyzję o wygaszeniu mandatu prezydenta Radomia.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej