Dzisiaj jest: 29 Czerwca 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Benita, Piotr, Paweł
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Ruszają badania archeologiczne przy radomskim zamku

piątek, 14 kwiecień 2017 15:57
Dział: Wiadomości
Autor 

Tuż po świętach wyburzone zostaną garaże przy zamku i rozpoczną się tam prace archeologiczne. A pod koniec maja na placu przy zamku staną dwie duże armaty.

 

W budynku dawnego Domu Wielkiego odbyło się wielkanocne spotkanie Kolegium Odbudowy Zamku Królewskiego w Radomiu. Prezesem stowarzyszenia jest Jarosław Kowalik. Celem grupy jest doprowadzenie do odbudowy radomskiego zamku. To długi proces, ale pierwsze prace już za chwile się zaczną. - Zaraz po świętach rozbieramy garaże. W to miejsce już są postawione dla księdza proboszcza nowe garaże. Pd tymi, które rozbierzemy będziemy szukać przede wszystkim krużganków które łączyły Dom Wielki z domem starościańskim, wcześniej byłą to królewska jadalnia. Na dole były kuchnie, krużganki były piętrowe, na piętrze było przejście – mówi Jarosław Kowalik.

Archeolodzy będą szukać m.in. pozostałości krużganków. Chcą wiedzieć, jak gęsto były rozmieszczone słupy wspierające i jak dużo tych słupów było. Na tej podstawie będzie można myśleć o odtworzeniu krużganków. Ale badania trzeba zrobić także dlatego, że miejsca pod obecnymi garażami oraz w ich pobliżu prawdopodobnie nigdy nie były sprawdzane. Podobnie jak duża część piwnic zamku. - Tam ponad 200 lat nikt nie wchodził i nie wiadomo, co tam może się znajdować. Wykluczamy oczywiście w istnienie złotego pociągu, ale wszystko inne jest możliwe do odkrycia – śmie się Jarosław Kowalik

Plotka głosi, że jeszcze w latach 60-tych w ziemi przy zamku znaleziony został pierścień. Podobno królewski. To być może tylko plotka, ale pewne jest, że ten teren trzeba dokładnie sprawdzić. A niebawem na skwerze przy zamku staną dwie duże, ponad 4-metrowe armaty. To tylko nasza wizja, w rzeczywistości armaty będą stały w jednym wykuszu, ich lufy mają być rozchylone od siebie pod kątem 35 stopni. - Pierwszy wystrzał chcemy zrobić na rocznicę uchwalenia Konstytucji Nihil Novi. Ta rocznica wypada co prawda 30 maja, to jest wtorek, więc my chcemy to zrobić 28 maja – zapowiada Jarosław Kowalik.

Na ten dzień, czyli na 28 maja planowany jest także piknik historyczny związany z konstytucją Nihil Novi.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • W niedzielę zagrzmią radomskie armaty

  W niedzielę 27 maja z okazji 513 rocznicy uchwalenia w Radomiu Konstytucji Nihil Novi, ponownie zagrzmią radomskie armaty, stojące przy ulicy Wałowej. Strzały z armat będą częścią pikniku historycznego, który odbędzie na skwerze Unii Polsko-Wileńskiej.

 • Trwa Triduum Paschalne.Wielki Piątek

  Wielki Piątek, to drugi dzień trwającego w kościele katolickim Triduum Paschalnego. W Wielki Piątek wierni rozważają mękę i śmierć Chrystusa na krzyżu.

 • W piątek rozpoczyna się kiermasz wielkanocny

  Swoje wyroby będą prezentować m.in. rękodzielnicy, koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia i radomscy przedsiębiorcy.

 • Chcą odbudować zamek. Radni popierają

  Kolegium Odbudowy Zamku Królewskiego w Radomiu chce rozmawiać z kurią o przeniesieniu własności budynku plebanii kościoła św. Jana na gminę. Bez tego nie można rozpocząć odbudowy zamku. Inicjatywę kolegium poparli radni.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej