Dzisiaj jest: 5 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Krystyna, Sabina, Norbert
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Wielki Piątek. Trwa Triduum Paschalne

piątek, 14 kwiecień 2017 15:30
Dział: Wiadomości
Autor 

Wielki Piątek jest drugim dniem trwającego w kościele katolickim Triduum Paschalnego. W Wielki Piątek wierni rozważają mękę i śmierć Chrystusa na krzyżu.

 

Liturgia Wielkiego Piątku ma zupełnie inny charakter niż w pozostałe dni Wielkiego Tygodnia. Tego dnia w kościołach nie jest odprawiana msza święta. Ołtarze są puste. Nie ma na nich świec, mszału, obrusa i krzyża. Brakuje także kwiatów. Tabernakulum jest puste i otwarte. - Liturgia Wielkiego Piątku wprowadza nas w mękę Pana Jezusa. Przypomina piękne teksty Starego Testamentu, które zapowiadają mękę Zbawiciela – mówi ksiądz biskup Henryk Tomasik, ordynariusz Diecezji Radomskiej.

W Wielki Piątek obowiązuje wiernych ścisły post. W Kościołach odprawiane jest tylko nabożeństwo Drogi Krzyżowej. - W Wielki Piątek w uroczysty sposób przypominamy sobie mękę i śmierć Pana Jezusa. Następuje odsłonięcie krzyża i nasza jego adoracja. Z pokora klękamy i całujemy ten pierwszy ołtarz jakim był krzyż. Dziękujemy Chrystusowi za jego ofiarę – dodaje ksiądz biskup Henryk Tomasik.

Po nabożeństwie wieczornym wierni adorować będą – aż do Wielkiej Soboty - Najświętszy Sakrament. W Wielki Piątek milkną kościele dzwony, podczas nabożeństwa nie używa się dzwonków i organów. Dzwony odezwą się ponownie dopiero wieczorem w Wielką Sobotę podczas liturgii Wigilii Paschalnej. 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Trwa Triduum Paschalne.Wielki Piątek

  Wielki Piątek, to drugi dzień trwającego w kościele katolickim Triduum Paschalnego. W Wielki Piątek wierni rozważają mękę i śmierć Chrystusa na krzyżu.

 • W piątek rozpoczyna się kiermasz wielkanocny

  Swoje wyroby będą prezentować m.in. rękodzielnicy, koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia i radomscy przedsiębiorcy.

 • Pracowite święta dla pogotowia

  Święta Wielkanocne minęły w Radomiu dość spokojnie, ale pracowicie przede wszystkim dla pogotowia. Od soboty do poniedziałku z pomocy skorzystało ok. 1,5 tysiąca osób. Radomska „drogówka” zatrzymała 5 nietrzeźwych kierowców.

 • Jak zrobić palmę? Warsztaty wielkanocne w PSP 23

  O tym, że wykonanie palmy to niełatwa sztuka przekonali się rodzice, którzy wzięli udział w warsztatach wielkanocnych w szkole podstawowej nr 23. W warsztatach uczestniczyły oczywiście i dzieci, które zajęły się m.in. wyrobem pisanek.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej