Dzisiaj jest: 21 Maja 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Tymoteusz, Wiktor, Kryspin
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Z palmami do pól. Niedziela Palmowa w skansenie

poniedziałek, 10 kwiecień 2017 16:10
Dział: Wiadomości
Autor 

Setki osób wzięły udział w Niedzieli Palmowej w skansenie. Była procesja z palmami do pól, kiermasz świąteczny oraz warsztaty robienia pisanek.

 

Mszę świętą w zabytkowym kościele z Wolanowa odprawił biskup radomski Henryk Tomasik. Po mszy uroczysta procesja przeszła z palmami do pól. Zatknięte w rogach pola palmy mają chronić zasiewy i zapewnić urodzaj. - Umiemy połączyć nowoczesność i tradycja. To osadzanie palm w polach pokazuje, z jakim szacunkiem podchodzili dawniej ludzie do świąt liturgicznych. I my tutaj próbujemy to pokazać – mówi Ilona Jaroszek, dyr. Muzeum Wsi Radomskiej.

W uroczystości uczestniczyli m.in. samorządowcy oraz parlamentarzyści różnych stron sceny politycznej, wśród nich m.in. Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Możemy się różnić, ale możemy też wspólnie razem świętować. Dzisiaj jest święto kościelne, ale także święto tradycji i kultury wsi polskiej – mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.

Na wielkanocnym kiermaszu można było kupić wszystko to, co związane jest ze świętami Wielkiej Nocy. W programie Niedzieli Palmowej były także warsztaty robienia palm i warsztaty pisankarskie. Każdy, kto miał ochotę, mógł wykonać swoją pisankę. Rozstrzygnięty został także konkurs dla uczniów szkół podstawowych na „Tradycyjną palmę wielkanocną regionu radomskiego”. Pierwsze miejsca, w swoich kategoriach wiekowych, zajęli Łucja Karpińska z Radomia, Aleksandra Banaszek ze Skaryszewa oraz Katarzyna Korza z Czarnocina.
W muzealnych zagrodach prezentowane są świąteczne wystroje, które pokazują, jak dawniej w naszym regionie wyglądały przygotowania i obchody Świąt Wielkanocnych. Część z przedstawionych elementów jest znana i stosowana także dziś, np. palmy i kraszanki, inne zmieniły się, bądź zanikły. Wielkanocne aranżacje wnętrz można oglądać do 23 kwietnia.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Domowy ogień od gromnicy

  Uroczystości Święta Matki Boskiej Gromnicznej odbyły się tradycyjnie w Muzeum Wsi Radomskiej. Organizatorzy przypomnieli dawne obyczaje polskiej wsi.

 • Zapomniany i zabawny zwyczaj świąt

  Liturgiczny wymiar świat dziś niekiedy schodzi na dalszy plan. Na dawnej wsi był niezwykle ważny. Wielką wagę przykuwano do pasterki. Drugiego dnia świąt w kościele było zabawnie, bo uczestnicy mszy obrzucali się...owsem.

 • Nowe inwestycje w skansenie. Umowa podpisana

  Będzie „Mała wioska” dla dzieci, remont kościoła św. Doroty i inne prace inwestycyjne. W Muzeum Wsi Radomskiej rozpoczęto realizację projektu pod hasłem „Wokół wiejskiej zagrody”. Dziś z kolei została podpisana umowa na unijne dofinansowanie inwestycji.

 • Integracja i pieczone ziemniaki

  Były pieczone ziemniaki, ludowe zwyczaje i dobra zabawa. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im Janusza Korczaka zaprosił dzieci do Muzeum Wsi Radomskiej. Tam odbyło się Święto Pieczonego Ziemniaka.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej